Damla KAAN

1- Bob Dylan and the Band – The Basement Tapes (1967)

Garry Freeman, 768 sayfalık Bootleg Guide kitabının 48 sayfasını Bob Dylan’a ayırdı, şaşırılacak bir şey yok. Evinde birçok doğaçlama performans kayıtlar yapan Bob Dylan and the Band, hem sert hem de akıcı bir şey yarattı, müzisyenlere ilham oldu. I’m Your Teenage Prayer ve Tears of Rage bu kayıtların en beğenilen parçaları arasında. The Basement Tapes, 1975’te LP olarak yayınlandı. 2014’teyse Columbia/Legacy tarafından “Her şey bodrum katında kaydedildi” notuyla tekrar yayınlandı. 

 

2- The Beatles – The Get Back Journals I & II (1969)

The White Album sonrası birleşmeye çalışan grup, aralıksız prova yapmaya başladı ve rock müzikle ilgili her şeyi denediler. Ortaya sıkı şeyler çıktı, McCartney’in Get Back parçası gibi… Grup elemanlarının arasındaki gerginliğe rağmen tüm provalar kaydedildi. John Lennon 1971’de Rolling Stone’a verdiği röportajda “Daha boktan halimizin ortaya çıkmasının iyi olacağını düşünmüştüm çünkü Beatles’ı, efsaneyi yerle bir edecekti” dedi. 

3- The Rolling Stones – Live’r Than You’ll Ever Be (1969)

Bir radyoda yapılan ilk profesyonel rock müzik performansı Live’r Than You’ll Ever Be. Canlı konserin kaydı 1 ay sonra piyasaya sürüldü. O kadar beğenildi ki Rolling Stone dergisinden Greil Marcus, “Bu albümün yok edilmesi için, grubun şu ana kadar ki albümlerinden çok daha iyi bir albüm yapması gerek” yazdı.

4- Led Zeppelin – Studio Daze (1990)

80’lerin sonunda kaydedilmiş ama piyasaya çıkmamış olan kayıtlar Jimmy Page’in kişisel zulasından piyasaya sürüldü. 1970-1978 yılları arasından yaptıklar kayıtlarından oluşan Studio Daze, dinleyenler tarafından çok sevildi. Bu kayıtların içinde grubun sevilen parçaları Since I’ve Been Loving You, No Quarter, ve All My Love. 

5- Jungle Brothers – Crazy Wisdom Masters (1993)

Zor zamanları atlatma çabasındaydı grup. Bill Laswell tarafından ortaklaşa üretilen Crazy Wisdom Masters, grubun önceki çalışmalarını örnek oluşturması amacıyla bir araya getirildi. Ancak hem grup hem plak şirketi sonuçtan hiç memnun değildi. Grup elemanlarından Mike verdiği bir röportajda “Yaptığımız miksler arasından en iyi birkaçı kayboldu. Kaç aylık çalışma boşa gitti” dedi. Birkaç yıl sonra albümün yeni bir adı vardı: J. Beez wit the Remedy. Albümün tamamen değişmiş ve Laswell’in miksleri albümden çıkarıldı. 6 sene sonra Brooklyn’s Wordsound plak şirketinden The Payback albümü çıktı ve albüm Crazy Wisdom Masters’a ithaf edildi. 

6- The Jimi Hendrix Experience – Live at Berkeley (1970)

Hendrix’in ölümünden dört aydan daha kısa bir süre varken gerçekleştirdiği Berkeley Toplum Merkezi performansları dinleyenlerin favorisi. Bir belgesel için çekildiğinden, yüksek kalitedeydi ses kayıtları. Yükselten bir albüm, arşivlenmeli gerçekten.

7- Elvis Presley – Elvis’s Greatest Shit!! (1982)

Plak şirketi RCA’nın düzenlemeleri sayesinde ortaya çıktı. Bu set albümde 1976’da Elvis’in evi Graceland’de yapılan Jungle Room doğaçlama kayıtları ve bu kayıtlara misafir olan diğer sanatçıların performansları bulunuyor. Albümde Elvis’e ait film müzikleri, onun en kötü parçaları olarak görülen Yoga Is As Yoga Does, Queenie Wahine’s Papaya, Do the Clam’ın yanı sıra Elvis’in efsanevi parçaları yer alıyor. Set 2016’de Way Down In The Jungle Room adıyla tekrar piyasaya sürüldü. 

8- Prince – The Black Album (1987)

1987’de Prince sevenleri için bir Noel sürprizi yapmak istemişti ve doğaçlama kayıtlardan hazırladığı The Black Album’u sundu. Siyah kapalı albüme dair herhangi bir tanıtım yapılmadı. 8 parçalık albümde bir mesaj vardı: “Welcome to Fuck Bible.” Aşırı dozdaki uyuşturucu yüzünden bir inanç krizi yaşadığı iddia edilen müzisyen röportajda “Aniden herkesin ölebileceğini fark etmiştim. Ve geriye bıraktığımız son şeyle anılacaktık. Bunun kızgın bir şey olmasını istemedim” dedi. Warner Bros. de 500 bin kopyayı toplattı. Ancak albüm o kadar popüler oldu ki 1994’te sınırlı sayıda tekrar yayınlandı.

9- Joy Division – Peel Sessions (1979)

Manchester’ın en tutkulu postpunk grubu Joy Division. Ekibin 1979’de yıl sonu ve başında BBC Radio 1 efsanesi John Peel’in şovu için  31 Ocak ve 26 Kasım 1979’da sekiz şarkı hazırlandı. Bu kayıtlar Peel Sessions olarak albümleştirildi, devalarca korsan olarak da çoğaltılıp satıldı.

10- Beat the Boots! – Frank Zappa (1991)

Frank Zappa’nın canlı konser kayıtlarından oluşan bir koleksiyon. Zappa hayranlarının yasadışı kayıt satın almalarını caydırma amacıyla Rhino Entertainment tarafından piyasaya sürüldü. Kutu setinde 15 yıllık süreyi kapsayan performanslar var.