Tuba PARLAK
tuba.p.a@gmail.com 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bestesi Ludwig Minkus, koreografisi Marius Petipa’ya ait olan ve bale tarihinin en seçkin örneklerinden biri olarak görülen La Bayadère’i 18 – 21 – 25 – 28 – 31 Ocak ve Şubat ayında seyircilerle buluşturuyor!

2008’de Atatürk Kültür Merkezi tadilata girmeden önce sahneye koyulan son bale eseri olan La Bayadère, 14 Ocak’ta yenilenmiş AKM’nin de ilk bale prömiyeri olarak kayda geçti. Romantik ve klasik dönemler arasında bağlantılar kuran ve kendisinden sonra gelen beyaz balelerin habercisi olan La Bayadère, bale tekniğini öne çıkaran akademik koreografisi ile ünlü. Bu sebeple, partisyonları bale yarışmalarında sıklıkla seçilen ve elit bale dansçılarının kariyerlerinde önemli rol oynamış bir eser.

Eserin kordo bale (corps de ballet) tarafından icra edilen “Gölgelerin Krallığı” (Kingdom of the Shades) isimli partisyonu en meşhur bölümü. Dansçıların yavaş tempoda (adage) arka arkaya 36 kez arabesque’de poz verdiği bu bölüm, dayanıklılık, esneklik, zarafet, denge ve güç açısından teknik kusursuzluk gerektiren ve izleyicisini her daim büyülemiş bir partisyon.

İDOB’un hem baş koreografı hem de sanat yönetmeni olan Ayşem Sunal Savaşkurt tarafından sahneye koyulan eserin dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Gülden Sayıl’a, ışık tasarımı ise Önder Arık’a ait.

Daha önce hiç bale seyretmediyseniz bu sanatla tanışmak için en doğru eser karşınızda duruyor. Biletleri her zaman hızla tükenen temsillerden birine yer bulabilirseniz sizi ışıltılı kostümleri, dinamik müzikleri ve benzersiz koreografisiyle bir görsel şölen bekliyor.

Temsillerle ilgili detaylı bilgiye www.operabale.gov.tr adresinden ulaşabilir, biletlerinizi www.biletinial.com adresinden temin edebilirsiniz.

La Bayadère Konusu

Yüce Brahman, rahipler ve tapınak dansçıları Hindistan’da Kutsal Ateş Ayini düzenlemektedir. Tapınak dansçılarının en güzeli olan Nikiya, baş tapınak dansçısı olarak onurlandırılmıştır. Yüce Brahman, Nikiya’ya aşkını ilan eder, ancak Nikiya onu reddeder ve gece vakti asil savaşçı Solor ile gizlice buluşur. Birlikte dans ederler ve Kutsal Ateş üzerine birbirlerine sonsuz aşk sözü verirler. Kıskanç Yüce Brahman durumu anlayınca, Solor’u öldürmeye ant içer.

Rajah, Solor’un cesaretini ödüllendirmek ister ve kızı Gamzatti ile evlenmesine hükmeder. Gamzatti, Solor’un portresini görür görmez ona aşık olur ve tanıştıklarında Solor da onun güzelliğinden oldukça etkilenir. Nikiya’ya sonsuz aşk yemini etmesine rağmen, Rajah’nın isteğine karşı gelemez ve Gamzatti ile evlenmeye karar verir. Yüce Brahman, Rajah’nın Solor’u ortadan kaldıracağını umarak, ona  Nikiya ve Solor’un arasındaki gizli aşktan bahseder. Oysa Rajah, Nikiya’yı öldürmeye karar verir. Bu diyaloğa kulak misafiri olan Gamzatti, Nikiya’yı odasına çağırarak, Solor’dan vazgeçmesi için ona rüşvet vermeyi dener. Gamzatti’yi reddeden Nikiya, çılgına dönerek onu öldürmeye kalkışır. Ardından Nikiya kaçar ve Gamzatti onu yok etmeye yemin eder.

Solor ve Gamzatti’nin nişanında Nikiya’ya dans etmesi emredilir. Gamzatti ona hediye olarak bir sepet çiçek gönderir. Nikiya çiçeklerin Solor’dan geldiğini düşünür. Oysa çiçek sepetinde zehirli bir yılan gizlidir. Yılan, Nikiya’yı sokar; Nikiya ona sunulan panzehri almak istemez ve ölür.

Solor odasında yapayalnızdır. Nikiya’nın ölümünden duyduğu üzüntüye tamamen teslim olmuştur. Acısını dindirmek için afyon çeker ve gördüğü halüsinasyonlar onu Gölgelerin Krallığı’na sürükler. Burada Nikiya’nın görüntüsü, aşklarından kalan anılar gözlerinin önünden gitmez  ve Solor kendi yaşamına son verir. Böylelikle Nikiya ve Solor sonsuz aşkta birleşirler.

Kast:

Temsillerde, dönüşümlü olarak dans edecek İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları:

Nikiya: Berfu ELMAS, Büşra AY, Berin KOCABAŞOĞLU

Solor: Çağatay ÖZMEN, Batur BÜKLÜ, Yılmaz Berkay GÜNAY

Gamzatti: Büşra AY, Melike MANAV, Ami NAITO, Merve TOPALDEMİR

Altın İdol: Can BEZİRGANOĞLU, Yılmaz Berkay GÜNAY, Alican GÜÇOĞLU, Batur BÜKLÜ, Ali TÜRKKAN

Yüce Brahman: M. K. Onur TUNAY, Bahadır OVACIKLI

Rajah: Alkış PEKER, Alper AKALIN

“Hint Dansı” (Indus)

Solist Kız: Zuhal KARACA, Julia HARTMANN, Asena ÖKTE

  1. Solist Erkek: M. Nuri ARKAN, Can BEZİRGANOĞLU, Berkay TOPÇUOĞLU
  2. Solist Erkek: Deniz POLAT, Arda ERKARA, Cenk Tan KARAYEL, Agit İŞCAN

Gölgelerin Krallığı” (Kingdom of the Shades)

3 Solist Gölge

  1. Gölge: Zeynep GÜÇOĞLU, Ami NAITO, Ayşe ARAS
  2. Gölge: Merve TOPALDEMİR, Ayça ANIL, Ayşe ARAS
  3. Gölge: Melike MANAV, Berin KOCABAŞOĞLU, Elifsu PAMUKÇU

Gölgeler

Ami NAITO, Zeynep İŞÇİMENLER, Hazal ÇORUK TUNAY, Ayşe ARAS, Naz ÖZAKINCI BÜKLÜ, Elenay BACI

Nisa Deniz EKMEKÇİ, Ayça ANIL, Sanem ŞİLLİLER, Melis BÖĞRÜN, Melis GÜLMEN, Eda YEKER DÜRÜM,

Asena ÖKTE, Buket POLAT, Elifsu PAMUKÇU, Ege TİMOÇİN, Ezgi GEMALMAZ, Naz KURTULUŞ, Ecem OVAT

Dilara ÇAKMAK, Berin KOCABAŞOĞLU

(Zeynep GÜÇOĞLU, Merve TOPALDEMİR)