Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın sahne ve performans kavramları odağında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getiren Sahnede 90’lar sergisine atölye, film gösterimi ve performans gibi etkinliklerden oluşan bir kamu programı eşlik ediyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz etkinlikler, serginin ilk haftasında gerçekleşecek iki performans ile başlıyor. Sanatçı Ceylan Öztrük’ün 15 Eylül Perşembe günü saat 19.00’da Salt Galata’da gerçekleştireceği Oyun B (2022) performansı, hafızadan hareketle beden ve mimari yapı arasındaki ilişkilerin izini sürüyor. Sanatçının 2020 yılından beri sunmaya devam ettiği Orientalien adlı işinin güncel bir parçası olan bu performans, beden hareketleri ile toplumsal güç ilişkilerinden yola çıkarak kişinin beden hafızası ile onu çevreleyen yapıları odağına alıyor. Sanatçı Leman Sevda Darıcıoğlu’nun Angelus Altera performansıysa, 18 Eylül Pazar günü 11.00-18.00 saatlerinde Salt Beyoğlu’nda sunuluyor. Görünürlük ve görünmezlik, sıkışma ve rahatlama gibi kavramlar üzerinden tarihsel anlatıların, geçmiş ve bugünün beden üzerinde bir araştırmaya dönüştüğü bu çalışma, Türkiye’nin 1990’lı yıllarındaki performans üretimlerinden esinle miras ve gelecek kavramları arasındaki ilişkiyi ele alıyor.

Ceylan Öztrük’ün performansı Pro Helvetia, Leman Sevda Darıcıoğlu’nun performansıysa monoco.io katkılarıyla gerçekleştirilecek. 12 Şubat 2023’e dek Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek sergi paralelinde düzenlenecek etkinlikler, saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya kanalları üzerinden takip edilebilir.