Bu yıl da çağdaş müziğin en iyi ve yeni örneklerini müzikseverlerle buluşturacak 26. İstanbul Caz Festivali 29 Haziran’da başladı ve 18 Temmuz’a kadar tüm coşkusuyla devam edecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen festivalin sponsorluğunu 22 yıldır olduğu gibi Garanti BBVA üstleniyor.

Festival, cazda ufuklara bakmak, özgün akımları takip etmek ve caz müziğin iyi ve yeni isimlerini keşfetmek isteyenlere göre bir programla karşımızda. 300 müzisyenin performans sergileyeceği etkinlik, dünya caz müziği sahnesinden renkli bir demeti İstanbul’a getiriyor. Üstelik birçok sürprizle…

Festival sahnesinde kimler nerede olacak, kaçırılmaması gereken konserleri yazacağız ancak eklemek isteriz; festivalin en önemli özelliklerinden biri İstanbul’da 27 farklı mekanda gerçekleşecek olması. Kimi konsere sırf mekanı görmek için bile gidilir. Kendi kentine turist olmak gibi bir şey, üstelik rehberiniz de müzik…

İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer, röportajımızda “İstanbul’un festivaliysek her yerde olmalıyız” demişti. Keşifler ve yeni yer arayışları devam ediyor. Bu yıl konser mekanları arasında Beykoz Kundura, The Marmara Esma Sultan Yalısı, Boğaz vapuru, Venedik Sarayı Bahçesi, Halıcıoğlu Parkı, Fenerbahçe Parkı ve All Saints Moda Kilisesi gibi müzikle bambaşka yüzünü gösterecek özel yerler var.

Festival sayesinde Temmuz sıcağı farkına varmadan geçip gidecek zira “Caz yazı bambaşka!” Hazırsanız festival programına göz atalım.

ÖZEL BİR GECE

Festival, 29 Haziran’da Parklarda Caz etkinliğiyle başladı ancak açılış konseri 2 Temmuz, 21.00’de Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleşecek. Bu hem konser hem de kutlama etkinliği zira festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta caz davulcusu Hasan Hürsever ve usta ses Ömür Göksel’e verilecek. Gecede Hasan Hürsever, oğulları Volkan ve Hakan Hürsever’le kurduğu triosu, cazın yeni nesil keşiflerinden dokuz kadın müzisyenden oluşan Balkan Paradise Orchestra sahne alacak.

WITHERS ŞARKILARIYLA JOSÉ JAMES

Festival, açılışı ardından yükselerek devam edecek. Uluslararası isimlerden sahneye ilk çıkacak isim José James. 3 Temmuz akşamı Swissotel The Bosphorus Sultan Park’ta izleyeceğimiz James, bugüne kadar yedi albüm yayımladı. Her albümü müzik eleştirmenleri ve caz meraklılarından övgüler toplamayı başardı. Bill Withers repertuvarıyla sahne alacak müzisyenin açıkhavadaki canlı performansını izlemeli.

4 GÜNLÜK VİTRİN TURU 

Tek biletle üç farklı mekanda konser izleme fırsatı sunan Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması, 3-6 Temmuz’da gerçekleşecek. Uluslararası müzik profesyonellerinin de izleyeceği konser serisinde; Aydın Esen Group, No Land, Efe Demiral, Duru And Jazz Project, Gülşah Erol Band, Tolgahan Çoğulu & Sinan Ayyıldız, Turgut Alp Bekoğlu Love Jazz Quartet sahnede.

GECE GEZMESİ KADIKÖY MODA HATTINDA

Festivalin kendine has konsept projelerinden biri de Gece Gezmesi etkinliği. 5 yıldır devam ediyor ve müzikseverler tarafından büyük ilgi görüyor. Hatırlayanlar vardır, geçen 4 yılda biletleri anında tükenmişti.

Yerli sanatçıların ağırlıkta olduğu konser serisinde bu yıl Gaye Su Akyol, Ah! Kosmos, Elz & The Cult, The Kites, Eda And, Cava Grande, TSU!, Lalalar, Hedonutopia, Flux Duo gibi bağımsız sahnenin güçlü ve alternatif isimleri ağırlanacak. Dünya müziğindense İsrail’den Liraz sahnede olacak.

