Gökhan KAYA

Türkiye’de klasikler arasına giren ve Türk rock müziğinin en önemli etkinliklerinden biri olan Zeytinli Rock Festivali başlıyor. Umut Kuzey öncülüğünde Milyon Yapım Organizasyon tarafından 6. kez ve toplamda 12. kez gerçekleşecek olan Zeytinli Rock Festivali, 28 Ağustos – 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Balıkesir Edremit Akçay Sahili’nde düzenlenecek. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük festivali olma özelliğini taşıyan Zeytinli Rock Festivali, 2005-2010 yılları arasında düzenlenirken 4 yıl aranın ardından 2014 yılında tekrar başladı ve günümüze kadar geldi. Festivale bu zamana kadar toplamda yaklaşık 1,5 milyon kişi katıldı. Festivale katılım rekoru ise 250 bin kişiyle geçen sene kırıldı. Festival ilk başta 3 gün olarak yapılsa da ilginin yoğun olmasından dolayı 2016 yılı itibariyle 5 güne çıkarıldı.

İlk kez gideceklere
Festival için 3 tür bilet bulunuyor. Toplamda beş gün sürecek olan festivale günlük bilet almak isteyenler 66 TL, beş gün için kombine bilet fiyatı 220 TL ödemesi gerekirken hem kamp yapacak hem de kombine alacak müzikseverlerin 264 TL’yi gözden çıkarması gerekecek. Festival alanında, kamp bölgesi, kumsal voleybol sahası, duş, tuvalet, bar, revir, yiyecek içecek stantları, büfe ve denize girebileceğiniz büyük bir plaj bulunuyor. Tabii ki bu saydıklarımızın hepsi güllük gülistanlık olmuyor ne yazık ki…

Önce derin bir nefes alın
Geçtiğimiz yıllardaki organizasyonlara katılan kişilerin ortak şikâyet noktası tuvaletlerin, duşların ve festival alanının çok çabuk kirlenip aynı hızda temizlenememesi. Bu insan kalabalığının getirdiği bir kirlilik olsa da organizasyon boyunca yeterince temizlik sağlanamaması festivalin eksilerinden biri olarak karşınıza çıkıyor. Festivalin eksilerinden bahsetmeye devam edecek olursak gece geç saatlere kadar eğlendikten sonra sabah erken uyanmak zorunda kalacağınızı dile getirebiliriz. Tabii ki bu festivalde kamp kuracaklar için geçerli. İsterseniz öğlen saatlerinde kadar uyuyabilirsiniz fakat sabah 8’de ısınmaya başlayan hava ve festival alanında hiç gölge alan bulunmaması uykunuzu mutlaka bölecektir.

Denize girmek istediğiniz takdirde karşınızda Türkiye’nin en soğuk denizi olacak. Bu nedenle uzun süre denizde kalmanız da zor olabilir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuğu bir arada yaşamak dengenizi bozabilir. Müzikseverler, genelde erken saatlerde uyanıp konser saatine kadar yapacak çok bir şey olmamasından şikayetçi olsa da konser saati yaklaştıkça kamp alanının oldukça eğlenceli hale geldiğinden bahsediyor. Festivalin eğlencesi üstün geliyor olacak ki etkinliğe gelenlerin ve kamp yapanların sayısı her yıl katlanarak artıyor.

Zeytinli’nin hikayesi
Festivalin adında Zeytinli olsa da festival bu zamana kadar Zeytinli mahallesinde hiç düzenlenmedi. Öyle ki festival sahilde yapılıyor ama Zeytinli Mahallesi’nin denize kıyısı yok. Organizasyonun başladığı 2005 yılında Zeytinli bir mahalle değil, belediyesi olan bir beldeydi. 2004 yılında Akçay’ın yarısından Edremit Belediyesi yarısından ise Zeytinli Belediyesi sorumluydu. 2004 yılında Akçay Belediyesi kurulunca Edremit Belediyesi burayla ilgilenmekten vazgeçti fakat Akçay’ın diğer yarısında ise Zeytinli Belediyesi sorumluluk almaya devam etti. Yıllar 2005’i gösterdiğinde festival ilk kez Akçay’da Zeytinli Belediyesi tarafından düzenlendi. Akçay sınırları içerisinde olsa da festival alanı Zeytinli Altınkum Belediyesi olarak ilân edildi. 2014 yılına geldiğimizde Zeytinli Belediyesi ve Akçay Belediyesi kapatılarak Edremit Belediyesi’ne bağlandı. Yani eğer Zeytinli Rock Festivali’ne gitmek üzere yola çıkarsanız siz siz olun hedef olarak Zeytinli’yi baz almayın.

Ulaşım
Özel araçla gidecekseniz hedefiniz Akçay olsun. Otobüsle gidecekseniz de Balıkesir / Edremit istikametine bilet alıp iniş yerinizi Akçay olarak belirtin. Akçay otogarında indikten sonra yakındaki duraktan 7/24 sefer yapan minibüslerle festival alanına gitmek 10 dakika sürecek. Akçay, İstanbul’dan 420 km, Antalya’dan 600 km, İzmir’den 200 km, Ankara’dan 640 km ve Eskişehir’den 406 km uzaklıkta bulunuyor. Festivale uzaktan katılmak isteyenler ya da karayolunu sevmeyenler uçakla Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na gidebilir. Bu noktadan sonra da Akçay’a giden minibüsleri kullanabilir veya araç kiralayabilirsiniz.

Tek line up tek sound
Geçtiğimiz yıl 90 isimden oluşan programla müzikseverleri ağırlayan festival, bu sene de 75 müzisyene ev sahipliği yapacak. Festivalin düzenleyicisi Milyonfest, Kuşadası, Samsun, Adana ve düzenlediği birçok ildeki festivalde olduğu gibi Zeytinli’de de aynı isimleri sahneye çıkartıyor. İlk zamanlar bu çok rahatsız etmese de Milyonfest’in kadrolu memur misali sürekli aynı müzisyenleri sunması karşısında heyecanımız diri kalmakta zorlanıyor. Bu sene 28 Ağustos’ta başlayacak Zeytinli Rock Festivali’ne ise Şebnem Ferah, Teoman gibi Milyonfest’in her festivalinde yer alan isimler dahil 75 müzisyen katılıyor.