Rock müzik türünün alt disiplinlerinden Grunge 1980’lerin ortasında Amerika’nın Washington eyaletinde çoğunlukla da Seattle bölgesinde çıktı. Yüksek bir hızla çıktı ama üretimi pek olmadı. 1990’ların ilk yarısında muazzam popülerlik kazanan birkaç grunge grubu vardı. Diğerleri göz ardı edildi ya da sevilmedi. O popüler isimler arasında en sıkı 10 müzisyen karşınızda. Bir kısmı ya öldü ya da zor günler geçiriyor olsa da geriye çok iyi parçalar bıraktı.

1- Kurt Cobain

Grunge türünü tam anlamıyla yaşan Kurt Cobain listenin başında. Bugün bu türü onun adını anmadan anlatmak güç. Nirvana efsanesiyle başlattıkları grunge akımı o kadar büyüktü ki, Cobain ölünce grunge da bitti sayılır. 1994’ten sonra grunge üretimi yavaş yavaş azaldı.


 

2- Chris Cornell

Chris Cornell, rock müzikteki en ayırt edici seslerden birine sahipti. Soundgarden ve Audioslave gruplarının yanı sıra solo kariyeri de vardı. Soundgarden’la yayınladığı Beyond the Wheel ve Say Hello 2 Heaven gibi parçaları son derece sıkı parçalardı.


3- Layne Staley

Alice in Chains grubunun eski solisti ve söz yazarı. Grunge hareketinin temsilcilerinden olan grup ile 1990’ların başında uluslararası şöhrete kavuştu. Grup Layne’nin ölümden sonra devam etse de onun karanlık ruh halini ve mutsuz tavırları olmadan eskisi gibi kalamadı.


4- Eddie Vedder

Pearl Jam grunge grubunun solisti, güftecisi ve üç gitaristinden biri. Vedder; kafa sallama, kalabalık sörfü ve zaman zaman mikrofonu parçalayıp gösteriyi bitirmesi gibi sıra dışı sahne şovlarıyla tanınır.


5- Scott Weiland

Amerikalı rock müzisyeni ve şarkıcısı. Stone Temple Pilots ve Velvet Revolver gruplarının solistliğini yaptı. Grubun ötesinde sesini kullanma tekniği ve tavrıyla yeternice grunge olduğuna karar kılındı.


6- Mark Lanegan

Amerikalı müzisyen, vokalist. Screaming Trees’ın vokalistiyken, Screaming Trees’ın dağılmasından sonra Queens of the Stone Age grubunda geri vokal yaptı. Şimdi yoluna solo devam ediyor. Bariton vokalleriyle 90’lara imza atan isimlerdendi.


7- Courtney Love (Hole)

Amerikalı müzisyen ve oyuncu. Striptiz kariyerinden sonra tekrar müziğe döndü. Sonrasında Kurt Cobain ile olan karanlık ilişkileriyle gündeme geldi. Müziğinden çok Cobain’in eşi olarak anılmaya başlandı, hâlâ öyle… Ancak Hole olarak şarkılarıyla feminist bir figürdü.


8- Jerry Cantrell

Alice in Chains’in diğer adamı Cantrell de listede. Vokal ve elektro gitarist. Grubun unutulmaz armonilerinde onun imzası var.


9- Andrew Wood

Malfunkshun ve ilk grunge gruplarından Mother Love Bone’un baş şarkıcısı olarak bilinen Amerikalı müzisye. Wood 1980 yılında kardeşi Kevin ve Regan Hagar ile birlikte Malfunkshun’u kurdu. Grup sahnede alter ego personalarını kullandı, Wood ise Landrew the Love Child adını kullandı.


10- Mark Arm

En iyi grunge grubu olarak gösterilen Mudhoney’in vokalisti. İlk grunge gruplarından sayılan Green River’ın da lideriydi.