Süray Cingöz Atış

Adım Adım Gurme

Geçen sayıda şarapla aynı dili konuşmayı başardık; şimdi sohbeti koyulaştıralım. Bu ve önümüzdeki beş sayı boyunca en ünlü şaraplık 6 Türk üzüm çeşidi (3 beyaz, 3 kırmızı) hakkında yazacağım. İlk konuğum öküzgözü.

İri yuvarlak taneli, koyu renkli ve etli bir üzüm olan öküzgözü, ağırlıklı olarak Elazığ ve Malatya civarında yetiştiriliyor. Büyüklüğü ve koyuluğu nedeniyle de öküzün gözüne benzerliğinden bu ismi almış. Üzümümüz, şarabına kendine has, mor röfleli ve yakut kırmızısı capcanlı bir renk verir. Öküzgözü orta gövdeli, asiditesi yüksek, yumuşak tanenlere sahip, dengeli ve zarif şaraplar ortaya çıkarır. Bu üzümün hayat verdiği şarapları tattığımızda vişne, kiraz ve karadut aromalarının damağımızda dans ettiğine tanık olabiliriz. Kimi örnekleriyse pekmezimsi ve reçelsi tonlara sahiptir.

Öküzgözü Elmalı/Antalya, Denizli, Çanakkale ve Trakya gibi ülkenin pek çok yerinde de yetiştiriliyor. Hatta bir asması da ülkemizi temsilen Rioja/İspanya’daki Vivanco Şarap Müzesi’nde bulunuyor. Bu üzüm sıcak iklimlerde meyvemsiliğin ön planda olduğu şaraplar ortaya çıkarıyor. Yani iki ayrı bölgeden gelen öküzgözünün birbiriyle aynı olacağını düşünme!

NE İLE İYİ GİDER?

Öküzgözü içerken, ne yemeliyim? Bu şarap için bir peynir tabağı yapacaksan, eski kaşar, Kars gravyeri, Bergama tulumu, gouda ve çedardan oluşan bir tabak hazırlayabilirsin. Yanına kırmızı etten yapılma şarküteri ürünleri ve tuzlu kraker koymayı da ihmal etme. Ayrıca öküzgözü ızgara kırmızı etlerle ve kebaplarla iyi gider. Bir dahaki ocakbaşı ziyaretinde zırhtan çekilmiş Adana kebabın yanında öküzgözü yudumlayıp, benim şerefime bir kadeh kaldırabilirsin. Son olarak; Türk mutfağının imza yemeklerinden karnıyarık, güveç, kuzu tandır, kokoreç ve İzmir köfte bu üzümden yapılma şaraplarla nefis olur.

İçtiğin şarap hangi topraklardansa o yörenin yemekleriyle güzel uyum sağlar. Unutma, o yörede uzun zamandır yaşayan insanlar, yaptıkları yemeklerle ellerinde bulunan şarapları yudumluyorlardı.

YEMEK YOKSA MÜZİK VAR

Ama diyelim ki şarabını bir yemek eşlikçisi olmadan içiyorsun; işte böyle anlarda dinleyebileceğin ve şarabın karakteriyle uyumlu bir şarkı listesi hazırladım. Öküzgözü deyince aklıma canlı şaraplar geliyor. Ancak hiçbir kırmızı şarabın da asiditesi yüksek bir beyaz ya da köpüklü kadar canlı olamayacağının farkındayım. Belki de şöyle anlatmam gerek, diyelim bir bara girdin ama çılgınca dans edeceğin bir şey çalmıyor. Buna karşılık, yalnızca durduğun yerde sallanmak da istemiyorsun; işte tam bu iki duygunun arasındasın. Bana göre bu hissi veren parçalar şöyle:

1) Nova Norda – Dinozorlar

2) Hedonutopia – Şizolar

3) Sattas – Eskitilmiş

4) Ah! Kosmos – Paradise

5) Athena – Ses Etme

Bayağı fakirdim fakat paramın çoğu şaraba ve klasik müziğe gidiyordu. Bu ikisinin karışımına bayılıyordum.

Charles Bukowski, Dünyevi Şiirlerin Son Gecesi