Emre NAMOĞLU

Geçen ay #SoundCloud, yeni ve indie ağırlıklı müzisyenlere doğrudan para kazandıracak programını açıkladı. Adı da Premier… SoundCloud Premier’i kullanabilmek için, Pro veya Pro Unlimited hesabına sahip, bağımsız bir içerik oluşturucu olmanız ve SoundCloud ile para kazandıran ülkelerden (Şu an ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Fransa, Almanya, İrlanda, Hollanda ve Yeni Zelanda) birinde yaşıyor olmanız gerekiyor. Daha bitmedi, içeriğinizin en az 5 bin kere başkaları tarafından dinlenmiş olması da gerek. Bu koşullara uyan müzisyenler para kazanma heyecanıyla anlaşmayı okumadan üyeliklerini yaptı. Ancak müzik dünyasından uzmanlar, platformun bu özelliğinin pek de iyi niyetli olmadığını söylüyor.

Telif haklarının yüzde 55’ini sanatçılara vereceğini ve aylık ödeme yapacağını söyleyen SoundCloud, önceden haber vermeksizin herhangi bir zamanda koşullar ve ödeme programında büyük değişiklikler yapmasına da olanak tanıyor. Madde zorunluluğu olmadığı açıkça yazıyor. İlginç maddelerden biri daha ki kulağa daha çok ‘yeni nesil sömürücülük’ gibi geliyor. Uzun diye okunmadan geçilen anlaşmada sanatçılar neredeyse tüm haklarını karşı tarafa veriyor. Telif haklarının belki de en çok sorun yarattığı bir platformda sanatçılara sunulan anlaşmanın en ilginç maddesi şu: “SoundCloud’a dava açamazsınız.” SoundCloud açısından pek çok sorunu ortadan kaldıran bu madde, çoğu sanatçı için büyük soruna dönüşecek. Düşünün, eğer SoundCloud’un size hak ettiğiniz parayı ödemediğini düşünüyorsanız dava açamayacaksınız. Haklı olsanız bile zira bunu siz kabul etmiş olacaksınız!

Daha bunun gibi haklarınızı kısıtlayan pek çok madde var. Açıkçası pek sanatçı yanlısı bir oluşum değil. Yine de bu DJ’lerin ve bağımsız sanatçıların bileceği iş. Kendilerini tamamen SoundCloud’un eline bırakıp kötü yanları ve şartları gözetmeden sadece kazanımları düşünmek de bir tercih.