Adım Adım Gurme
Pek çok ünlünün şaraphanesi olduğunu veya şarap yaptığını biliyor muydun? Belki de bu bilgi şaşırtıcı gelmemeli, sonuçta şarap seven birinin kendi adını verdiği bir şaraba sahip olmasını istemesi gayet güzel bir hayal. İşte bu yazıda, bu hayalini gerçeğe dönüştüren beş ünlü müzisyenden bahsedeceğim.

Sting
Desert Rose parçasıyla gönüllerde taht kuran, bir dönem müzik listelerini kasıp kavuran Sting’in, İtalya Toskana’da Il Palagio isimli bir şaraphanesi var. Tabii bu şaraphane yalnızca Sting’in demek haksızlık olur, karısı Trudie Styler da işin içinde. 1998’de satın alınan ve uzun süre boyunca yazlık ev olarak kullanılan 16. yüzyıldan kalma villa ve çevresi sonrasında yenilenerek şaraphane haline getirilmiş. Ayrıca burada, zeytinyağı ve bal da üretiliyor. Müthiş bir doğası bulunan bölge için Sting, “Adeta pastoral bir tablonun içerisine adım atmak gibi” diyor. Hiç fena olmayan şaraplar ürettiği söylenen Sting’in, “Şarap benim için bir parça gibidir, bir hikaye anlatmalıdır. Zaten bu yüzden şaraplarımı büyük sükse yapan parçalarımın ardından isimlendiririm” sözleri felsefesini ele veriyor. Şarapların Message in a Bottle, Sister Moon ve When We Dance gibi isimleri var.

Jon Bon Jovi
It’ssss mayyy layffffffffff!” diye çılgıncasına bağırarak kendisine eşlik ettiğimiz Jon Bon Jovi, oğlu Jesse Bongiovi ve Fransız şarap yapımcısı Gérard Bertrand ile beraber 2018 yılında Diving into Hampton Water isimli bir pembe şarabı piyasaya sürdü. Pembe şarabı çok sevdiğini söyleyen Jon Bon Jovi’nin şarabı, ‘öylesine’ yapılmış değil. Dünyanın en saygın şarap dergilerinden biri olan Wine Spectator ’un seçtiği 2018 yılının en iyi 100 şarabı arasına 100 üzerinden 90 puan alarak, 83. sıradan giren bu pembe, okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla cidden özel.

M.J. Keenan
Tool ve A Perfect Circle grupların solisti Maynard James Keenan’ın, Amerika Arizona’da Caduceus isimli bir şaraphanesi var. Binlerce şaraplık bir şarap kavı bulunan ve dünyanın dört bir yanındaki şarap bölgelerini gezen Keenan, bağlarıyla bizzat ilgileniyor ve şaraplarının yapım aşamasının her anına katılıyor. Ayrıca Keenan’ın şarap serüvenini anlatan ve 2010 yılında yayınlanan Blood Into Wine isimli bir belgeseli de bulunuyor.

Fergie
The Black Eyed Peas ile ünlenen güzel yıldız Fergie, (Hep böyle “güzel yıldız” gibi magazin ağzı kullanmak istemişimdir; hayallerim gerçek oldu!) babasıyla 2006 yılında Amerika Kaliforniya’nın Santa Barbara Bölgesi yakınında Ferguson Crest isimli bir şaraphane kurarak bu işe atılmış. Fergie’nin babası işin içinde, bağların kontrolü ona verilmiş. Tabii bağbozumu zamanında Fergie de gelip babasına yardım ediyor. Şarap yapımcısı ise dışarıdan bir isim. Bu şaraphanenin en özel ürünü Syrah, Merlot, Grenache ve Cabernet Sauvignon üzümlerinin harmanlanması ile üretilen Fergalicious isimli kırmızı şarap. Ayrıca, iyi para vermeyi göze alanlar, bu şarabın Fergie imzalı bir şişesine de sahip olabiliyor.

John Legend
Günde en az bir kadeh içtiğini söyleyen John Legend’ın şaraba olan aşkı çok büyük. Zaten bu nedenle Amerika’nın en ünlü şarapçılık bölgesi olan Napa Vadisi’ndeki Raymond Şarapçılık ile ortaklık kurarak Legend Vineyard Exclusive isimli şaraplara hayat vermiş. John Legend, bu ortaklığın ortaya çıkaracağı şarapların kendi sevdiği türde olmasına dikkat etmiş, hatta bir söyleşisinde “Eve gelen arkadaşlarıma keyifle sunacağım şaraplar yapmak istiyordum” diyerek duruşunu belli ediyor. Halihazırda LVE markası altında köpüklüden pembeye, beyazdan kırmızıya kadar pek çok farklı şarap üretiliyor. Gördüğüm kadarıyla da Legend kendi şaraplarını keyifle içiyor.