Hikâyesi Ande Parks, Joe Russo ve Anthony Russo’ya, çizimleri Fernando León González‘e ait olan “Ciudad” adlı Ande Parks imzalı çizgi romandan uyarlanan ilk filmin devamı niteliğinde olan “EXTRACTION 2”, 16 Haziran itibarıyla Netflix’te yayına girdi.

İlk filmdeki olaylarda ölümden dönen Tyler Rake, gizli operasyonlarda görev alan Avustralyalı bir paralı asker olarak bu kez bir başka ölümcül göreve gönderilir: Gürcistanlı zalim bir gangsterin rehin alınmış, harap hâldeki ailesini tutuldukları hapishaneden kurtarmak zorundadır. Hemsworth’ün yönetmen Sam Hargrave ile yeniden bir araya geldiği filmin yapımcılığını Joe ve Anthony Russo’nun yapım şirketi AGBO, senaristliğini ise Joe Russo üstleniyor. Golshifteh Farahani ilk filmdeki rolüyle tekrar karşımıza çıkarken oyuncu kadrosunda Adam Bessa, Olga Kurylenko, Daniel Bernhardt ve Tinatin Dalakishvili de yer alıyor. Yapımcılığını Anthony Russo, Joe Russo, Mike Larocca, Angela Russo-Otstot, Chris Hemsworth, Patrick Newall ve Sam Hargrave’in üstlendiği EXTRACTION 2’nin; baş yapımcılığını ise Jake Aust, Benjamin Grayson, Steven Scavelli, Christopher Markus ve Stephen McFeely üstleniyor.

İkinci filmde amacının Tyler Rake’in geçmişine daha derinlemesine dalarak onu neyin tetiklediğini bulmak olduğunu söyleyen yönetmen Sam Hargrave, “İlk filmde üstü kapalı şekilde son derece duygusal ve kışkırtıcı bir aile trajedisi yaşadığı ima ediliyor, ancak Rake filmin büyük kısmında gizemli bir karakter olarak kalıyor. Rake’i harekete geçirenin ne olduğuna dair daha fazla bilgi verme konusunda izleyicilere borçlu olduğumuzu hissettik. Bu nedenle Rake’in geçmişini daha fazla ön plana çıkaran bazı yeni karakterler ekledik ve geldiği yer, bu işi neden yaptığı gibi konularda daha fazlasını öğrendik.” diyor.

Yapımcı Angela Russo-Otstot’a göre Tyler Rake karakterini, bu deneyimden sağ çıkarıp yoluna devam etmesini sağlamaktan başka yol yoktu. Otstot, karakterin çekiciliğinin burada yattığını söylüyor ve ekliyor: “Karşımızda, ona her ne görev verilmiş olursa olsun resmen vazgeçmek yerine ölmeyi tercih eden bir adam var.”

Chris Hemsworth için Tyler Rake karakterine kendinden çok fazla şey kattığını söyleyen Sam Hargrave, Chris Hemsworth olmasaydı, Tyler Rake diye bir karakter olamazdı diyor. Anlatılan hikâyedeki birçok detayın Chris Hemsworth’ün fikri olduğunu söyleyen yönetmen, sahneleri Joe ile birlikte yazdıklarını ve üçünün arasında müthiş bir iş birliği olduğunu da dile getiriyor.

Canlandırdığı karakter ve film içinse Chris Hemsworth şunları söylüyor: “Bir karakterin hikâyesine devam ederken geçmişini açıklamamak çetrefilli bir iş. İlk filmin büyük kısmı Rake ve kurtardığı küçük çocukla ilgiliydi. Rake’in geçmişine çok az değinmiştik. Bu yeni film, bize bu konuyu gerçekten derinlemesine irdeleme ve onun neden böyle biri olduğunu, neden bu işlerde görev aldığını, çektiği acıların ve perişan hâlinin ardında yatanları öğrenme fırsatı sundu. Bu konuları biraz daha ayrıntılı işleme ve geçmişini gerçek anlamda ortaya koyma şansı bulduk. Bence bu muhteşemdi ve çok eğlenceliydi.”

Filmden karelere ve gala gecesi görüntülerine buradan göz atabilirsin!

EXTRACTION 2 çekimlerinde neler oldu?

– Extraction 2’de, 21 dakika uzunluğunda bir “tek çekim” sahne bulunuyor. Bu sahne, Joe Russo’nun kaleme aldığı 124 sayfalık senaryoda yaklaşık 30 sayfa kadar yer tutuyor.

– Tüm dublör numaraları, görsel efektlerin sadece mevcut görüntüleri pekiştirmek için mümkün olduğunca az miktarda kullanıldığı, gerçek performanslardan oluşuyor.

– Chris Hemsworth, birkaç çekim haricinde dublör gerektiren tüm sahnelerde kendisi oynadı.

– Filmin çekimleri; Çek Cumhuriyeti, Prag ve Avusturya, Viyana’da gerçekleştirildi.

– Chris Hemsworth, 5000’den fazla koreografi hareketini öğrendi ve başının üstünde bir molotof kokteyli patladıktan sonra kolunun alev aldığı dövüş sahnesinin çekimlerini güvenli şekilde gerçekleştirebilmek için bir hafta süren gerçek alev eğitimi aldı.

– Gerçek bir helikopteri, dondurucu soğukta saatte 80 km hızla giden bir trenin tepesindeki başrol oyuncusunun yanı başına indirdiler. Kameralar önünde ilk kez bu tür bir aksiyon sahnesi çekildi.

– Helikopterin inişi 100’den fazla kez prova edildikten sonra, çekim gününde sadece iki iniş gerçekleştirilmesi gerekti. Hiç kimse yaralanmadı.