1- The Beatles

Müzikten modaya birçok alanda popüler kültüre etki eden, çağımızın efsane gruplarından The Beatles bu listede elbette ilk sırada. Grubun dağılmasına dair birçok efsane var. Bunlardan en bilineni Yoko Ono. Birçok kişiye göre bu süreç John Lennon’ın hayatına Ono’nun girmesiyle başlamış olsa da Paul McCartney, David Frost’a verdiği röportajında grubun çoktan parçalandığını söylemişti.

2- Led Zeppelin

Rolling Stone dergisinin rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından biri olarak tanımladığı Led Zeppelin, hard rock ve heavy metalin öncülerinden sayılıyor. Bugüne kadar dünya genelinde toplam 300 milyonun üzerinde albüm satışına ulaştı. Back on Stage’in de favori parçası Stairway to Heaven ile milyonların gönlünü kazanan Led Zeppelin ne yazık ki 1980’de John Bonham’ın ölümüyle dağıldı.

3- ABBA

1974 Eurovision’da kazandığı birincilik sayesinde büyük çıkış yakalayan ABBA, üyeleri Ulvaeus ile Faltskog ve Lyngstad ile Andersson’ın boşanmasıyla ortaya çıkan sorunların üstesinden gelse de 1983’te müzik çalışmalarına son verdiklerini duyurmuştu. 2000’de 1 milyar dolarlık tur teklifini reddettikleri söylenen ABBA sonraki dönemlerde grupla alakalı etkinliklerde bir araya geldi.

4- The Doors

Rock’n roll tarihinin en karizmatik figürlerinden Jim Morrison ile Ray Manzarek’in kurduğu The Doors’un L.A. Woman albümü sonrası Morrison, kalp krizi geçirerek öldü. Morrison’ın ölümünün ardından işler eskisi gibi gitmedi ve 1973’te grup dağıldı. Grup, günümüze kadar farklı projelerle karşımıza çıktı.

5- Spice Girls

Spice Girls 1996-1998 yıllarında zirveye ulaştı. O kadar bir bütünlerdi ki 1998’de Geri Halliwell’in gruptan ayrılması tanıyanları şaşırttı ve grup, 2000’de dağıldı. 2012’de Londra Olimpiyat Oyunları için bir araya geldiler.

6- The Clash

İngiliz punk rock grubu The Clash, çılgın sahne şovlarıyla ve farklı türde müzikleriyle tanındı. The Clash yıllarca dalga geçtikleri rock star figürleri gibi yaşamaya başlayıp popüler bir müzik grubuna evirilince geri dönülmez bir yola girdi ve 1986’da tamamen dağıldı.

7- Malt

Cenk Durmazel’in solistliğini yaptığı Malt’ın ilk albümü 2006’da çıktı. Kendi Adını Taşıyan İlk Albüm ismiyle Pasaj Müzik etiketli ilk albümleriyle sert ve enerjik bir müzik tarzı yakaladılar. 5 albüme imza atan grubun Durmazel’in 2015’te “Malt güruhu ile ilişkimi kestim sevenlere selam olsun” tweet’iyle dağıldığını öğrendik.

8- N.W.A

Kaliforniya çıkışlı N.W.A Gangsta Rap ilk büyük rap gruplarından. 1986’da kurulan ve 1991’e kadar aktif kalan N.W.A, önce Ice Cube’un, ardından Dr. Dre’in ayrılmasıyla parçalanma sürecine girdi. Üyelerinin solo çalışmalarına devam etmelerinin ardından tekrar birleşmek isteseler de Eazy-E öldürülünce bu ihtimal tarihe karışmış oldu.

9- Model

A due Carmen adıyla 2005’te kurulan, 2008’de Model adını alan grup, 2016’da dağılma kararı aldıkları duyurdu. Grubun diğer üyeleri Model’in dağılmadığını sadece Fatma Turgut’un gruptan ayrıldığını söyledi ancak anladık ki grup dağıldı.

10- Run DMC

1983’te New York’ta kurulan Run DMC 80’li yıllarda büyük başarı kazandı. Çocukluk arkadaşı olan grup üyeleri ilk teklileri, It’s Like That ile patlama yaptı. Pop müziğin egemenliğini yıkmayı başaran ilk rap grubu oldu. Bir dönem fikir ayrılığına düşen grup, üyelerinden Jam Master Jay Queens’teki stüdyosunda bazı müzisyenlerce öldürülmesi sonrası Kasım 2002’de tamamen dağıldı.
Published On: 12 Ocak 2019Categories: SayısalTags: , ,