Müzik kendi başına etkili olduğu kadar, hemen her anın tamamlayıcısı da aynı zamanda. Hepimizin belli anlarla hatırladığı şarkılar hatta albümler var, belki playlist’ler de. Kulaklıkla etrafa bakarken kafamızdan klip çekmişliğimiz bile vardır. İzlediklerimiz de buna dahil, dizi ve film soundtrackleri ekranda yansıtılanları tamamlamakla kalmıyor, bazen önüne bile geçebiliyor. Özel olarak bestelenen şarkılar da, sahne için cover’lananlar da senaryoyla birleştiğinde bir parçası haline geliyor.

Hikayesi kadar soundtrack’iyle hatırlanan dizi ve filmler var. Bir sürü de var, hepsini sıralamaya kalksak sayfalara sığamayacak dizilerden on tanesini, herhangi bir sıralama olmadan, sizin için derledik.

1- LUKE CAGE

Marvel’ın öldürülemeyen kahramanının maceralarının anlatıldığı dizi, caz kulübünün çevresinde gelişen hikayesiyle müzik dünyasına da göbekten bağlı. Marvel’ın soundtrack’leri son yıllarda giderek göz dolduruyor, Avengers Endgame’de de filmin başındaki Traffic’in Dear Mr. Fantasy’sinden senfonik bestelerine bizi koltuğa çivileyen şarkılar vardı örneğin. Ancak Luke Cage’de olay sadece soundtrack de değil, bölümlerde bazen klip izliyormuş gibi hissettirecek kadar müzik öne çıkarılıyor.

Olaylar arasında özellikle caz müzik üzerine bol bol konuşma da görüyorsunuz. Hatta dizide soul ve Brooklyn hip-hop da duyuyorsunuz. Adrian Younge ve Ali Shaheed-Muhammad’in dizi için bestelediği soundtrack’lerle birleşince, müzik dizinin en güçlü taraflarından oluyor.

 

 

2- EMPIRE

Fox’un hip-hop dünyasındaki bir plak şirketi ve ailesini merkez alan soap opera formatındaki dizisi Empire, kısa sürede çok sevilenlerden. Soundtrack’inde de Timbaland’in de küratör imzası var. Hip-hop’ın önde gelenlerinden Jay-Z, Prince, Mary J Blige, Drake, Wiz Khalifa gibi isimlerin şarkıları kullanılıyor.

3- DARK

Baran bo Odar ve Jantje Friese imzalı dizide, kaybolan bir çocuğun dört ailenin üç nesline etki eden hikayesi anlatılıyor. Soundtrack’lerinde ise genellikle tekno müzik duyuyoruz ama pop ve klasik parçalara da yer veriliyor. Parçaların ortak özellikleriyse, kullanılan enstrümantal parçaların sahneyle birlikte bizi zamanın bilinmezliğinde bir yolculuğa çıkarması. Geçen aylarda iki soundtrack albümü Lakeshore Records ve Invada Records imzasıyla yayınlandı.

 

4- WESTWORLD

Dizi şarkıları hikayenin bir parçası haline getirmenin en başarılı örneklerinden olarak gösteriliyor. Ramin Djawadi’nin dehasına şahit olduğumuz soundtrackinde, özellikle de klasikleşen rock ve pop parçalarının piyanoyla tekrar yorumlanması beğeni topluyor.

Liste C.R.E.A.M’den Seven Nation Army’e, House of the Rising Sun’a kadar uzanıyor. Çok daha fazlası da var, kullanıldıkları sahneler hakkında fazla şey anlatıp tadını kaçırmak istemeyiz. İzlemediyseniz, kaçırmayın.

5- SONS OF ANARCHY

Kimisi için ‘motosikletli deliyürek’ kimisi için efsane bir diziydi! Herkesin hemfikir olduğu konu, soundtrack’lerinin unutulmaz oluşu. Hell’s Angels benzeri bir motosiklet kulubü üyelerinin ve ailelerinin yaşantılarının anlatıldığı dizide, bar sahnelerinde kullanılan şarkılarda bile özenle seçilmiş sıkı rock sound’ları duymak mümkün.

Dizinin soundtrack’i için oluşturulan The Forest Rangers grubu, konuk olan The White Buffalo, Alison Mosshart gibi vokallerle birlikte harika cover’lara ve bestelere imza attı. İzleyici de çok sevmiş olacak ki, dizinin bitmesinin ardından geçen yıllara rağmen grubun Eylül itibarıyla Spotify’da aylık dinleyici sayısı 480 binden fazla.

 

6- FARGO

Cohen kardeşlerin 1996 yapımı klasikleşen aynı isimli filminin uyarlaması olan dizi absürt mizah, unutulmaz karakterler ve ortabatı aksanıyla dolu. Bir de, 70’li yılların rock şarkılarıyla. 1979 yılında kar beyazına bürünmüş Minnesota ve Dakota bölgelerinde geçen hikayenin soundtrack’inde John Russo imzalı bestelerin yanı sıra Bobbie Gentry, Devo ve Three Dog Night gibi isimler de var.

 

7- BREAKING BAD

AMC’nin para kazanmak için kimya uzmanlığını farklı alanlara taşıyan bir kimya öğretmeninin hikayesinin anlatıldığı, unutulmazlar arasına giren dizisi Breaking Bad… Dizinin soundtrack’inde western müziklerinden latin hip-hop’una farklı türlerden parçalar da var.

 

8- MAD MEN

1960’lar ABD’sinde bir reklam ajansı ve çevrelerinde değişen dünyanın anlatıldığı dizi, döneme ve olaylara gerçekçi bir perspektiften bakmasıyla da ünlendi. Soundtrack’i ise Sinatra’dan Hendrix’e geniş bir yelpazeye sahip.

9- THE SOPRANOS

The Sopranos, dramatik sahnelerle ilk başta alakasız görünen pop şarkılarını buluşturmak konusunda öncü dizilerdendi. Dizinin yaratıcısı David Chase’in meşhur dokunuşlarıyla soundtrack’i de Vivaldi’den Xzibit’e kadar uzandı.

Karakterlerin anti-klişeliği şarkı seçimlerine de yansıdı, Tony Soprano The ChiLites seven İtalyan bir gangsterdi. Dizinin intro şarkısı Woke Up This Morning hafızalara zaten kazındı ama dizide son sezonunun açılışında duyduğumuz Material ve William Burrough düeti Seven Souls gibi anlar da var. Keza dizinin son anlarında çalan Don’t Stop Believing’i de unutmak mümkün değil.

 

10- RICK AND MORTY

Alkolik dahi Rick ve torunu Morty’nin bilimkurgu maceralarını anlatan dizi, derin hikayeler anlattığını da ispatlamasıyla iyice büyük bir hayran kitlesi edindi. Bu ‘mizah içinde duygusallık’ hali soundtrack’te de görülüyor, Get Schwifty gibi tamamen ‘goygoy’ şarkıların yanı sıra karanlık anlarda çalınan Blonde Redhead’den For the Damaged Coda gibi parçalar da var. 2018’de yayınlanan albümde Blonde Redhead’e yer verilmemiş, dip not olarak ekleyelim.