Dünyadaki trap akımı usul usul ülkemize geldi, müzik listelerine yerleşti. Spotify öne çıkan listelerde trap dışındaki türleri ön plana çıkarma çalışmaları yapmaya bile başladı. Ama bu kolay kolay gidecek gibi değil. Hazır bu akım başlamışken, trap türünde yaptıkları parçalarla gündeme gelen müzisyenleri sizin için derledik. mart ayı Spotify aylık dinleyicilerini de ekledik.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

K O V L (@ezhel06)’in paylaştığı bir gönderi ()

1- Ezhel

Gerçek adı Sercan İpekçioğlu. Eskiden rap müzik dünyasında adı Ais Ezhel’di sonra kısaltı. Aslında uzun zamandır rap müzik yapıyor. Ne zaman trap türüne yüklendi ve Buggy ile çalıştı aldı ve Müpthezel albümüyle yürüdü. Kısa sürede yeraltından gün yüzüne çıktı. Ankara’nın ara sokaklarını Türkiye’ye yaşattı. Rap müziğin doğasındaki müstehcen sözlerden dolayı hukuki süreçlerle uğraştı ancak kısa sürede serbest bırakıldı. Ezhel Türkiye turnesi sonrası Avrupa turnesine de başladı. O hem iyi bir söz yazarı hem de multi enstrümanist. Saz, gitar, trompet, kabak kemane gibi nice enstrüman çalabiliyor. Spotify’da 1.500.000 aylık dinleyicisi var. İleri de reggae türünde daha çok şarkılar yapacağının sinyalini de alır gibiyiz.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ben Fero (@ben.fero)’in paylaştığı bir gönderi ()

2- Ben Fero

Eskiden saç ekimi gibi medikal pazarlamada çalışan Ferhat, nam-ı diğer Ben Fero, bugün insanların saçını kazıtmasında etkili. Proteinli spor salonu çocuklarına da trap müziğini aşıladı. Başta Mahallemiz Esmer teklisiyle çıktı, ardından Orman Kanunları albümüyle ortalığı salladı. Trap camiasına “Güzelbahçe İzmir”i de ekledi. bu kadar popüler olmasında fenomenlerle takılması olduğunu düşünenler var ancak günümüz ruhunu yansıtan şarkılarının etkisini kimse inkar edemez. Klipleri de bir acayip; büyükannesini oynatıyor ya da deve yumurtası kırıp yiyor. Yeni projelerinde neler yapacağını merakla bekliyoruz. Spotify’daki aylık dinleyici sayısı 1.100.000 üzerinde.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Barry Allen (@khontkar)’in paylaştığı bir gönderi ()

3- Khontkar

Gerçek ismi Onur Dinç olan Khontkar, şarkıları ve görünümüyle gangsta rap ruhunu yansıtıyor lakin trap yapıyor. Elbette bunda sürekli silahla verdiği pozlar ve klipler yatıyor. Mary Jane parçasıyla yayıldı ardından diğer şarkılarıyla yürüdü. Khontkar da rap müzisyenlere yapılan gözaltılardan etkilendi ancak uzun sürmedi. Onu Türkçe şarkılarıyla tanısak da sıkı İngilizce parçaları da var. Vokal yeteneklerini de sahne de görmeniz gerek. Alaylı imajında ancak eğitimli. Geçen ay yeni teklisi Güzelce‘yi çıkardı. Spotify’da aylık dinleyicisi 400.000 üzerinde.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Anıl Piyancı (@anilpiyanci)’in paylaştığı bir gönderi ()

4- Anıl Piyancı

Rap müzikte İzmirli tayfadan olan Anıl Piyancı, takma isim kullanmayı tercih etmiyor. Küçük yaşta kendi yapım şirketi Yeşil Oda’yı kurdu. Ama onu popülerliğinin altında 2012’de Grogi ile Yetenek Sizsiniz yarışmasına katılması var. Ardından Ezhel, Buggy gibi müzisyenlerle yaptığı feat.’lerle ses getirdi. Bu yıl yeni bir tekli çıkardı, Saldır Saldır. Ancak en çok dinlenen parçası Ezhel’le seslendirdiği Kafa10. Spotify’da aylık dinleyici sayısı 700.000 üzerinde.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

PATRON (@patron.pmc)’in paylaştığı bir gönderi ()

 5- Patron

1999’dan beri rap müziğin içinde Ege Kurt yani Patron. Oldskool tarzıyla bilinir. 7 albüme imza attı. Son albümü Sosyo Pat ile trap tarzına doğru ilerledi. Gerçi albümündeki Vay Be parçasıyla trap ve sosyal medya kültürüne de inceden giydiriyor. Spotify’daki aylık dinleyici sayısı 300.000.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Contra (@contra34)’in paylaştığı bir gönderi ()

6- Contra

Çağdaş Terzi 2002’den beri rap müzikle ilgileniyor. Sektördeki adı Contra. Rap müziğin undergorund olduğu zamanlarda Türkiye’nin birçok şehrinde konserler verdi. Eminem tarzında şarkı söylediği düşünülüyor onun sebebi 2015’te yaptığı Tehlikeli şarkısı keza benzer sample kullanmış olması. Onu popüler yapansa Anıl Piyancı ile yaptığı Yerden Yüksek albümü. Spotify’da aylık dinleyici sayısı 400.000’in üzerinde.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Server Uraz (@srvurz)’in paylaştığı bir gönderi ()

7- Server Uraz

Server Uraz’ı aslında daha önceden Pit10 olarak tanıyorduk. Ardından kendisi tarzının değişmesiyle ismini de değiştirdi. Uzun zaman bandrollü albümü olmayan müzisyenlerden. Epidemik bünyesinde ide şler yapmaya devam ediyor. Sadece müzik tarzı değil giyim tarzı da epey değişti. Uraz!ın Spotify’da aylık dinleyici sayısı 220.000’in üzerinde.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Şehinşah (@sehinsah)’in paylaştığı bir gönderi ()

8- Şehinşah

Gerçek adı Ufuk Yıkılmaz. Sahne ismi olarak Şehinşah ancak sosyal medyada kendi adını da kullanıyor. Hayatın zorluklarını müziğine yansıttı her zaman protestliği savundu. Son dönemdeki parçalarıyla o da trap türünde işler piyasaya çıkardı. Son çıkardığı tekli Pirana ile epey ses getirdi. Spotify’daki aylık dinleyici sayısı 700.000’in üzerinde.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

KVRINDE$EN (@ceg26)’in paylaştığı bir gönderi ()

9- Ceg

Volkan Ayvazoğlu eski adıyla Jagged, trap türüne geçişiyle adı da Ceg oldu. Kliplerinden dolayı gözaltına alındı. Şarkılarında kimi bölümleri kaldırmak durumunda kaldı. Ancak o süreci atlatarak müziğe devam etti. Trapanasyon albümünün yedinci parçası olan Bafi için Epidemik Yapım imzalı bir klip yayınladı. Bafi gerçi mumble rap türüne girer… Çok fazla dış görünüşüyle ilgilenen müzisyenlerden değil. Spotify’da aylık dinleyicisi 300.000’in üzerinde.

Favori parçamız:


 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Metth (@metthman)’in paylaştığı bir gönderi ()

10- Metth

Çalışmalarını RedKeys Music çatısı altında sürdüren Metth, ilk dijital EP albümü olan Kalbinin Sesini Dinle’yi yayınladı. Khontkar ile uzun zamandır devam eden dostlukları müzikal manadaki işbirliklerine de vesile oldu. Spotify’daki aylık dinleyici sayısı 130.000’in üzerinde.

Favori parçamız: