YENİ DALGA
Esra GÜNDOĞDU
@esragundogdu

Karantina sürüyor. Evdeki sürdürülebilirlik unsurum ise 1 aydır döne döne dinlediğim Fiona Apple albümleri. Tam da 8 yıl aradan sonra yayınladığı yeni albümü Fetch The Bolt Cutters evlerimize güneş gibi doğmuşken, Fiona Apple’ı bir dergicilik klasiği olan A’dan Z’ye başlıklarda mercek altına alıyoruz.

A- ART POP

Şarkı sözleriyle, romantik piyano sololarıyla bizi kalbimizden vuran Fiona’mız tam olarak ne tarz müzik yapıyor? Cevap: Art pop.

B- BAŞAK BURCU

Fiona ile aynı gün doğmuşuz, 13 Eylül’de. O da tıpkı Beyonce ve benim gibi Başak burcu.

C- CRIMINAL

Fiona’nın ’96 tarihli ilk albümü Tidal’ın hit şarkısı. Bu şarkının sözlerini 45 dakika içinde yazdığı ve plak şirketi Sony’yi hit olacağına ikna ettiği rivayet ediliyor.

Ç- ÇOCUKLUK

Fiona, Broadway’da oyuncu bir anne babanın native New Yorker çocuğu. Ebeveynleri ayrılınca annesi ve kardeşiyle Harlem’de yaşamış, yazlarıysa babasıyla Los Angeles’te geçirmiş.

D- DÜNYA NEDİR?

1997’deki MTV Video Music Awards’ta “En İyi Yeni Sanatçı” ödülünü kazanan Fiona ödülünü alırken “This world is bullshit” diye başlayan kült bir konuşma yapmıştı. Yıllar sonra Vulture’a verdiği röportajda “Sence şimdi dünyayı en iyi tanımlayan sıfat nedir?” diye sorduklarında ise fikrinin değişmediğini söylüyor.

E- EXTRAORDINARY MACHINE

2005 tarihli albüme de adını veren,“Kesinlikle yeni bir ayakkabı almıyordum” diye başlayan kült Fiona Apple şarkısı.

F- FETCH THE BOLT CUTTERS

Tam 8 yıl aradan sonra yayınlanan, 10/10 yeni Fiona Apple albümü. Albüm ismini BBC mini dizisi The Fall’daki Stella Gibson karakterinin bir repliğinden alıyor.

G- GERÇEK ADI

Fiona’nın gerçek adı Fiona Apple McAfee-Maggart.

H- HOT KNIFE

The Idler Wheel… albümü için stüdyoda çalışırken çok sıkılan Fiona, gitmem lazım çünkü yeni bir şarkı üzerine tek başıma çalışmalıyım diyerek eve koşmuş. Eve girince demiş ki “Shit, şimdi çalışmazsam yalancı durumuna düşerim.” Ve ardından oturup Hot Knife’yi yazmış.

I- I KNOW

Brooklyn’li şarkıcı King Princess ve Fiona Apple, ’99 tarihli “I Know”u geçen yıl yeniden kaydettiğinde, Princess şarkıyı Twitter’da “we’re gunna serve u heartbreak” diye yayınlamıştı, çok doğru.

İ- İLK SEVGİLİ

Fiona’nın ilk sevgilisinin kim olduğunu bilemiyoruz, ama ilk albümü Tidal’ı büyük oranda şekillendiren, bu sevgilisiyle ayrılığı olmuş. Shadowboxer’da da dediği gibi: “Once my lover, now my friend”

J- JANET

2012 yılında turneye çıkmak üzereyken, 21 yaşındayken sahiplendiği biricik köpeği Janet’in hastalığı yüzünden turu iptal etmiş, buna ilişkin kalpleri eriten bir mektup yayınlamıştı. Bu mektuptan kısa bir süre sonra Janet ne yazık ki yaşamını yitirdi.

K- KARANTİNA

Fiona Apple karantinada neler yapıyordur diye düşünüyorsanız, Duolingo’dan Hintçe ve İspanyolca öğreniyormuş!

L- LARGO

Los Angeles’taki Largo, Fiona’nın 90ların sonundan itibaren yıllarca birçok konser verdiği mekan. Öyle ki aynı ismi taşıyan bir şarkısı bile var!

