Selin BİLGİOrijinalinden sahtesine her yerde karşımıza çıkan bej trençkotlar ve şalların markası var ya, İngiliz olan… Lüks giyim devi yılda 3 milyar 600 bin Dolar kâr yapıyor, peki ne kadar ürününü yakıyor dersiniz? Tam36 milyon 800 bin Dolar! İsveçli bir hazır giyim markasının ise 2013’ten beri 60 ton kıyafet yaktığı iddia ediliyor. Doğru bildiniz, bahsettiğimiz ilk marka Burberry, diğeri H&M. Geçen Temmuz ayı Burberry, bu alevli ayinin münhasırlık itibarını korumak için yapılan bir ritüel olduğunu itiraf ediyor. Müşteriler boykot başlatmış, Burberry ise “Söz bir daha yapmıycam aşkım” demiş ve eklemiş “Yanıyorsak aşkımız için!” Günah keçisi Burberry değil elbet, Louis Vuitton’dan Nike’ye kadar birçok marka bunu yakıyor.
via GIPHYSEBEBİ NEYDİ Kİ? Giyim bir nebze tamam da işin daha lüks boyutu var, mücevher ve saat markaları Cartier, Piaget ve Baume & Mercier’nin sahibi olan holding Richemont son 2 yılda yaklaşık 563 milyon Dolarlık ürün yaktı, üstelik bu birinci ağızdan açıklandı. Yıllardır bir şehir efsanesi olarak kulaktan kulağa yayılan hikâye, gerçekmiş meğerse… Çantalar falan yakılıyor da yakılmasına, içindeki kirli çamaşırlar gün gibi kalıyor ortada! İnsanların tek tip ürünlerden vazgeçmesi, Henri Ford’un söylediği iddia edilen “Siyah olmak kaydıyla istediğiniz rengi seçebilirsiniz” anlayışının bitmesiyle olsa gerek insanlar modanın döngüsü için baskı kuruyor, herkes kendine özel ürün istiyor. Postfordizmin bir yansıması mı desek artık, bilemedik.
via GIPHY OLAY MAHALİ İmha için yakma, parçalama ve depolama olmak üzere 3 yol var. Yakmanın en çok tercih edilen olma sebebi ise markaların enerji sağlama bahanesi. Giyisiler enerjiye dönüşüyormuş! Ne hikmetse telafi edilen enerji, üretim için harcanan enerjinin yanına yaklaşamıyor… Bu suç için tercih edilen yer ise Hindistan oluyor, Panipat kasabası. Suç filmi tadında kısa bir Bollywood filmi bile çekmişler adı Unravel, orada işlemi yapan yerlilere “Batıda su pahalı, yıkamak yerine atmayı tercih ediyorlar” diyorlar.
via GIPHYPEKİ EEE? Akıllara “Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” deyişi geliyor, ardından “Bundan bize ne?” geliyor. Ancak olay israf hikayesinden ibaret değil, bu kadar şey yakmak çevreye büyük zarar veriyor, işin ucunda karbon emisyonu var. Lif pazarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan polyester yakınca yağ yakılmış oluyor. Sırf bu da değil, boyamadan gelen bir ton kimyasal da yanıyor. Bunlar da havaya karışıyor. Olsun, şeytan hâlâ marka giyiyor.