Arabaların ve inşaatların işgal etmediği bir sahilde ya da bir ormanda koşmanın verdiği keyfi ayrı olsa da şehirde de vazgeçemediğimiz koşudan azami verimi almak için hazırladığımız rehbere göz atmakta fayda var.

ÖNCE SIVI

Koşuya çıkmadan yanına alınması gerekenlerin başında, kaybedilen sıvının yerini doldurmak için su geliyor. Yağmurluğunuzun ya da sweatshirt’ünüzün fermuarlı cebine sığdırabileceğiniz küçük şişeler oldukça kullanışlı. “Sporcunun içeceği sudur” diye bir #motto inkar edilemez olsa da arayanlarına alternatif yok değil. Aşırıya kaçmadan yeşil çay bazlı küçük bir içecek yağ yakımına yardımcı olacaktır. Kan akışını hızlandırmak için pancar suyu, iltihaplanmayı azaltmak içinse antioksidan deposu vişne suyu tercih edilebilir.

EKİPMAN ÖNEMLİ Takdir edersiniz ki ayaklarımızla yaptığımız bu aktivitenin en önemli parçası ayakkabı. Sneaker’ları spor ayakkabılarıyla karıştırmayın. Ayağınıza uygun bir koşu ayakkabısı gereğinden fazla yorulmanıza engel olur. Sadece ayaklarınızın değil bacağınıza ve hatta tüm vücudunuza konfor sağlar. Cebinizde telefonunuzun rahatsızlık vermemesi için telefon kolluğu iyi bir tercih. Mesafe hesaplamaları için Strava gibi akıllı telefon uygulamaları da oldukça pratik.

MOTİVASYON DOPİNGİ Telefonun rahatsızlığını en aza indirgemek için #bluetooth kulaklıklar birebir. #Koşu sırasında pozitif, enerji dolu şarkılar motivasyon için şart. Önünüze koyacağınız kalori yakma ya da kondisyon artırma gibi hedefler de etkili olacaktır. Ayrıca 11 Kasım’da 39’uncusu gerçekleşecek olan Vodafone İstanbul Maratonu’nu gözünüze kestirmek keyifli bir hedef olacaktır.

300

70 kiloluk bir insan 30 dakikalık koşuyla ortalama 300 kalori yakıyor.