İstanbul Okan Üniversitesi Kısa Film Festivali kapsamında yapılan ve sinema dünyasına yeni yönetmenler kazandırmayı amaçlayan bir atölye olan FilmYAP! felsefe olarak bir film atölyesinin her şeyden önce film üretmeye hedeflenmesi ve bu konuda destek sağlaması gerektiğini benimsiyor. FilmYAP! atölyesine başvurular açıldı, film yapım desteği kazanan adaylar 30 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak.

FilmYAP! yeni bir atölye olarak tüm kısa filmcilerin üretim süreci boyunca yanında olmayı ve filmleri üretmesini sağlamayı amaçlıyor. İstanbul Okan Üniversitesi Sinema TV Bölümü ve Short by Short bu hedefle 8 Mart 2019 tarihinde başlayacak, 31 Mart 2019 tarihinde sona erecek olan atölyede fikri olan ama filmi olmayan kısa filmcileri destekliyor.

Başvurular buradan yapılıyor, her başvuru sahibi kendi filmini anlatan kısa bir sinopsis ile başvuracak. Bu sinopsisler değerlendirildikten sonra FilmYAP! seçilecek 10 filmin yönetmeni ile bir araya gelecek ve yapılacak son eleme sonunda iki film yapım desteği kazanacak.

FilmYAP! atölyesi tüm üniversite öğrencilerine, sinema TV ya da ilgili bölümlerde okumak zorunlu olmamakla beraber, üniversite öğrencilerinin tümüne açık. Film yapımlarını desteklemeyi hedefleyen tek oluşum olma özelliğine de sahip olduğunu belirtiyor.

FilmYAP! atölyesi sonucunda kazanan adaylara profesyonel isimler ve kurumlarla işbirliği ile senaryo danışmanlığı desteği, teknik ekipman desteği, prodüksiyon tasarımı desteği, casting desteği ve post prodüksiyon desteği sağlanacak. Eğer sizinde fikriniz var, filminiz yoksa durmayın hemen FilmYAP!’a başvurun!