Ece ULUSUM

Kapadokya’yı global festival rotasına oturtan ve farklı disiplinleri şehrin güzellikleriyle buluşturan festival Cappadox, 5’inci edisyonunu duyurdu. 23-26 Mayıs tarihleri arasında Volkswagen ana sponsorluğunda, Yapı Kredi ve +1’in desteğiyle gerçekleşecek etkinliğin bu yılki teması Değişen Gökler. Müzik, gastronomi, çağdaş sanat ve şehir turunu bir araya getiren festivale gidip gitmeme konusunda kararsızlar varsa, onları buraya alalım. Zira bu etkinlik hem eğlendiriyor, hem iyileştiriyor hem de doyuruyor! İşte Cappadox’a gitmek için 5 neden…

  • Kapadokya’nın çok katmanlı kültürünü ve doğal güzelliklerini, günün her saati farklı etkinlikler eşliğinde deneyimleme fırsatını kaçırma. Üstelik keşfetmeyi seven katılımcılara özel etkinlikler de var. Şehri her yönüyle deneyimlemek isteyenlerdensen göre hazırlanan +1 Maceracı ve Crystal Kaşif sana göre.
  • Etkililiğin geçmiş edisyonlarının yanı sıra Kapadokya’nın çok katmanlı tarihsel, kültürel ve fiziki coğrafyasında paylaşılan ortak deneyimlerini takip edebileceğin bir çağdaş sanat programı da var. ‘Değişen Gökler’ çağdaş sanat programı, bölgenin tarihine, ekosistemine ve doğasına çeşitli perspektiflerden bakıyor. Rehberli turlarla sergi dışında şehre dair bilgiler de öğrenebilirsin. Eğer yeni deneyimlerle sergi turunu birleştirmeyi seven bir sanatseversen, daha ne bekliyorsun?
  • Festivalin başrol aktörlerinden biri de müzik. Müziği şehrin doğasıyla, yaratıcı sahne ve ışıklandırma gibi teknik detaylarla buluşturan etkinliğin bu yıl sahnesinde olacak isimlerden söz edelim. Festivalde iki sahne olacak. Çiftlik Ev +1 Sahnesi’nde Gevende, Teoman, Mamal Hands sahnede olacak. Perili Ozanlar Vadisi’ndeki Volkswagen Sahnesi’ndeyse sahne multi-enstrümanist Jordan Rakei, Büyük Ev Ablukada, DJ Frank Wiedemann’ın solo projesi Âme (Live), DJ Danilo Plessow, Kerala Dust ve Lalalar’a emanet. O zaman dans! Günün her saati bir deneyim demiştik. Kapadokya vadilerinin etkileyici manzarasında Gün Doğumu Konserleri’yle sadece şehri değil, kendinize dair de birçok şey keşfedebilirsiniz. Mercan Dede, Ulla ve Casper Clausen ile günün ilk ışıklarını müzik eşliğinde karşılayabilirsin.
  • Bu kadar çok seçenek seni de acıktırmadı mı? Festivalin gastronomi programında; yerel malzemelerle ve alternatif pişirme yöntemleriyle hazırlanan sofralar kurulacak. Tadım etkinliklerinin yanı sıra gurme isimler tadım tekniklerinin yanı sıra çeşitli eğitimler verecek. Yeme-içme deneyiminin peşinde olanların favori etkinliği ‘Doğada Açık Ateşte Pişirme’ etkinliği. Etkinlikte ruhun kadar karnın da doyacak.
  • Yazın kucakladığı şehrin açık hava ve doğa etkinliklerin de epey seçenek var. Under Armour sponsorluğunda gerçekleşecek açık hava programında çeşitli yoga ve meditasyon etkinlikleri, doğa yürüyüşleri ve bisiklet rota turları düzenlenecek. Şehrin dinlendirici panoramik manzaralarını derin derin nefes alarak seyret, yorgunluğunu ve stresini iyice at.

Biletlere göz atmak istersen buraya tıklayabilirsin.