Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Bu yıl 20. yıllarını kutlayan senfonik metal grubu Epica, 28 Ekim Cumartesi akşamı %100 Metal katkılarıyla URU ve Epifoni ortak organizasyonuyla, KüçükÇiftlik Park sahnesinde olacak. Konser öncesinde Epica’ya ait 10 bilgiyi senin için derledik. Keyifli okumalar!

– Epica, Mark Jansen tarafından 2003 yılında Hollanda’da kurulan senfonik metal grubudur.

– Önceleri grup ismi olarak Sahara Dust’ı kullanan grup, kısa süre sonra Kamelot’un “Epica” adlı albümünden esinlenerek isimlerini Epica olarak değiştirdiler.

– Senfonik müziği ve kadın vokalleriyle önce çıkan grubun şarkı sözleri genellikle Simone Simons ve Mark Jansen tarafından kaleme alınıyor.

– Grubun ilk albümü 2003 yılında çıkardıkları 22 şarkıdan oluşan The Phantom Agony’dir.

– Epica şarkılarında genellikle felsefi konular üzerinde yoğunlaşır ve bilim, siyaset, toplum, kültür, tarih, din, dünya gündemi gibi alanlardan ilham alır.

– Epica’nın Spotify hesabına baktığımızda; canlı performansları ve yeniden düzenlemeleri dahil toplam 21 albüm yer alıyor.

– Grubun aylık Spotify dinleyici sayısı; 685 binin üzerinde.

– 2009 yılındaki Desing Your Universe albümü ile tüm dünya çapında zirveyi yakalayan Epica, bugün metal ve orkestrayı, koroyu ve oryantal enstrümanları bir araya getiren şarkıları ve iddialı sahne performanslarıyla dikkat çekiyor.

– 2021 yılında yayınladıkları Omega albümü için; üyelerin sahip olduğu yakın bağın, dostluğun ve birliğin albümüdür diyorlar.

– Kariyerinde 20. yıllarını kutlayan Epica; Simone Simons (mezzo-soprano vocal), Mark Jansen (ritim gitar, brutal vocal), Rob van der Loo (bas gitar), Isaac Delahaye (elektro gitar), Coen Janssen (klavye, piyano) ve Ariën Van Weesenbeek (davul) ile yola devam ediyor.

 

28 Ekim’de KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek Epica konserin biletleri; Biletix, Passo ve KüçükÇiftlik Park gişesinde seni bekliyor!