Damla KAAN

 

1. New Kids on the Block – Merry Merry Christmas

Boyband grupların popüler olduğu dönemde ortalığı kasıp kavuran New Kids on the Block, 1989’da çıkardıkları Merry Merry Christmas albümüyle hayranlarını büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Kapaktaki sevimli ifadelerine aldanıp albümü alanlar bilindik yılbaşı şarkılarının çok kötü düzenlenmiş haliyle karşılaştılar. Bu albüm topluluğun üçüncü stüdyo albümü ve en kötüsü oldu.


2. Jethro Tull – Christmas Album

Albüm tamamen iyi niyetle çıkarıldı. Gruptan Ian Anderson kızına atfettiği şarkılar koyduğunu da söyledi. Grubun 21’nci albümü ve tam 16 parça var. Country sound’larını alışık olmayan temalarla birleştirince proje elde patladı. Eleştirmenler elbette acımasız yorumlar yaparak “Grubun en kötü albümü” dedi.


3. Jessica Simpson – Happy Christmas

Jessica Simpson’ın altın yılları. Plak şirketi krizi yaşarken bir televizyon programı ona yılbaşı programı teklif etti. Hem programı kabul etti hem de programdan esinle bir yılbaşı albümü çıkardı. Kimi oyuncularla düetlerinde olduğu bu albüm, pop şarkılarından da kötü. Hadi iyi niyetli olalım “Noel ruhu eksik…”


4. Sia – Everyday Is Christmas

Her müzisyen her zaman iyi iş yapacak diye bir kadide yok. Bazen Sia da yanlış kararlar alabiliyor. Noel ruhuna kendini kaptıran müzisyen bir albüm yaptı. Müzisyenin yorumu ne kadar iyi olursa olsun şarkı seçimi ve tarzı çok eleştirildi. Hayranlarını da epey üzdü.


5. Mariah Carey – Merry Christmas

Şarkıcının Noel zamanı birçok sıkıntısı oldu. New York’ta verdiği meydan konserinde şarkıyı unutmuştu, bir başka konserinde kıyafeti yırtıldı… Efsane sanatçı daha önceleri kaza akımını 1994’te yayınladığı albümle başlatmış anlaşılan. Bu yılbaşı albümünün satışı iyiydi ancak beğenenini çıkmadı. İnsanlar adeta daha iyi yerebilsin diye satın almış gibiydi.


6. David Hasselhoff – Christmas Album

Ah be David abi… Kayıt stüdyosunun önemini herhalde bu albümden sonra anlamışsındır. 2004’te yayınladığı bu albüm şarkılarıyla ve yorumuyla sevilmiş ancak teknik nedenlerden dolayı dinlenememişti. Örneğin her parçada cazırdayan akustik gitar…


7. Michael Bolton – This is the time: The Christmas Album

Michael Bolton tarafından 1 Ekim 1996’da yayınlandı. İki parçalı bu EP’deki şarkılar ve müzisyenin yorumlaması o kadar beğenilmedi ki hayranları çok acımasız yorumda bulundu: “Adeta doğum sancısı sırasında şarkı söylüyor gibi!” Müzik dinleyicisi Noel falan dinlemiyor…


8. Snoop Dogg – Christmas in tha Dogg House

Snoop Dogg’un bu albümünde Noel Baba kadın taciri olarak tasvir edildi. Yani en nihayetinde yorumdur ancak işin içine yılbaşı girince çocuklara uygun olduğu düşünülüyor. Snoop’la bu pek mümkün değil. Yorumlarsa şöyleydi “Kokutucu!”

https://www.youtube.com/watch?v=OZCdLFf28GU&list=PL5867973CDD4F1C22


9. John Travolta ve Olivia Newton – This Christmas

Bir ikili popüler oldu diye her işi deneten sektöre yazıklar olsun. Efsanevi Grease filminin ünlü ikilisi, bir araya getirtilerek çocuklara yönelik yılbaşı albümü yayınladı. Ne kadar düşünceli… Şarkı seçimlerinden enstrümanlara kadar tahammülü epey zor. Satış rakamları korkunçtu, filmin hayranları bile tenezzül etmedi.


10. The Star Wars – Christmas In The Stars

Star Wars’u duvara vursan proje çıkar ama bazısı olmaz. Yılbaşı alışverişlerinde dünyanın dört bir yanından hayranları filmin oyuncaklarını, kıyafetlerini ve hatta yemek tarifi kitaplarını bile alıyor. Ama yanaşmadıkları bir ürün var. Christmas In The Stars. 1980’de çıkarılan bu albümün yüzüne kimse bakmadı. Şarkılar felaketti.