Damla KAAN

1- TuPAC vs Biggie

Harlem doğumlu 2PAC, müziğini hem New York hem Kaliforniya’da icra ederken Notorious B.I.G.‘yle tanıştı, onu ortamlara soktu ve kariyerinde önemli adımlar atmasını sağladı. Her şey güzel giderken 2PAC, 94’te stüdyoya giderken vuruldu, bundan Biggie‘yi sorumlu tuttu. 2PAC, Hit ‘Em Up, Biggie ise Who Shot Ya şarkısını yazdı. 96’da 2PAC katledildi, 97’de ise Biggie. Batı yakasından Dr. Dre ve Snoop Dogg, Doğu yakasından Puff Diddy gibi isimler olayların ekmeğini yerken, ölümler sonrası nedense süt dökmüş kediye döndü ve olaylar kapandı.


2- Metallica vs Megadeth

Metallica gitaristi Dave Mustaine saldırgan davranışlarından dolayı gruptan kovuldu. David Ellefson ile tanışan Mustaine, onunla Megadeth’i kurdu. Bu durum en büyük 2 trash metal grubunu ister istemez karşı karşıya getirdi. Grubun başarısına rağmen Mustaine, James Hetfield’ın alkol bağımlılığı tedavisi görürken gruba dönmeye çalışmış ancak Metallica’nın diğer üyeleri bunu kabul etmemişti.


3- Oasis vs Blur

Blur piyasaya Oasis’ten önce girdi. Oasis, ilk albümleri Definitely Maybe ile The Beatles’ın ardından İngiltere’de müziği yönlendiren gruplardan biri olarak görülmeye başlandı. 1994’te Blur’un Parklife albümü çıktı. 4 ay arayla çıkan bu iki albümle başlayan rekabeti İngiliz müzik basını kızıştırdı. Hatta Noel Gallagher Blur’a olan nefretini “Umarım AIDS kapıp ölürler” diyerek dile getirmişti.


4- Axl Rose vs Slash

Bu kavga Guns N’Roses’ın eski menajeri Doug Goldstein‘a göre Slash’in 1991’de Michael Jackson ile çalışmak istemesiyle başlamış. İstismara uğradığını söyleyen Axl Rose, çocuk istismarıyla suçlanan Jackson ile çalışmak istemedi. Slash 1996’da ayrıldı ve solo kariyerine devam etti. Ancak bu kavga 2015’te son erdi ve Slash, Axl ile yeniden konuşmaya başladıklarını söyledi.


5- Mj vs Prince

1982’de listelere albümleriyle giren ikili ilk kez karşı karşıya geldi, atışmalar başladı. Michael Jackson, Prince’i Bad ‘in klibinde oynaması için davet etti, Prince tarafından reddedilince atışmalar büyüdü. Özel bir gecede Prince’in, sahnedeyken inadına en önde oturan Michael Jackson’a karşı garip hareketler yapmasıyla işler tuhaf bir hale geldi. Ancak bu kapışmaya rağmen biyografi yazarı Tavis Smiley‘a göre Jackson ölünce Prince depresyona girmiş günlerce odasında çıkamamıştı.


6- Jay-Z vs Nas

Biggie öldürüldükten sonra New York kralı unvanını almak için savaşmaya başlayan ikili birbirlerine albümleri ve röportajları üzerinden mesajlar veriyordu. 2000’de Jay-Z Takeover parçasında Nas’a mesajlar göndermiş ve bunun üzerine cevap olarak Nas da Ether parçasını çıkardı. 2005 yılında kapışma sona erdi. O sene aynı sahneyi paylaştılar ve hatta Nas‘in Hip Hop is Dead adlı albümünde bir parçada beraber çalıştılar.


7- Hülya Avşar vs Gülben Ergen

Gülben Ergen çıktığı ilk günden beri kendini Hülya Avşar’a rakip gördü. Ergen Dadı dizisinde oynarken, Avşar Kadın İsterse’de oynuyordu. Hülya Avşar kendi adına dergi çıkardığında, Gülben Ergen’de dergicilik için kolları sıvamıştı. Oyunculuktan tutun, müziğe kadar her alanda kapışan ikili artık kavga etmekten çok sıkıldıkları için barıştılar ve hatta aynı programa bile çıktılar. Bu kavganın gerçek kaybedeniyse magazin basını oldu.


8- Demet vs Hande

2006’da Hande Yener’in elektronik-pop müziğe geçiş yaptığı dönemde Demet Akalın müzik dünyasında Afedersin gibi parçalarla kendini kabul ettirmeye başlamıştı. 2010’da Yener, pop müziğe geri döndüğünde Akalın büyük rakibi haline geldi. Bakkal polemiğine girdiler, birbirlerine dava açtılar, ardından barışıp aynı reklam filminde oynadılar sonra yine küstüler derken en son bir televizyon programında artık kavga etmeyeceklerini açıkladılar.


9- Nicki Minaj vs Cardi B

2017’de Cardi B‘ye yazıldığı söylenen ‘salakça şarkı sözleri’ tweet’ini Nicki Minaj’ın beğenmesiyle başlayan ve parçalarda birbirlerine yaptıkları göndermelerle devam eden bu kapışmayı olaylı bir geceyle süslediler. Nicki Minaj, Cardi B‘nin kötü anne olduğunu yazan tweet’i beğendi. Bunun üzerine B, Minaj‘ı bir davette sıkıştırdı, topuklu ayakkabısını rakibine fırlattı. Kavga hâlâ devam ediyor, işler gittikçe kızışıyor…


10- Mariah Carey vs J.Lo

İddiaya göre 2001’de Jennifer Lopez, Mariah Carey‘in Firecracker parçasından bazı bölümleri I’m Real‘da kullandı. O zamanlar Lopez de Carey‘in eski eşi Tommy Mottola ile çalışıyordu. Sonrasında Mariah Carey’e bir röportajında Jennifer Lopez ile işbirliği yapıp yapmayacağı sorulduğunda “Onu tanımıyorum” dedi. Hâlâ birbirlerini tanımayan ikilinin barışıp barışmayacakları merak konusu.