Ece ULUSUM
@eceulusum

RedKeys Music‘ten yeni bir transfer: Zeynep Tanyalçın yani Lil Zey.  Berklee College Of Music’te müzik yönetimi ve şarkı sözü yazarlığı eğitimi aldı. Ülkeye müzik yapmak hayalleriyle dönüp hız kesmeden çalışmaya başladı. Onu hip-hop partilerindeki DJ performanslarıyla izlemiştik, şimdi Yolumuz Yol Değil adındaki ikinci teklisini yayınladı.

Trap türünde üretim yapan müzisyen, erkeklerin egemen olduğu rap camiasına hem renk katacak hem de diğer kadın rap müzisyenlere cesaret verecek gibi. Lil Zey ile müziğini ve rap müzikteki erkek egemenliğine dair konuştuk.

‘KISITLAMA GETİRMEK İSTEMEM’

ο Albüm kapağındaki kırmızı halı görseliyle nasıl bir mesaj vermek istediniz?

Kırmızı halı görseli gelecekteki yerimizden emin, zirveyi hedeflediğimizin mesajıdır. Yolumuz kırmızı halı, büyük kitlelere hitap etmeye, göz önünde olmaya, farklı bir
hayata hazırız.

ο RedKeys bünyesine dahil olma sürecinden söz eder misiniz?

Ben zaten İzmirliyim. RedKeys ekibinin çalışmaları o zamanlar tek dinlediğim Türkçe rap şarkılarıydı. Gerçi hâlâ öyle… Khontkar’la bir gün stüdyoda denk geldik. Birkaç beat arasından birini seçip İngilizce bir parça yapmıştık. Tabii hemen o zaman girmedim RedKeys’e, bizde sınavı geçmek öyle kolay değil. Ardından Metth ile Metflix albümünde 2 parça seslendirdim. Türkiye’ye döndükten sonra ilk parçalarım RedKeys ekibiyle oldu.
Lil Zey adının oluşma sürecinde RedKeys vardı yanımda.

ο Rap müziğe ilginizi nasıl keşfettiniz? Trap türüne yoğunlaşma nedeniniz popüler olmasıyla ilgili mi? Old school sound’larda üretimler yapacak mısınız?

Rap müziğe hep ilgim vardı. Ama üniversite eğitimi için ABD’ye gittiğimde orda daha çok ilgi duydum. Sonra 2 sene stajımı Atlanta, Georgia’da yaptığım seneler trap müziğin içindeydim. Trap’i popüler olduğu için değil kendim dinlediğim için icra ediyorum. DJ’lik yaparken çaldığım parçalarla yaptığım müzik aynı türde. İleride yapacağım müziğe bir kısıtlama getirmek istemem ama bu büyük ihtimalle old school olmaz.

ο Türkiye’deki kadın rap müzisyenlerin tarzı salaş ve çok da gösterişli değil. ABD ekolündeyse fazla abartılı, seksi ve renklidir. Sizce bu tercihin altına ne yatıyor?

Kültür farkı ve toplumun alışık olmamasıyla ilgili. Ülkemizde hâlâ maalesef bir kadın kendini iyi hissettiren özgür kıyafet seçimi için acımasızca yargılanabiliyor. Bunun üzerine rap müzik erkek egemen bir akım. Bu da ülkemizdeki kadın rap dinleyicilere bol tişört ve yankees şapkasını çağrıştırıyor olabilir. Kocaman halka küpe olmazsa eksik kalır. Tanıdık geldi mi? Hip-hop ve urban fashion dedikleri moda akımı birbirini bütünleyen şeyler. ABD ve Avrupa’da çok fresh sanatçılar görüyoruz toplumun moda algısını zorlayan. Ülkemizde de özellikle kadın hip-hop icracılarının artık bunun öncülüğünü yapmaya başlamaları gerektiğini düşünüyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Lil Zey (@itslilzey)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘YETENEK YETERLİ OLMAYABİLİYOR’

ο Erkek egemen müzik türünde kendinize kariyerinizde yol açabilmek adına ne gibi zorlukları aşmak durumunda kaldınız?

Tabii önyargı durumu var “Kadın iyi olamaz” diye. Ama ben onu pek yaşadım denilemez çünkü mesleğimin okulunu okudum. İyi olduğunuzu kanıtlarsanız kimse sizi ezemez.

ο Aslında birçok kadın MC var ama öne çıkmak kolay değil. Yetenek dinleyiciye ulaşmak için yeterli mi?

Yetenek bir fan kitlesi oluşturmak için yeterli. Ama süper fan kitlesi oluşturmak için süper star olmalı. Yaptığınız müziği insanların kendileri yazmış gibi hissetmelerini sağlayabilmek bu benim için mesela. Ya da kendi ismini bir marka yapmak… Yetenek tek başına çoğu zaman yeterli olmayabiliyor.

ο Khontkar’la çalışmak nasıl? Sana ne gibi feedback’ler veriyor?

Khontkar’la çalışmak tek kelimeyle mükemmel. Onun feedback’leri şarkıya seviye atlattıran şeyler, o yüzden hep dikkate alıyorum. Khontkar’ın yanında olup da gelişmemeniz, rahatlık etki alanından çıkmanız imkansız. Ona parçayla ilgili her konuda güvenim sonsuz.

ο Bazı vurgularınız onunkine benzettik, siz ne dersiniz?

Unutmayalım, RedKeys Music’teki arkadaşlarım trap müziğin Türkçe nasıl olabileceğini gösteren sayısız eserle Türkiye’de bu işin öncülüğünü yapıyor. En büyük ve tek ilham kaynaklarım… Bazı şeyler kapmışsam o da normal.

ο Metth’le de feat. şarkılarınız var. feat.’leri arttırmayı planlıyor musunuz?

Shoutout to Metthman! Metth ile Güney Amerika sahil esintilerini buralara taşımayı planlıyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Lil Zey (@itslilzey)’in paylaştığı bir gönderi ()

 ‘AYNISINA DEVAM ETMEK’

ο Klip olacak mı?

Bu aralar stüdyoya yoğunlaştım, tamamen şarkı ve üretim odaklı çalışıyorum. Planımızda şu an yok ama neden olmasın?

ο Sizi DJ Set’leri başında da görüyoruz. Hangisine yoğunlaşacaksınız? Ve vokal olmakla DJ olmak arasında nasıl bir tatmin farkı var?

DJ’lik ve şarkı yapmaya birlikte devam edeceğim. Üretmek zaten artık durdurabileceğim bir şey değil. DJ’lik de çok keyif aldığım bir şey. Birine yoğunlaşmam gerekmiyor ikisi çok güzel bir arada gidiyor şimdilik. İkisi de insanları eğlendirmek için ama şarkınız çıktığında dinleyiciyle bir bağ kurmuş oluyorsunuz. Sizi dinliyorlar, destekliyorlar, yazıyorlar, daha fazlasını istiyorlar. Bu da sizi çok motive ediyor.

ο Albümde neler olacak?

Lil Zey sadece Türkiye’de değil global sahada da benzersiz olduğunu kanıtlayacak.

ο Gelecek planlarınız nedir?

Yaptığım şeyin aynısına devam etmek. Üretmek ve parça yayınlamak. Yalnızca bunların çok daha geniş kitlelere ulaşması.