ENKA Kültür Sanat: Herkese kapımız açık

Zeynep BEŞERLER

Otuz yılı aşkın süredir gelenekselden çağdaşa, batıdan doğuya tüm sanat anlayışlarına yer veren ENKA Kültür Sanat, bu yıl da konser takviminde seçkin sanatçıları ve eserlerini seyircilerle buluşturmaya geliyor. ENKA Kültür Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu ve ENKA Kültür Sanat Koordinatörü Murat Ovalı ile konser programlarındaki çeşitlilikleri, genel kitlelerini ve gelecek projelerini konuştuk.

❏ Yıl sonuna kadar açıklanan konser programındaki çeşitlilik hemen göze çarpıyor. ENKA Kültür Sanat konserleri her yıl daha da çeşitleniyor diyebilir miyiz? Rock konserlerinin yanı sıra indie, reggae gibi türleri de sahnenizde görmek mümkün olacak mı?
Gül Mimaroğlu: Etkinlik takvimimizi oluştururken tüm sanat dallarını kucaklayacak şekilde bir seçki yapmaya özen gösteriyoruz. Her şeyden evvel ticari bir yapımız yok. ENKA Kültür Sanat olarak, kuruluşumuzdan bu yana sahnemizde seçkin sanatçıları ve eserlerini ağırlamaya gayret ediyor, kaliteli bir program hazırlamayı öncelikli tutuyoruz.

ENKA Kültür Sanat‘ın sitesine girdiğimizde gişe sorumlusundan kulis sorumlusuna kadar tüm ekibi takdim ettiğinizi görüyoruz. Kültür sanatta uzun yıllardır başarılı olmanın altında hem ekibe verilen değer hem de izleyicilere şeffaf olma politikasının yeri eminiz önemli. Sizin görüşleriniz neler?
Murat Ovalı: Yaptığımız iş tam anlamıyla bir ekip işi. Bu yüzden işin en ince ayrıntısına özen gösteriyoruz. Şanslıyız ki birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız da kültür sanatı seven, destekleyen kişiler, bu yüzden hepimiz aynı amaç uğruna çalışıyoruz. Birlikte çalıştığımız bütün arkadaşlarımız bizim için çok kıymetli.

❏ Genel olarak ENKA Kültür Sanat’ın kitlesini nasıl tarif edersiniz? Yaş ortalaması nedir, nasıl bir müzik dinleyicisidir?
M.O.: Sanatın birleştirici gücüne, yaratıcılığa, bilgi aktarımına, kültürel paylaşımlara yol açacağına inanan ENKA Kültür Sanat’ın, izleyici kitlesi gerçekten çok geniş. Üç kuşak izleyici kitlesine hitap ediyoruz. Üniversite öğrencilerinden tutun da çalışan kesime kadar her yaştan izleyicimiz bulunuyor. Birçok sanatçımız, ENKA seyircisinin çok özel ve özenle bir araya gelmiş bir kitle olduğundan bahseder hatta ENKA seyircisini turneye çıkarmak istediklerine yönelik fikirlerini paylaştıkları bile olmuştur.

❏ Net bir kuralınız var; “Etkinlik sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu ve her türlü kayıt cihazı ile kayıt yapılması yasaktır.” Bu kurala uymakta zorluk çekildiği aşikar. Sizce bu kuralın günümüzde geçerliliği nedir? 
M.O.: Geçmişten günümüze kadar gelen hem sanatçıya hem de izleyicilere karşı saygı duyulması adına geçerliliğini koruyan bir uygulama bu. Günümüzde herkes gittiği etkinliklerden video ve fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşıyor, bu konuda kısıtlayıcı bir kuralımız olamaz elbette ancak sanata ve emeğe saygı duymak adına profesyonel kamera ve benzeri ekipmanları etkinlik sırasında alana alamıyoruz.

❏ Yeni müzikal girişimlere yaklaşımınız nasıl oluyor? Müzisyenlerin sizlere projeler sunması mümkün mü?
G.M.: Bu yıl müzik ve tiyatro odağında bir program hazırlamış olsak da ENKA Kültür Sanat olarak 31 yıldır olduğu gibi aynı coşku ve heyecanla sanatın olduğu her yerde destekleyici olmaya, kültür ve sanata hizmet etmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar İstanbul dışından ve yurt dışından pek çok ekibi sahnemizde ağırladık. Bu bağlamda sanata değer veren, sanat adına bir şeyler üretmek için uğraşan herkese kapımız açık.

❏ Klasik müzik dinleyicisinin dijital platformlarda çok iyi bir dinleyici olduğu ancak konserlere katılımla da dijitale yansıyan sayıları mumla arattığı söyleniyor. Siz ne dersiniz?
ENKA Kültür Sanat’ın klasik müzik konserlerine ilgi nasıl? M.O.: Klasik müziğe olan ilgili dijital platformlardakilerden de fazla olduğunu düşüyoruz. Keza kaç sezondur sahnemizde ağırladığımız, İdil Biret, Gülsin Onay, Ayla Erduran, Kerem Görsev, Borusan Quartet, Karsu ve daimi sanatçımız Fazıl Say gibi değerlerin etkinlik biletleri haftalar öncesinden tükeniyor.

❏ Gelecek yıla dair planlarınız neler?
G.M.: Programımız eylül ayından aralık ayına kadar Teoman, Trio Hexis, Fazıl Say, Pow Trio, Birsen Tezer, Barış için Müzik Orkestrası, Andrey Pisarev, Ayşe Deniz Gökçin gibi sanatçıların etkinlikleriyle devam edecek. 2016 tarihinde Leipzig Operası’nın konuğu olarak, Barış İçin Müzik orkestralarımızdan yetmiş öğrencimizi, Leipzig’e bu vizyon doğrultusunda götürdük. Leipzig Operası Gençlik Korosu ve Barış İçin Müzik Gençlik Orkestrası’nın bir arada yer aldığı konser iki ülke arasında gençlerin sanatla köprü kurarak birbirlerine yakınlaşmalarını sağladı.

7-15 Şubat 2020 tarihleri arasında kurulan bu sanat köprüsü sayesinde Leipzig Operası Gençlik Korosu 50 öğrenci ve 10 yetişkinle Barış İçin Müzik Gençlik Orkestrası ile toplamda 120’ye yakın genç müzisyen, çalıştaylar yapmaya ve konserler vermek üzere bir araya geliyorlar. ENKA okullarında ev sahipliği yapacağımız ikincisi gerçekleşecek bu buluşmada, arkadaşlığı, dostluğu, başarıyı, rekabeti, sanat ve kültürü iç içe yaşayarak buluştukları bir ortam sağlama özelliğimizi sürdüreceğiz.

31
ENKA 31 senedir tüm etkinliklerinde batıdan doğuya, gelenekselden çağdaşa tüm sanat anlayışlarından örneklere yer veriyor.