İşin içinde Kadıköy’ü müzik eşliğinde gezmek var. Mekan çeşitliliği de bol; All Saints Moda Kilisesi, Bant Mag Havuz / Bina, Kadıköy Sahne, Kadıköy Sineması, KargART, Mecra ve Moda Sahnesi… Unutmayın, Gece Gezmesi 4 Temmuz’da!

BLUES, SOUL, CAZ TINILARI

Festivalde öne çıkan isimler arasında caz, blues ve soul melodilerini ustalıkla bir araya getiren Belçikalı caz şarkıcısı, söz yazarı, besteci ve multi-enstrümantalist Melanie De Biasio var. 5 Temmuz’da Uniq Açık Hava Sahnesi’nde karakteristik vokallerini işiteceğiz. Sevgili Biasio, “İstanbul’da müziğimin tamamını göreceksiniz” diyor.

DAHA KALABALIK BİR BUGGE WESSELTOFT

90’lardan milenyumun başına kadar İskandinavya’da pek çok müzisyen ve gruba ilham veren iki grup New Conception of Jazz ve e.s.t.’in üyeleri arasında yer alan ödüllü piyanist Bugge Wesseltoft, klavyeci Dan Berglund ve davulcu Magnus Öström’den oluşan RYMDEN 6 Temmuz Cumartesi, Beykoz Kundura’da olacak. Üçlü ilk albümleri Reflections and Odysseys‘i bu yılın başında yayımladı.

3 YIL SONRA YENİDEN FESTİVALDE

23. İstanbul Caz Festivali’ndeki efsane konserinin etkisi hâlâ geçmemişken, Joss Stone anılarımızı tazelemeye geliyor! Kariyeri Grammy ve Brit gibi prestijli ödüllerle dolu Stone, vokal yeteneklerini 11 Temmuz’da Volkswagen Arena’da sergileyecek. Stone, sahnede konuşkan ve çok enerjik. Özlemiştik…

SARAYDA ‘YAZ ESİNTİSİ’

Trompetçi Paolo Fresu ve kontrbasçı Lars Danielsson ikilisinin tınılarıyla Venedik Sarayı Bahçesi’nde özel bir konser… İkili, ilk albümleri Summerwind’den parçalarla 12 Temmuz Cuma akşamı Venedik Sarayı Bahçesi’nde olacak. Danielsson, “Benim için de özel bir gece olacak” diyor…

ÇOKSESLİ KAMASI

The Epic albümüyle festival sahnesinde izlediğimiz Kamasi Washington yeniden İstanbul’da. Geçen yıl yayımladığı Heaven and Earth’e neredeyse hiçbir müzik yayını kayıtsız kalamadı, kalmak da pek mümkün değil. Her geçen yıl seslerine yeni renkler katan Washington’ı 10 Temmuz’da Volkswagen Arena sahnesinde izleyeceğiz.

TEK RUHTA BİRLEŞEN KALABALIK GRUP

Bas gitarist ve besteci Michael League’in 15 yıl içinde giderek büyüyen ve gelişen grubu Snarky Puppy, 9 Temmuz’da Uniq Açık Hava Sahnesi’nde olacak. Sofistike besteleri çığır açıcı bir emprovizasyon stiliyle yorumlayan grubun canlı performansı hem renkli hem de çok hareketli.

‘DÜŞ HIRSIZI’ PİYANİST MAESTRO

Kuşağının en yetenekli caz piyanistlerinden Shai Maestro, Avishai Cohen Trio’dan ayrılıp kendi yolunu çizmeye karar verdi ve 5 albüm yayımladı. Piyanosu başında harikalar yaratan müzisyen, triosuyla yayımladıkları The Dream Thief albümünden parçalarla 17 Temmuz’da Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacak.

YENİDEN CAZ VAPURU

İstanbul’un dört bir yanında gerçekleşecek festival, şehrin sularına da iniyor. 9 yıl aradan sonra Caz Vapuru geri döndü! İstanbul Boğazı boyunca yapılacak seferde, efil efil deniz havası eşliğinde müzik dinlenecek.

Vapur, 14 Temmuz Pazar günü saat 11.00’de Kabataş İskelesi’nden kalkacak ve Anadolu Kavağı’na yol alacak. Bu müzikal turda Talking Horns, The Busquitos ile Brassist’in yanı sıra DJ kabininde Murat Meriç ve DJ Barthezz yer alacak. Anadolu Kavağı’nda verilecek öğle molasından sonra vapur 14.30’da kalkacak ve 15.30’da Kabataş’a varacak.