2020’nin ilk ayı krizlerle birlikte geçti. Geçen Eylül’den beri süren Avustralya’daki yangınlar 12 milyon hektardan fazla alanı etkiledi, 20’den fazla kişi hayatını kaybetti. Türkiye’deyse depremler art arda geldi. Son olarak Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem birçok ilde hatta çevre ülkelerde hissedildi. NTV’nin haberine göre depremde 41 kişi hayatını kaybetti…

Bu acı olaylar karşısında müzik dünyasının boş durması da beklenemezdi. Tüm dünyada sanatçılardan organizatörlere endüstrinin her aşamasından yardım çağrıları yükseldi. Avustralyalı rock grubu Airbourne’un çağrısıyla Kızılhaç ve itfaiye yararına binlerce dolarlık yardım toplandı. Amerikalı sanatçı Pink de itfaiyecilere 500 bin dolar bağışladığını duyurdu.

News.com’un haberine göre, ANZ Stadyumu’ndaki konserlerinin ardından Adam Lambert ve Queen’in bir yardım konseri için 16 Şubat’ta da sahne almaları konuşuluyor ancak kesinleşen bir şey yok. King Gizzard and the Lizard Wizard da geliri yangından zarar görenlere bağışlanacak tam 3 konser kaydı albümünü duyurdu. Avustralyalı indie sanatçıların da aynı amaçla ortak albümler çıkaracağı söyleniyor.

Türkiye’de de depremin yaralarını sarmak için müzik dünyası önayak oluyor. Bostancı’da sahne alan mor ve ötesi konser alanında yardım topladı. Konserlerinde yardım toplayan tek isim de değiller, Yalın, maNga, Zülfü Livaneli… Müziğin her türünden sanatçı ya konser gelirini bağışlıyor ya da konserlerini yardım toplama etkinliklerine dönüştürüyor.

Şiddet gören kadınlar ve sokak hayvanları yararına verdiği konserlerle tanınan organizasyon rocknaid, depremin hemen ardından para harici yardım toplamaya başladığını duyurdu. Tarkan ve Ben Fero gibi doğrudan bağış yapan isimler de var. ABD’li soul müzisyeni Della Miles da, Mart ayında yurtdışı turnesinin bitmesinin ardından bir yardım konseri yapacağını söyledi.

Miles, “Mart ayından itibaren çok çok özlediğim Türkiye’ye döneceğim. O tarihten itibaren depremzedeler yararına düzenlenecek bir etkinlikte seve seve sahne almaya hazırım. Türk halkı beni bağrına bastı, kız kardeşleri, ablaları ve evlatları olarak gördüler. Ben de yaşanan depremden sonra onlar için elimden geleni yapmayı kendime bir borç bildim. Onun için yaraları sarmak adına sanatımla ve yüreğimle Türk halkının yanında olacağım” dedi.

Etkinlikler iptal edilmeli mi?

Toplumu etkileyen kötü olayların ardından her zaman gündeme gelen soru aynı: etkinlikler iptal edilmeli mi? Ülkemizde genellikle iptal veya erteleme yolu seçiliyor. İptal edilmeyen etkinliklerin tepki aldığı da oluyor. Avustralya’da ise Syndey Festival’in açılış gecesinin iptal edildiği 6 Ocak’ta duyruldu ama nedeni, Syndey’de hava kirliliğinin yangınlardan dolayı çok tehlikeli bir hale gelmesi.

Öte yandan 26 Şubat’ta Melbourne’da düzenlenecek Down to Earth festivali gibi, geliri felaketin yaralarını sarmakta kullanılacak pek çok etkinlik planlanıyor. Aklımıza hemen gelen de, 2011’de Van depreminin ardından REDD’in öncülüğünde birçok rock müzisyenin katılımıyla düzenlenen Van için Rock oldu. Ekim 2011’de düzenlenen konserde, Habertürk’ün haberine göre 500 bin TL’lik yardımın yanı sıra 4 TIR dolusu yaşam malzemesi toplanmış. Y

ine benzer bir etkinlik yapılır mı, takip edeceğiz. Her halükarda, hem Avustralya hem de Elazığ için yardım kampanyaları sürüyor. Siz de uygun gördüğünüz biçimde, zorluklarla mücadele eden insanlara destek olmak isteyebilirsiniz.