❏ Akbank Sanat’ın çağdaş sanat dünyasına en büyük katkılarından biri olarak 37 yıldır sürdürdüğü genç yeteneklere destek olmaya ve onların başarılarının görünür olmasına sağlamaya yönelik Akbank 37. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi’nde 20 sanatçının eseri sergileniyor. Küratörlüğünü Prof. Melih Görgün’ün yaptığı sergiyi, 31 Temmuz tarihine kadar Akbank Sanat’ta gidip görebilirsiniz.

❏ Sanatçıların kamerayı video çekmek, fotoğraf çekmek gibi bir alet olarak kullandığı gibi konunun asıl unsuru olarak da kullanılabildiği durumlardan yola çıkan Zilberman Gallery’nin sergisi Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz‘de mobese kameralarına varıncaya kadar pek çok ilginç deneyimler göreceksiniz. Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz adlı sergi 5 Temmuz’a kadar Zilberman Gallery’de gidip keşfedebilirsiniz.

❏ Burçak Bingöl’ün unutmak ve anımsamak üzerine psikolojik olduğu kadar politik de oluşan peyzaj çalışmaları, kaybolmuş hafızaları incelediği, materyallerin kültürel çağrışımlarını gösterdiği sergi, sanatçının öznel duruşlarıyla tarihsel ve kültürel etkileşimlerinin önerilerini gözler önüne seriyor. Bir Masalın İçinde ve Sadece Onunla Yaşamak adlı sergi, 5 Temmuz’a kadar Zillberman Gallery’de yer alacak.

❏ 2000’li yıllara ait farklı zaman, mekan ve coğrafyalardaki kadın erkek imgelerinin üzerinden üretilmiş 21 sanatçının eserleri bu sergide bir araya getiriliyor. Gerçekleri arayan izleyiciye toplumsal ve siyasi düzen içerisinde kadın ve erkek kimliklerinin bir kez daha incelenmesini ve keşfedilmesini öneren Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım adlı sergiyi 14 Temmuz’a kadar Müze Evliyagil’de gidip görebilirsiniz.

❏ Nancy Atakan ve Maria Andersson’un 20 yüzyıl başında İsveç jimnastiğinin, modernleşme sürecindeki Türkiye’nin beden eğitimi sistemine olan katkısını ve temelini ele alan Uygun Adım Marş sergisini 30 Ağustos tarihine kadar Salt Beyoğlu’nda gidip görebilirsiniz.

❏ Farklı alanlarda çalışan 26 sanatçının yapıtlarını bir araya getiren Art Market II adlı sergiyi 11 Temmuz’a kadar Anna Laudel Contemporary’de gidip görebilirsiniz. Genç sanatçıları ve eserlerini destekleyen sergide resim, heykel, gravür, baskı, neon, seramik de dahil olmak üzere farklı alanlardaki üretimler gösteriliyor.

❏ “Ne kadar özgür olduğumuzu bilmiyoruz. Düşünmek için alan bulabiliyor muyuz peki? Emin değiliz.” Sanatçıların kendi belirledikleri konularda özgün yeteneklerinden oluşacak bu seçkide düşünme alanınızı ihlal edenlere “Pardon konu neydi?” şeklinde ifadelere yer veriyor. Pardon Konu Neydi? adlı sergiyi 1 Temmuz’a kadar Konu:Atölye’de gidip görebilirsiniz.

❏ Birbirinden farklı 42 sanatçının bir araya geldiği All in One’01 adlı sergide, güncel sanat tekniklerinin ve zengin anlatım biçimlerinin olduğu dile sahip pek çok heykel, video, fotoğraf ve illüstrasyon gibi önemli çalışmalar yer alıyor. All in One’01 adlı sergi 15 Temmuz’a kadar Galeri Bu Pavillion’da ziyaretçilerini bekliyor olacak.

❏ Latince anlamı kaçmak ve uçmak anlamına gelen fuga sözcüğünden türeyen füg kelimesi etrafında şekillenen küratörlüğünü Nilüfer Şaşmazer’in yaptığı füg sergisinde, Müze Evliyagil Koleksiyonu ve koleksiyon dışındaki üretimlerden oluşan 16 sanatçının eserleri bir araya getiriliyor. Füg sergisini 14 Temmuz tarihine kadar Müze Evliyagil’de ziyaret edebilirsiniz.

❏ 1966’da doğduktan sonra sürgüne gitmek zorunda kalan ve mülteci kamplarında yaşayan ardından Fransa’dan evlat edinen ve ilticanın tüm renklerini kat ve kat yaşayan bunu kimliğine birebir yerleştiren biri o. Hem Fransız hem Laous’lu olarak kendini tanıtan Lâm Duc Hiên’in fotoğrafçılık çalışmalarını göreceksiniz. Anne, Anneler sergisi 25 Ağustos’a kadar İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor olacak.