İtalyan #modacı #Valentino Garavani’nin verdiği davetlere dünyaca ünlü yıldızlar akın ediyor ve anlata anlata bitiremiyor. Farklı konseptlerde balo ve akşam yemekleri düzenleyen Garavani’nin davetlerine kimler katılmadı ki; #Madonna, Kim #Kardashian, Jacqueline Kennedy Onassis, Jennifer Lopez, Elizabeth Taylor, Julia Roberts… Ünlü tasarımcı #lüks ve elit #sofra hazırlamanın ve özel davetlere konuk olmanın inceliklerini “Her zaman iki şeyi nasıl yapacağımı bildiğimi söyledim; güzel bir elbise ve güzel bir masa yaratabilirim” diyen Valentino’dan dinleyin.

Madonna ve Valentino Garavani

➡ Bir yemek daveti veriyorsa her zaman 30’un üstünde personelle geceye hazırlanıyor. Üstelik 15 kişilik #davet olsa bile!

➡ Peçeteler işin en önemli detayı, “Londra’da Guinevere’den büyük peçeteler alırım. Altın kural, peçetelere yalnızca bir kere dokunarak yerleştirilmeli.” Bu arada yalnızca keten peçete kullanılmalı.

➡ Masada her zaman taze çiçek olmalı. Valentino yalnızca kendi bahçelerindeki çiçekleri tercih ediyor.

➡ Portekiz porselenler, Rus sofra takımları ve yakut kırmızı İrlanda ürünü cam tabaklar favorisi. Anlatması bile baya havalı.

➡ “Beyaz masa örtüsünü asla sevmem” diyen Valentino, renkli örtüleri yemekten önce iki kez ütületiyor.

Garavani’nin yazdığı yemek kitabı: Valentino: At the Emperor’s Table (Legends), Amazon’daki fiyatı ise 108.44 $

➡ “Masaya farklı bir şey getirmeyen insanları hiçbir zaman davet etmemelisiniz. Diğer disiplinlerden insanlara, aktörlerden futbolculara, yazarlardan bankacılara… Bir şeyleri karıştırmalısın.”

➡ Davetlerini e-postayla geçiyor ve mutlaka katılım durumu bilgisi talep ediyor. Aksi durumda bir daha çağırmıyor.

➡ Valentino misafirlerinin hediye getirmelerinden hoşlanmıyor;. “Bir şey getirmemelerini tercih ederim zira sonra nereye koyacağımı asla bilmiyorum…”

➡ En önemli kuralsa masanın ve yemeklerin fotoğrafının çekilip paylaşılmaması. Sosyal medyanın masa kültüründe yeri olmadığını söylüyor.

➡ Son olarak, “Daveti her zaman başka odada ya da evde yapın.