❏ Performans sanatının ortaya çıktığı 70’ler Avrupasının isyankar ruhu ve kamusal mekanı da sık sık kullanan, manipüle eden ve değiştiren performans sanatı tarihinin tüm örnekleriyle ele alınıyor. Performans Sanatı adlı sergi, 5 Mayıs’ta Borusan Contemporary‘de ziyaretçilere kapısını açacak.

❏ Burcu Erden’in geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği Yarının Külleri sergisindeki çalışmalardan ayrılan yepyeni dinamik bir seri ile karşımıza çıkıyor. Erden’in ilk kişisel sergisi olan Kütleyi Çağırmak‘ta leke ve soyutlanmaya ilişkin araştırmalarıyla figür anlayışını dönüştürdüğü yeni işlerini ve gergin bir enerjiyi barındırdığını göreceksiniz.
Sergi 31 Mayıs’a kadar Art On Istanbul‘da.

❏ Evrendeki tüm varlıklar tohumdan meydana gelir. Canlılar soylarını devam ettirirler. Fakat
son zamanlardaki GDO’lu gıdalar tanrının bu yazılımını değiştirmektedir diyor sanatçı…
Bu değişimlerin insan ırkı üzerinde yaratacağı tahribata dikkat çeken sergi, Atatürk’ün
Samsun’a çıkışının 100. yılı anısına ve Çanakkale Zaferi yıldönümüne ithafen gerçekleştirilecek. Tohum II sergisini, 11 Mayıs’ a kadar Art Galerim Bebek‘te ziyaret edebilirsiniz.

❏ Bütünü oluşturan en temel parçacıklara uzanan sorgulamalarıyla Burçin Başar’ın üçüncü
kişisel sergisi Corpus’ta, tüm işlerde sorgulanan düşünce biçimi insan veya hayvan varlığından çıkarılıp, yeniden kodlanıyor. Bunu da daha fazla insan, hayvan ya da evrenin bir noktası olmaya indirgeyen Başar, bedeni soyutlaştırırken düşünceyi somutlaştırıyor. Corpus sergisi, 4 Mayıs’a kadar Karaköy Juma’da görülebilir.

❏ Bir önceki sergisinde Adorno’nun “Hakikatin yalan, yalanın hakikat gibi göründüğü dönemeçteyiz şimdi” sözünden yola çıkan ve ütopyasını gerçekleştiren Kirkor Sahakoğlu, yeni sergisinde dışa vurduğu bu kez Passion oluyor. Schönberg’in “Derine, derine, daha derine…” sözünden yola çıkarak haz ve tutku kavramlarıyla Sahakoğlu’nun Passion adlı sergisini 27 Mayıs’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

❏ İpek baskıdan fotoğrafa, üç boyutlu objelere ve farklı tekniklerle tasarlanmış eserlere yer
veren Printed, izleyiciyi baskı ve çoğaltılabilir objeler dünyasına davet ediyor. 2014 yılından beri düzenlediği farklı baskı teknikleri ile üretilmiş orijinal baskı eserlere yer veren Marcus Graf küratörlüğündeki Printed sergisi 1 Haziran’a kadar Mixer‘de.

İnsanın Yeni Gündemi, insan zihni, onun becerileri, güdüleri, sosyal ve doğal besin zincirleri içindeki konumlanışı ve bununla nasıl baş ettiği gibi insana dair sorular üzerine spekülatif sanatsal ve bilimsel araştırmalar içeriyor. Sergi, 25 Mayıs’a kadar Akbank Sanat‘ta yer alacak.

❏ Felsefe; inanç, bilim gibi yöntemlerle bilgi üretme ve tanımlama biçimlerimiz gerçekliği
tasvir etmeye çabalarken, hayata dair göreceli bilincimizin sınırlarını çizer. Günlük yaşamın artık büyük bilgi yığınları içinde belirginliğini dolayısıyla gerçekliğini yok etmeye başladığı günümüzde sanatçı kendine has üslubu içinden ‘belirsiz’ olana dair yeni bir bakış kurguluyor. Denge sergisini 6 Mayıs’a kadar City’s’te yer alan SK Art Projects’te.

❏ Leonardo Da Vinci, mimarlık, mühendislik, anatomi gibi alanlardaki eskizlerinden yola
çıkarak savaş makinelerini ve tarihin ilk su kayağı yapıldı. Leonardo Da Vinci’nin incelikle yaptığı çizimleri ve büyüleyici eserlerini ahşaba hayat vererek yeniden inşa edilen Leonardo’nun akıl dünyasına dalmak isteyen sanatseverler 10 Haziran’a kadar Mavibahçe İzmir’de sergisini ziyaret edebilir.

Türkiye’nin iPad Pro ile yapılan eserlerinden oluşan ilk dijital sergisi Çift Sayfa tümüyle
sanal ortamda çizilmiş eserlerden oluşuyor. Kaan Bağcı, Ethem Onur Bilgiç, Furkan Nuka
Birgün, Yıldıray Çınar, Sedat Girgin, Sadi Güran, Gökçe İrten, Eda Noyan ve Burak Şentürk birbirleriyle konuşan veya birbirini tamamlayan ikişer işini bu sergide gösteriyor. Çift Sayfa sergisi, 2 Mayıs’a kadar Kadıköy Bina’da ziyaretçilerini bekliyor.