Çağatay YILMAZ

Çıktığı ilk günlerden beri canlı sahnelerini takip ediyor, göbek atacaksak onların şarkılarını açıyoruz. Zaten dergimizin birinci yıl partisinde de sahnemiz onlara emanetti. Evet, Kolektif İstanbul’dan söz ediyorum! Topluluk yeni parçası Minnoş’u Ada Müzik etiketiyle yayınladı. Üzerine bir de karantina günlerine izleyene iyi hissettirecek İstanbul turlu, kaykaylı bir klip… Klarnetler, saksofonlar, suzafonlarla enerjisini hiç düşürmeyen şarkıyı ve planları gruptan Aslı Doğan ile konuştuk.

❏ Minnoş parçasının hikayesi nedir? Parçanın çıkış noktası ne oldu?
Bir Elmanın Yarısı’ndan beri her albümde Richard’a Türkçe bir şarkı söyletiyoruz. Aslına bakarsanız şarkıları da o seçiyor. Genelde insanlar ona şarkılar öneriyor ama biri diline takılıyor ve o şarkı bizimle yolculuğuna devam ediyor. Ama Minnoş tamamen Richard’ın kendi isteğiyle oldu. Richard Agopian, Yuri Yunakov ve Ömer Faruk Tekbilek’in Gypsy Fire albümü çok döner evde. Orada da Agopian’ın söylediği bir Minnoş versiyonu var. İşte bizim Minnoş o Minnoş, oradan takıldı dillimize. Bir Richard’dan diğer bir Richard’a yani. 

❏ Minnoş ile televizyondaki ana haberlere bile çıktı. Bu ilginin altında ne var?
Bu sorunun cevabı da Richard. 2001’den beri Türkiye’de yaşıyor ve 14 senedir Kolektif İstanbul’la sahnede. Türkiye’de genel bir alışkanlık var, bir yabancının ilgisi ve sevgisi her daim dikkatimizi çekiyor. Bu müzik Richard’ın hayatının bir parçası ama galiba o son nefesine kadar zurna dinlemeye devam edecek, biz de bu durumu ilginç bulmaya. 

‘KUSURSUZDU…’

❏ Hep hareketli parçalarla, renkli sahnelerinizle konuşuluyorsunuz. Kolektif İstanbul’un görmediğimiz karanlık bir yanı ve sound’u var mı?
Yok. Kolektif İstanbul’un hiçbir anında karanlık yok. Hatta bu öyle bir durum ki bazen sahne öncesi gerilimler, uzun turneler, bin bir türlü krizler sırasında bile çalmaya başladığımız anda o karanlık dağılıyor. Tabii müzik bizim için her şeyden önce bir oyun ve kuralların dışına çıkmayı seviyoruz. Bu yüzden arada çeşitli teşebbüslerimiz oldu. Mesela Refuse/Resist performans videosuyla karşılaşırsanız şaşırmayın elbette 9/8 versiyonda! 

❏ Klip çekimleri nasıl geçti?
Oldukça eğlenceli. Fransız yönetmen arkadaşımız Stephan Talneau kısa bir süre önce İstanbul’a yerleşti ve onunla beraber bir video çekmek istiyorduk. Minnoş hazırladığımız albümün parçalarından biri olacaktı ama Richard ve Stephan bu video için o kadar heyecanlandılar ki albümün diğer parçaları bitmeden Minnoş’un bir klibi oldu. Birkaç küçük kaykay kazası dışında her şey kusursuzdu. Biz oynadık, Stephan kaydetti kısacası. 

❏ Karantina günleri nasıl geçiyor?
Galiba hâlâ kısmen de olsa şokun etkisindeyiz. Karantina öncesinde yoğun bir hazırlık sürecindeydik. Bu bahara dair yeni yeni heyecanlarımız vardı, projeler, albümler, turneler… Tabii bunların hepsinin iptal edildiğini kabul etmek biraz vakit aldı. Biz de günümüzün önemli bir bölümünü yemek ve temizlik yaparak geçiriyoruz. Sosyal medyaya çok fazla düşmeden bir şeyler dinlemeye, okumaya, izlemeye çalışıyoruz. Bir de evde egzersizler meselesi var tabii… 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kolektif Istanbul (@kolektifistanbul)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘GÜZEL GÜNLERİ BEKLERİZ’

❏ Sosyal medyada ‘sosyal mesafeli’ bir video hazırladınız.
Bu videolar bize de iyi geldi açıkçası. Müzisyenlerin neredeyse tamamı canlı yayınlar, ev yapımı videolarla ses çıkarmaya devam ediyor. Bu bir şekilde işimizi yapabiliyor olmanın da tek yolu. Eminim herkese bir nebze olsun iyi hissettiriyor. Biz de videolar yapmaya devam etmek istiyoruz ama bütün bu kaygılar arasında motive olmak çok da kolay olmuyor. 

❏ Sizce her şey normale döndüğünde neler olacak sizce?
Hayat bir şekilde kendi normalini bulacak. Kısa vadede, yani ilk normale dönüş süreçlerinde konserlerin gerçekleşebileceğini sanmıyoruz. Bilime güvenmek ve bekleyip görmekten başka da çaremiz yok. Ama biliyoruz ki hiç ama hiç bu kadar özlemle beklenmemişti bir konser! O ilk konserde bir taraftan şarkılar söyleyip dans edeceğiz, bir taraftan da ağlayacağız belli ki… Bir an önce herkesi tek tek kucaklayabileceğimiz bir konser diliyoruz, maskesiz, sosyal mesafesiz, kaygısız… 

❏ Yeni parçalar gelecek mi?
Beşinci stüdyo albümümüz Kısmet bu bahar yayınlanacaktı. Şimdilik ertelendi. Belki bu süreçte tekliler halinde paylaşırız şarkılarımızı, belki de daha güzel günleri bekleriz. Şu an her şey çok muğlak biz de biraz suların durulmasını bekliyoruz. 

 

Kolektif İstanbul, müzik yolculuğuna Richard Laniepce (saksafon), Aslı Doğan (vokal), Batuhan Baraç (davul), Ertan Şahin (suzafon), Tamer ve Talat Karaoğlu’ndan oluşan altı kişilik kadrosuyla devam ediyor.