Hep söyleriz; bir festivalin ilkine şahit olmak gibisi yoktur. O festivalin gelişimini izlemek, hatıraları diğer müzikseverlerle paylaşmak yaşadığınız deneyimi daha da kalıcı yapar. Önünüzde harika bir fırsat var. Yelkenini Akdeniz rüzgarı ile dolduran, rotasını güzel müziğe çevirmiş Kaş Caz Festivali, 6-8 Eylül tarihlerinde Setur Marina’da bu yıl ilk kez düzenlenecek. Kendine Has katkılarıyla gerçekleşecek festivalin detaylarını 3dots ekibinden Murat Sezgi anlattı.

❏ Bu festival nasıl doğdu?

Festivallerin tüm sayısının artması gerektiğine inanıyoruz. Panama Creative Agency’den Serdar’ın uzun yıllardır Kaş’ta böyle bir festival hayali kurması ve kendisinin Kaş’la olan uzun süreli ilişkisi bizi birbirimize yakınlaştırdı. Festivali fikri ilk Ağustos 2018’de oluştu. Yıllık şirket toplantımızı da Kaş’ta gerçekleştirmiştik. Eylül ayında Serdar’la olan konuşmalarımız neticesinde, birlikte festivali yapma kararı aldık. Kaş’ta yaşayan sevdiğimiz insanlara ve sektör profesyonellerine Kasım – Aralık ayında danışmaya başladık. Sonrasında çalışmalarımız seri halde devam etti.

❏ Akdeniz, caz müziğe çok yakışır gibi. Kaş’ı seçmenizin nedenini anlatır mısınız?

Hemfikiriz. Açık olmak, merak etmek, yeni deneyimler aramak, iletişim kurmak, etkileşim caz müziğe ve Akdeniz Bölgesi’ne dair bazı birleştirici unsurlar. Ayrıca Kaş’ta doğa formlarının çeşitliliği ve cazın merkezinde olan doğaçlama unsurlarını da düşündüğümüzde
festivali yapmamız için bize ilham verdi.

❏ Caz festivalleri arasında Kaç Caz Festivali’ni ayıran bir parça var mı?

Diğer festivalleri düzenleyen ekipleri de tanıyoruz, destekliyoruz ve sürekli fikir alışverişleri yapıyoruz. Kaş Caz Festivali’ni ayıracak konu, Kaş’ın kendisi… Festival, yapıldığı bölgenin dinamiklerine sadık kalıp, gittiği bölgeye bir şeyler eklemek istiyorsa; kendini özgünleştirir. Tüm festivallerin de aslında dikkat etmesi gereken, kopyala-yapıştır mantığı yerine, özgün olmaya odaklanacak şekilde hareket etmeleri. Önümüzdeki yıllarda yerel yaşamı festivale daha fazla dahil edeceğiz.

❏ Festivalde harika isimler var. Programı neyi dikkate alarak oluşturdunuz?

Festivalin ilk gününde Lin Records’tan çıkan albümüne hayran kaldığımız Volkan İncüvez Quartet, Bebop sularında gezecek Önder Focan, Şenova Ülker, Engin Recepoğulları, Ozan Musluoğlu ve Ayhan Öztoplu’dan oluşan Bebop Project, müziğini ve projelerini kendimize çok yakın gördüğümüz Çağrı Sertel Instant, son dönemde en sevdiğimiz projelerden biri İngiliz grup Mammal Hands olacak. Cumartesi günü en sevdiğimiz Büyük Ev Ablukada’dan Gülin, harika bir saatte çalacak olan Ferit Odman Quintet, yarı Likyalı tam zamanlı müzisyen Ediz Hafızoğlu’nun Nazdrave’si tam kadro olarak bizlerle olacak. Festivalin Cumartesi günü kapanışı 40’ıncı yılını kutlayan Yeni Türkü.

Son günde Türkiye’de son dönemlerde çıkan en güzel işlerden Çağıl Kaya ve B’r Şeyler Eks’k projesi, bağımsız sahneye yaptıklarıyla çok saygı duyduğumuz Kaan Düzarat’ın Analog Kültür Experiment projesi ve bu sefer konuk edecekleri Engin Recepoğulları ile Berlinli bir multienstrümentlist Deniz Mahir Kartal, evleri de kalpleri de Kaş’a yakın olan Elif Çağlar ve yine müziğine, hayran olduğumuz Korhan Futacı’yı ağırlayacağız. Festivalin DJ alanında Cuma günü Salon İKSV Direktörü, müzik seçkisine bayıldığımız Deniz Kuzuoğlu, en başından beri yanımızda olan müzik gurusu Ahmet Uluğ ve yarı Kaşlı bir müzik delisi Kaan Sezyum aka DJ Sarıyılan var.

❏ Nasıl bir kitle bekliyorsunuz?

Festival, Kaş’ta yaşayıp marinaya hiç yolu düşmemiş insanları da oraya çekecek. Kaş yerleşiklerinin ve Antalyalıların festivale gelecek en büyük kitleyi oluşturması bizim için beklenilen bir durum. Programlama ve iletişim yöntemi sebebiyle caz festivallerine yaşça büyük insanların katıldığına dair oluşan algı, yavaş yavaş kırılıyor. Bu durumdan da faydalanarak iyi müzik etrafında; arkadaşlarıyla, aileleriyle, sevdikleriyle güzel anılar paylaşmak isteyen her kesimden insanın olacağı düşüncesindeyiz.

Tekne sahiplerinin de gelip festivale katılacağı ya da o gün dalışa gelen üniversite öğrencisi bir gencin akşam da arkadaşlarıyla güzel bir müzik etrafında anını paylaşacağı  düşüncesindeyiz.