Ahmet YATĞIN

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

RADIO MARGATE (@radiomargate)’in paylaştığı bir gönderi ()


60’ın üzerinde ülkeden dinlenen ve ismini İngiltere’deki bir kentten alan bağımsız platform Radio Margate; derleme müzik anlayışıyla yayınlarını internet sitesi üzerinden sürdürüyor. Afrobeat arşivcilerinden Alt-jazz koleksiyoncularına kadar pek çok deneysel orkestraya ev sahipliği yapıyor. Margate ekibinin, reggae evangelistleri, soyut elektronik müzik yapımcıları, yaratıcı müzik teknolojileriyle ilgili olan herkesle araları oldukça iyi. İlginç ve ana akım olmayan müzisyenleri ortaya çıkarmak ve olabildiğince herkese seslerini duyurmak istiyorlar.

Cliff Terrace’taki stüdyolarında cuma ve cumartesi günleri 10:00-23:30 arasında, pazar günleriyse 12:00-17:00 arasında dinleyebilirsiniz. Ayrıca stüdyoları kafe içinde yer alıyor. Kuzey Denizi’ne nazır mekandan şovları izleyebiliyor olmak ise müthiş bir deneyim.

Müzisyenlerin yer aldığı ve ‘gig’ olarak isimlendirdikleri konserleri hem yerinde izleyebiliyor olmak hem de internetten dinleyebiliyor olmak, bağımsız bir radyo için ayrıca bir fırsata dönüşüyor. Bu sayede kendilerine gelir kapısı açmış oluyorlar. Ayrıca stüdyoları kiralayabilme şansını da isteyenlere sunuyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Dublin Digital Radio (@dublindigitalradio)’in paylaştığı bir gönderi ()

Dublin Digital Radio (DDR), listemizde yer alan en gelişmiş bağımsız radyolardan biri. İsim ve logolarındaki dijital vurgusu, yayınlarına da yansıyor. Pek çok farklı müzik türüyle karşılaşabileceğiniz canlı yayınlarda elektronik müziğin üstünlüğünü sezebiliyorsunuz.

Hafta sonu tüm gün yayın yapan DDR, hafta içi sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar günlere göre farklı zaman aralıklarında yayın yapıyor. Web sitesinden ulaşabileceğiniz store bölümünde tişört, çanta ve USB bellek bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra bağış da yapılabiliyor. Ayrıca DDR bu yıl Mixcloud Online Radio Ödülleri’nde, Avrupa’daki en iyi internet radyosu ödülüne layık görüldü.

Diğer yandan DDR ekibi, bu seneki LGBTQI+ yürüyüşleri için reklam ve şirketlerden uzakta bir kutlama yapacaklarını duyurdu. “Pride is a Protest” diyerek çizgilerini sağlamlaştırdılar. Son olarak geçen ay dergimize de konuk olan Christian Löffler’i Nisan ayında ağırladılar.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kiosk Radio (@kiosk.radio)’in paylaştığı bir gönderi ()

Belçika Kraliyet Sarayı’nın karşısındaki büyük yeşil alanın içinde ahşap bir barakada, Kiosk Radio yayın yapıyor. Bu tatlı barakada yaptıkları yayınlarla ülkenin ilk ve önde gelen müzik toplulukları olduğunu iddia ediyorlar. En iyi DJ’lerden bazıları, Brüksel’den gelenler, koleksiyoncular; haftanın her günü öğleden sonra müzik yayınlamak için bir araya geliyorlar.

İnternet sitelerinden dinleyebileceğiniz yayınlarda; house, down tempo, ambient, jazz, freejazz, hip-hop, funk, soul, tekno ve elektronik müzik türleriyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bas ağırlıklı ve beat’lerin ön planda olduğu deneysel müzikler de yayınlarda yer alıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

The Lot Radio (@thelotradio)’in paylaştığı bir gönderi ()

The Lot Radio, haftanın her günü müzikseverlerle buluşuyor. New York’ta boş bir arazide, nakliye konteynerinde yayın yapıyorlar. Yayını izlemek de mümkün. Fildişi Sahili’nde bir şehir olan Abidjan’daki stüdyolardan da yayın yapaıyorlar. New York City’nin sunduğu en iyi ve en çeşitli müzikleri yayınladıklarını ifade eden The Lot Radio yayınlarını, öncesinde instagram sayfalarından duyuruyor.

İnternet sitesi üzerinden yapılan bağışlar ve yine internet sitesi üzerinden sattıkları ürünler sayesinde gelirlerini elde ediyorlar. Satın alabileceğiniz ürünler arasında çanta, tişört ve pin var. Haftaiçi 8:00-00:00 arasında ve haftasonu 10:00-00:00 arasında keyifle dinleyebilirsiniz.