Çağatay YILMAZ

Zeynep Erbay, küçük yaşlardan beri müzikle ilgileniyor. Konservatuvarda klasik piyano eğitimi aldı, sonrasında elektronik müzikle deneyler yapmaya başladı. Geçen yıl Sonar Istanbul’da beğeni toplayan Erbay, şimdi de MIX Festivali kapsamında 17 Kasım’da Zorlu PSM’de yer alacak. Öncesinde sohbetimiz…

ο Klasik müzik eğitimi almışsınız. Elektronik müziğe geçmek nasıl oldu?

Elektronik müziğe geçmek yerine onu da bünyeme aldım demek daha doğru sanırım. Klasik eğitim aldıktan sonra onu yok saymak pek olası değil çünkü benim için, tüm müzikal anlayışımın temeli orası. Okuldayken elektronik müzik dinleyen yakın bir akadaş grubumuz vardı. Klasik müzik odağımız olmasına rağmen bu grup içerisinde house, teknoo ve hatta trance dinleyen farklı birkaç arkadaşım sayesinde ilk adımlarımı attım diyebilriim.

ο Melbourne maceraları size neler kattı? Oradaki müzik dünyasıyla burası arasındaki benzerlik ve farklar nelerdi?

Melbourne üzerinden yıllar geçmesine rağmen müthiş bir deneyimdi benim için. İstediğiniz bir şeye odaklandığınızda neler olabileceğinin çok güzel bir örneği oldu.

ο Uluslararası bir festivalde, Sonar’da sahne aldınız. Bu sizin müzikal kariyeriniz için nasıl bir önem aşıyor?

Çok keyifle hazırladığım bir set oldu.  Farklı sound’ları bir araya getiren müzikal hikayeleri yaratabilmenin aslında ne kadar keyifli olduğunu daha da hisettirdi.

‘Araştırma yapmaya zaman ayırmak’

ο Farklı istasyonlarda radyoculuk da yapmışsınız. Radyoculuk size nasıl bir deneyim kazandırdı?

Çok net iyi bir müzik araştırmacı nasıl olunur deneyimi..

ο Yeni müzikleri nerelerden keşfediyorsunuz? 

Her şeyi her yeri dinliyorum. Spotify da bence zaman zaman yardımcı olabiliyor. Ama burada önemli olan sürekli araştırma yapmaya zaman ayırmak. Farklı tarzlar dinlemeye açık olmak.  Bunun bence ideal bir yöntemi yok, herkes için farklı bir araştırma yolu olabilir.Takip ettiğim plak şirketlerinin yeni isimlerinden, yıllardır takip ettiğim producer’ların son mikslerine kadar geniş bir dinleme programım var.

ο Dijital yayın mecralarında daha fazla track paylaşmayı planlıyor musunuz?

Farklı iki proje üzerinde çalışıyorum. Amacım daha fazla track paylaşmak değil, akılda kalan, hikayesi olan projeler hayata geçirmek. Bu konuda güzel çalışmalar başladı.

ο MIX’te seyirciyi ne bekliyor?

Sağlam bir müzikal yolculuk…