İKİNCİ NESİL NAIM

Naim Audio, neredeyse yarım asırdır ürettiği hoparlörlerden CD oynatıcılara geniş ürün skalasıyla beğeni topluyordu. Geçen yıllarda tüketici taleplerinin değişmesiyle geride kalmışlardı. Ancak yeni nesil, internet radyosu ve Tidal gibi dijital platformları doğrudan aktarabilen ürünleriyle geri dönüşünü sürdürüyor. Bu ürünün de şık tasarımının altında geniş bir ses aralığını her dinleyiciyi memnun edebilecek seviyede bir sistem var. Orta ve tiz frekans sesler çaprazlardan verilerek daha geniş bir deneyim amaçlanmış, bas ünitesi ise düz kullanılmış. Toplam 300 W’lık gücüyle ciddiye alınması gereken bir cihaz. Fiyatlar 900 dolar civarında.

JBL’İN PARTİ HAYVANI

Ev partileri moda olmuşken, parti severlere yönelik cihazların artması da kaçınılmazdı. JBL’in PartyBox 1000’I de 1100 watt’lık gücüyle küçük ev partilerinden orta seviye büyüklükte dans ortamlarına çeşitli ihtiyaçları karşılayabilecek bir ürün. Temelde bluetooth özellikli bir hoparlör –ortalama benzerlerinin 10 katı kadar güce sahip ama- olan cihaz, arka tarafındaki gitar ve mikrofon girişleriyle karaokeye de elverişli bir hale geliyor. Ayrıca üst tarafında bir DJ pad de var. Cihazın ön kısmındaki LED tasarım da ortamı pavyona çevirebiliyor. Bilekliğiyle beraber kullanırsanız el hareketlerinizle ışığın rengini değiştirebiliyorsunuz, neden olmasın çünkü. Etrafta sistemimle gezen biriyim derseniz dahili tekerlekleriyle bavul gibi taşınabiliyor. Fiyatlar 1200 dolar civarında.

ROBERTS’IN DİJİTAL RADYOSU

Stream 93i her yerde sürekli övülürken, Roberts’ın yeni modeli bekleniyordu. Cevap, Stream94i. MSN dönemindeki kullanıcı isimlerini hatırlatan adlarına rağmen, bu cihazlar da yeni nesil radyolar. 94i’nin selefinden küçük ama önemli farkları var, örneğin bluetooth bağlantısı. FM, DAB ve internet bağlantısı destekliyor, USB ve 3.5mm jak girişi var. FLAC, AAC, ALAC, WAV gibi formatları oynatabiliyor. Fiyatlar 200 pound civarında.

KROTOS’TAN YENİ PLUG IN

Igniter, Reformer Pro ve Dehumaniser gibi ses tasarım yazılımlarıyla tanıdığımız Kratos, geçen ay yeni bir plugin duyurdu. Concept adıyla çıkan yazılımda birçok ses modülasyon seçeneği görsel açıdan da tatmin edici bir arayüzle verilmiş. Ayrıca yazılımda Richard Devine, Roni Size gibi isimlerin preset’leri de var. Şimdilik lansman fiyatıyla 99 dolara erişebiliyorsunuz.

SENNHEISER’IN GICIR GICIR KULAKLIĞI

Sennheiser’ın üst seviye kulaklık ailesinden HD 820, ses kalitesi ve gürültü önleyiciliğiyle beğeni topluyor. İçerdiği, tasarımına da yansıtılan gelişmiş ses teknolojisiyle doğal bir ses yapısı sunan cihaz ses rezonansını en iyi seviyede tutabiliyor. Sonuç, odyofilleri mutlu edebilen, temiz bir ses deneyimi. Farklı temaları ve metal kafa bandıyla havalı bir tasarımla aynı zamanda şık bir aksesuar olan kulaklık, rahat kulak yastıklarıyla uzun süreli dinlemeye de uygun. Fiyatlar 16 bin lira civarında.

AKILLI SPEAKER

Cavalier, Maverick adını verdiği speaker’ıyla müşteri kitlesini değiştirmek istiyor gibi gözüküyor. Bu fiyat bandındaki bluetooth speaker’lardan beklenen özelliklere sahip bir cihaz, fark yarattığı noktaysa tasarımı. ‘Misafirlere göstermeye değer” gibi yorumlar alan dizaynında kot mavisi kumaşlar, açık kahverengi deri kısımlar beğeni topluyor. Tamamen siyah bir modeli de var. Ses kalitesi konusunda yüksek notlar alsa da, bas konusunda eksik görülüyor. Futuremusic’teki değerlendirme yeterli görüşü verecektir, “Maverick, çağdaş radyo-dostu şarkılar için tasarlanmış. Underground ya da bas yoğun şarkılar için değil.” USB-C’yle şarj olan cihazın küçük ama önemli bir özelliğiyse, ister yatay ister dik kullanılabilmesi.