Barış KARAALİOĞLU
Yüksek Sadakat’in ilk solisti, Türk rock müziğinin tanınan isimlerinden Cemil Demirbakan, Bu Hesap Tutar Mı? teklisiyle müzik piyasasına döndü. Şarkının sözlerini Erim Sezgin’le birlikte yazan Demirbakan, iş hayatında yaşadığı iniş ve çıkışları, hüzünleri ve duygusal dünyasını dinleyenlerle paylaşıyor. Şarkıcıyla yeni teklisini konuştuk.
  • Grupla müzik yapmakla solo yapmak arasında nasıl farklar var?
Grup müziğinde malum tek başınıza değilsiniz. Her açıdan az ya da çok farklı fikirler, karakterler bir araya geliyor. Ortaya çıkan müzik iyiyse ve egolar belli bir dengeye oturmuşsa grup müziği çok keyifli. Tek başına olduğunuzda yaptığınız şey yine müzik olduğuna göre benzer zorluklar farklı kişilerle yine yaşanabilir ama bence dilediğiniz her kararı daha özgürce alabilirsiniz. Grup ya da solodan hangisini tercih ederim diye düşünecek olursak, buna bir cevap verebileceğimi sanmıyorum.
  • Solo kariyerinizle eskisinden daha fazla heyecan duyduğunuz söylemişsiniz. Niçin?
24 yıllık kurumsal iş yaşamına nokta koyma kararı aldığımdan. Hayat ne getirir bilinmez, büyük konuşmamalı. Ama müzik yapma kararı almak özgür hissettiriyor, heyecanlandırıyor.
  • Yeni şarkınızda beyaz yakalılardan bahsederken kendinizden mi esinlendiniz?
Yüzde 100. Yıllarca kendi yaşadıklarım ve gözlemlerimden yola çıkarak yazdığım bir şarkı.
  • Çalışmayı bırakıp müziğe dönmenizde etkili olan sebepler neler?
Hayatın önüme koyduğu seçeneklerden memnun olamamam. Karar alarak kendi seçeceğimi yaratabilmek için uğraşmak, çalışmak istiyorum.