Türkiye’nin önemli sanatçılarından Gaye Su Akyol, Elon Musk’ın uzay kolonisinde yer alan tek Türk sanatçı oldu! Düşünsenize bunun gerçekleştiğini. Hem biz gururlanmış oluruz hem de şarkılarında “Ahh! Ya o uzaya gidilecek ya o uzaya gidilecek” diyen Akyol, uzaya olan aşkını böyle taçlandırmış olur… Ama gel gelelim bu o kadar kolay değil, imkansız da değil. İnsan çabalamadan bir şeyler elde edemez. Aynı Akyol’un müzik yolculuğundaki mücadelesi gibi…

Son yıllarda Türkiye’nin uluslararası müzik piyasasında adı en çok duyulan Gaye Su Akyol, müzik kariyerindeki başarısına tam gaz devam diyor. Bu kadar duyulur ve beğenilir olmasının altında neler var merak etmemek elde değil. Kimisi “PR” diyor kimisi “Para” diyor. Keza Akyol’un müziği pop değil, tınıları epey farklı. Yenilikçi tarzıyla müzik dünyasına taze bir soluk getiren yetenekli bir kadın olarak lanse edilen Akyol’un olayı gerçekten de bu mu? İlk albümünden bu yana tarzıyla, sesiyle ve elbette duruşuyla herkesi büyülemeyi başardı. Bugünlerde müzisyenlere ilham olurken onun idollerinin başında gönüllerin sevgilisi Selda Bağcan geliyor.

Yaptığı son albüm İstikrarlı Hayal Hakikattir’i İngiliz The Guardian gazetesinin deneyimli müzik yazarı Robin Denselow 5 üzerinden 4 yıldız verdi, albümü köşesinde övdü. Gaye Su Akyol’un ilgi çekici ve kendine özgü genç bir Türk şarkıcı olduğunu belirten Denselow, “Bu yaz Womad Festivali’nde yüksek çizmeleri, şort ve peleriniyle bir pop yıldızı gibiydi. Ancak geleneksel Türk ezgileriyle rock motiflerini birleştiren cesur ve deneysel bir performans ortaya koydu, basın özgürlüğü için güçlü bir konuşma yaptı. Usta halk şarkıcısı Selda Bağcan ile meşhur olmuş ‘Yaz Gazeteci Yaz’ şarkısı, Akyol’un ana kenti olan İstanbul’daki son olaylardan sonra daha dokunaklı ve anlamlı hale geldi” dedi. Denselow, Akyol’un yeni albümünün Nirvana ve Nick Cave esintileri taşıdığını Akyol’un etkileyici bir gitar grubunun yardımıyla, sağlam bas riff’leri ve perküsyonun farklı Türk melodilerini desteklediği farklı bir folk-rock tarzı yarattığını, ud, bağlama ve cümbüş de dahil olmak üzere yerel telli aletlerini eklemesinin de bu başarısındaki etkenleri dile getiriyor.

MÜZİKTE KÜLTÜR MOZAĞİNİN EN ÖNEMLİ ELÇİSİ

Müzik yazarı Eda Solmaz Vatan gazetesindeki köşesinde geçen yıl, “Gaye’nin yurt dışındaki festivallerde sahne alması, dünyanın en değerli gazete ve dergilerinde şarkılarına dair incelemelerin çıkması bir şans değil, onun haklı başarısı. İstikrarlı Hayal Hakikattir dinleyicisine bu ülkeye dair bir kültür mozaiği sunuyor, ama buna rağmen şaşırtıcı derecede kafası karışık bir sound’la değil. Eski bir Türk filminden, İstanbul’un arka sokaklarına varan bir soundtrack’te bu… İşte bu özel kompozisyon Gaye’nin adını daha çok duyacağımızın kanıtı” diyerek Akyol’un başarısının altındaki sırrını bize veriyor. Besteci ve Audioban kurucusu Eray Düzgünsoy ise, “Yeni nesil saykodelik dünya müziği alanında özellikle Avrupalı dinleyicinin işaret ettiği coğrafyaların şu sıralar ciddi bir popülaritesi var. Türkiye gibi ülkeler üzerinden şekillenen bu yeni dünya müziği biçiminde Gaye Su Akyol pratik anlamda performans olarak öne çıkıyor. Temel sebebi bu olmakla birlikte müziğinin sunumsal ifadesi de önemli.” diyor.

Gaye Su Akyol, İngiliz müzik dergisi Songlines’a kapak oldu.

Aslında Akyol’un bu yurt dışı başarısının altındaki en büyük pay Alman plak şirketi Glitterbeat Records’a ait. Akyol’un bu plak şirketiyle ortaklığı onun bambaşka ufuklara açılmasını sağladı. Hatta bu ortaklığa Akyol, “Olaya kapitalist bakmadıkları için çalışma düzenleri hoşuma gitti” diyor. Peki nasıl çalışıyorlar? Albüm bitmeden önce şarkıları iletişimde oldukları müzik yazarları ve gazetecilere gönderiyor ve onlardan bir fikir sunmalarını istiyorlar. Gerisi elbette gazeteci ya da yazara kalmış. Alman disiplininin müzik piyasasında nasıl işlediğini bu vesileyle görmüş olduk. Anlayacağınız albümlerin ya da şarkıların doğru kişilere ulaşması oldukça önemli…

Hangi konserlerde yer aldı?

Japonya – Shibuya WWW 2017

Macaristan – Sziget Festivali – 2017

Hollanda – Valkhof Festivali – 2017

Fransa – Les Escales Festivali – 2017

İsviçre – Festival de la cité – 2017

Makedonya – Jazz Festivali – 2018

Belçika – Genk Festivali – 2018

İngiltere – Womad Müzik Festivali – 2018

Konser takvimi

4 Ocak – İzmir Ooze Venue

15 Ocak – Slovenya Klub CD 2 Şubat – İstanbul IF Performance Hall Beşiktaş

15 Şubat – İsviçre Moods

16 Şubat – İsviçre Kaser 20 Şubat – İstanbul IF Performance Hall Ataşehir

ALBÜMLER

Develerle Yaşıyorum-2014

Hologram İmparatorluğu-2016

İstikrarlı Hayal Hakikattir-2018

166.350 Spotify aylık dinleyici sayısı