M- MIRIAM MAKEBA

Fiona’ya ona ilham veren müzisyenleri sormuşlar,  Afrikalı aktivist şarkıcı Miriam Makeba, nam-ı diğer “Mama Africa”yla ilgili her şeyin onu inanılmaz ateşlediğini söylemiş.

N-NEVER IS A PROMISE

Birkaç yıl önce Fiona’ya bir daha sahnede canlı söylediğini duyamayacağımız şarkıları sormuşlar: Never is a Promise, Jonathan ve Hot Knife demiş.

O- OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK

Fiona eskiden çok büyük bir obsesif kompülsif bozukluktan muzdaripmiş. Öyle ki bir keresinde saat sabah 3’te çöp kutusuna gidip attığı kağıt havlu çöpünü düzeltmeye çalışmış çünkü çöpün attığı pozisyonda rahat edemeyeceğini düşünmüş ve uyuyamamış.

Ö- ÖFKE

Öfkeli olması Fiona’nın en belirgin özelliklerinden biri. Hayatı boyunca insanların ona “Neden bu kadar öfkelisin?” diye sorduğunu söylüyor.

P- POLİTİK DURUŞU

Fiona amansız bir aktivist! Normalde tam bir ev kuşu olmasına rağmen onu nadiren de olsa evinden çıkaran şeylerden bazıları hayvan hakları, kadın hakları ve Trump karşıtı hareketler.

R- RÖPORTAJ

Fiona röportaj vermeyi seven biri değil, ama istediği zaman ona hiçbir şey engel olamıyor! Tam 7 yıl sessizlikten sonra Eylül 2019’da Vice.com’a Hotmail adresinden bir mail atmış ve röportaj yapmayı teklif etmiş.

S- SLEEP TO DREAM

İlk albümü Tidal’dan “I got my feet on the ground and I don’t go to sleep to dream” diye başlayan Sleep To Dream’in sözlerini, inanması güç ama, 14 yaşında yazmış.

Ş- ŞARKI SÖZLERİ

Fiona’nın şarkı sözleri konusunda insan üstü bir yeteneği var. Bazen bir durum için söylenebilecek en iyi şeyin “I’m a tulip in a cup, I stand no chance of growing up” ya da “f I’m butter, then he’s a hot knife” olması, bunun güçlü örnekleri.

T-TINY HANDS

Fiona Apple 2017 yılında New York’taki Trump karşıtı Woman March için 10 kelimelik muhteşem bir şarkı yayınlamıştı: “We don’t want your tiny hands/anywhere near our underpants.”

U- UNPLUGGED

Saçları dağınık, 19 yaşında bir Fiona’nın henüz ilk albümünü çıkarmışken sahnede nasıl olduğunu görmek istiyorsanız, MTV Unplugged performansını mutlaka izlemelisiniz.

Ü- ÜNİVERSİTE

Fiona liseden sonra okula devam etmemiş, hiç üniversiteye gitmemiş. Zaten mezun olduktan 1 yıl kadar sonra da ilk albümünü çıkarmayı başarmış.

V- VALENTINE

Lena Dunham’ın yazdığı ve oynadığı dizi Girls’deki birçok Fiona Apple göndermesinden biri de, Hannah’nın eski sevgilisi ve en iyi arkadaşının sevgili olduğunu öğrendiği anda çalan “Valentine” şarkısıydı.

W- WHEN THE PAWN…

Fiona’nın ’99 çıkışlı 10 şarkılık albümü When The Pawn… içinde Paper Bag, I Know, Fast As You Can, Love Ridden gibi şaheserlerin bulunduğu bir kırık kalpleri onarma acil yardım kiti.

Y-YEMEK YAPMAK

Fiona da karantinada bol bol yemek yapıyor mu bilmem ama normalde yemek yapmakla çok haşır neşir değil. En sevdiği şeyse zengin salata barlar.

Z- ZACH GALIFIANAKIS

Zack Galifianakis, Fiona’ya Not About Love’ın klibinde epik bir performansla ona eşlik etmişti. Klibi Zach’in Los Angeles’taki evinde çeken ikili yakın arkadaşlar.