Nilüfer Belediyesi, eleştirel kültürel pratiğe dair yeni yörüngeler aramaya devam ediyor. “Ütopyanın Gerçeğe Bakan Yüzü” mottosuyla Yekhan Pınarlıgil‘in hazırladığı görsel sanatlar programının üçüncü buluşması Meteor Balat Kültürevi’nde HaZaVuZu ile gerçekleşiyor.

2023 yılının temasını “İkinci Yüzyıl İçin Tasarım” olarak belirleyen Nilüfer Belediyesi, tartışmaya açtığı hayatın yeniden inşasında sanattan güç alıyor ve giderek büyüyen toplumsal yabancılaşma, her ne kadar yaratma cesaretinin inkârına neden olsa da, müşterek bir yaşamın dokusunu örmede kolektif mücadele biçimlerinin ve sanatçı kolektiflerinin varlığının elzem olduğuna inanıyor.

“Pulla Mars Arasında”, köklü bir inisiyatif olan HaZaVuZu”nun 20 yıla yaklaşan geçmişine mercek tutuyor. Sergide, grubun kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği, performans, yerleştirme, müzik gibi farklı disiplinlerdeki üretimleri yer alıyor. Eserlerin neşeli ve muzip tarafları baş döndürücü eleştirel güçlerini gölgelemiyor. Beden, çevre, mekân, mimari, kimlik ve aidiyet kavramları ilişkisel estetiğin ifade biçimleriyle, buluntu görüntülerden video işlere ve özünü aksiyonun belirlediği duvar resimlerine uzanan bütünsel bir kolaja dönüşüyor.

“Pulla Mars Arasında”, 22 Temmuz 2023 Cumartesi günü, saat 18.00’de HaZaVuZu’nun  “Orada ordayım burada buradayım” adlı performansıyla açılıyor. Meteor Kültürevi’nin bahçesinde gerçekleşecek olan bu konserde, sanatçılar ile izleyenler arasındaki sınır ortadan kalkıyor, dinleyiciler de katılmaya davetliler.

HaZaVuZu’nun mevcut anlamların ideolojik işlevlerini tersyüz ettiği, mizah ve oyun dolu tasarımlarıyla buluşmak, hayaller arasında bir yolculuğa çıkmak için “Pulla Mars Arasında” 2 Ekim 2023’e kadar Meteor Balat Kültürevi’nde ziyarete açık olacak.

HaZaVuZu: 2005 yılında Güneş Terkol, Güçlü Öztekin, Mert Öztekin, Emre Akçora ve Oğuz Erdin kurucu üyeliğinde hayata geçen, müzik, video, performans ve tasarım çalışmaları yürüten İstanbul merkezli bir kolektiftir.