Gizem ERTÜRK
@gizemerturkk

90’lı yılların unutulmaz isimlerinden Ajlan ve Mine ikilisinin Mine’si uzun bir aranın ardından  çıkan mini albümü Gecenin Sesleri / The Sound of the Night’ı Back on Stage’e anlattı. Hiç dokunmadan anlattıkları siz okurlarımızla paylaşıyorum.

‘SAHNE İNSANIYIM’

“En son 2008 yılında Benim Günüm isimli çalışmamı dinleyiciyle buluşturmuştum. Popüler müzik dünyası ve bu dünyanın gereklilikleri, davranış biçimleri, yapımcıların ve basının beklentileri, anlamsız rekabetler, müzik dışındaki her şeyin daha ön planda olması beni uzaklaştırdı. Ben sahne insanıyım. Sahnede var olmayı, enerjimi paylaşmayı çok seviyorum. Üretmek, yenilenmek ve kalıplar dışında düşünmek istiyorum. Pop müziği seviyorum ama sadece bir kalıp içinde olmak özgürlüğümün kısıtlanması gibi geliyor. Tekrar üretmek ve paylaşmak istediğim bir dönemde geri döndüm. Doğru zaman bu zamanmış diye düşünüyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Mine (@minecagliyanofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘DEMO ZİHNİYETİYLE YAPTIM’

Sabah olmuyor, içimdeki karanlığın sesi, huzursuz ve umutsuz bir dönemimin şarkısı. Yıllardır sandıkta bekleyen şarkılarımdan biri. Benim için yeri çok ayrıdır, çünkü bu şarkıyı yapmak ve bitirmek, tekrar heyecan duymama ve umutla dolmama neden oldu. Yazma terapisi yaptığım bir gün çalakalem çıktı sözler, sonra melodisini duydum kafamda. Son, çok özel ve büyük dokunuşu Sarp Özdemiroğlu yaptı. Sabah olmuyor bir ev stüdyosu projesidir. Tüm vokal kayıtları, tüm aranjmanı evde bitti. Demo zihniyetiyle yaptığım okumalar, geri vokallerim ve kendi kendime takılırken yaptığım doğaçlamalardan ortaya çıkan sonucu bir daha değiştirmek istemedik. İngilizcesini sonradan yazdım. Çeviri yapacaktım, vazgeçtim. Sadece ‘Night Time’ yazdım, gerisi aktı, hem de aynı duyguyla. Uyan, hemen arkasından ama İngilizce 1999, Awakening olarak geldi. Soyutlanmışlığın ve karanlığın içinde birtakım gerçeklerin farkına varmamla ilgilidir. Her şeyin merkezinde olmadığımı acı bir şekilde anlamamdır. Bir nevi uyanmadır. Türkçesi Uyan ise bir çağrıdır. Işığın solmadan uyan sen de…

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Mine (@minecagliyanofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu da aynı evin Sarp’lı projesidir. Gecenin sesleri birçok tarzı içinde barındırıyor. Trip-hop zaten böyle bir tarzdır. Daha caz tınıları olabilir. Etnik öğeler taşıyabilir, pop, rock hissi olabilir. Bu yüzden eskiden beri bu tarzı çok severim. Özgürce her yere girip çıkabilirsiniz. Bugünün Amerikan pop şarkılarına baktığımızda, bir formül, bir kalıp vardır ama onlar bile pop, hip-hop, rap, latin gibi birçok tarzı bir arada kullanıyorlar. Benim yaptığım da bu. İçimden geleni yazıyorum, içimden gelen melodiyi söylüyorum. Bu parçaları paylaşmam gerektiğini çok sık düşünmeye başladığım bir dönemde, CS Media Müzik kurucusu Cem Sayar’dan bir teklif geldi. Hiç düşünmeden bu iki parçayı yolladım, o da hiç düşünmeden ‘Hadi’ dedi. Süreç başladı. Ben Antalya’da çalıştığım için he rşeyi telefonla konuşarak uzaktan hallettik. Hatta miks ve mastering’i bile. Değerli müzisyen arkadaşım Murat Yelken’in bu son dokunuşu ile proje hazır oldu.”