Ekin TÜRKANTOS
Açık Yeşil

Doğanın dönüşümünü izleyip doğal yaşam pratiğine dönüştürmek elimizde. Üstelik maliyetsiz olmasının yanı sıra emek verilerek yapılan her şeyde olduğu gibi şifası da görülmeye değer… Doğa takvimine göre 18 Mayıs gül zamanı olarak geçiyor. Budanan çiçekler fide vermeye başlıyor. Mis gibi kokan güllerin zamanı başlamış oluyor.

Kozmetikte ve gıdada kullanılan gülü günlük bakımınızın bir parçası haline getirmek için ise en bilindik kullanım yöntemi suyunu çıkarmak. Gözenekleri açan, siyah nokta oluşumunu engelleyen, cildi canlandıran ve temizleyen gül suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Suyunu çıkarmak ise oldukça kolay bir yönteme dayanıyor. İhtiyacınız olan tencerenin cam kapağının olması yeterli.

Bahçenizden toplayacağınız güllerin yapraklarını ayırın. Bir tencereye koyduktan sonra üzerine su ekleyin. Tencerenin tam ortasına cam bir kase yerleştirin. Suyun cam kasenizin üzerine çıkmamasına dikkat etmelisiniz. Ardından cam tencere kapağınızı ters çevirerek tencerenin ağzını kapatın. Kapağın üzerine de 5-6 tane buz parçası koyun. Su ısındıkça buharlaşacağı için kapakta biriken su, cam kabın içine geri damlayacak. Böylece saf gül suyunuzu elde etmiş olacaksınız. Ateşin altını çok açmamaya özen gösterin. Ortalama yarım saatte kasenizde su biriktiğini görebilirsiniz. Daha sonra biriken suyu, fısfıslı cam aparata alarak gündüz, gece temizleme suyu olarak kullanın.

Gül suyunun zamanla cildinize ne kadar iyi geldiğine şaşıracaksınız. Doğadaki her bitkinin çeşitli faydaları var. Ancak gül inanılmaz etkiye sahip. Gül suyundan bir miktarı ayırıp buzluklara ekleyip sabahları güllü buz kalıbıyla yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Doğal kozmetiklerinizi çiçek özlerinden elde etmenin keyfini de bu ritüeli uygulamanın da keyfi başka. Gülün mis kokusunun yanı sıra şifasını da cildinizde deneyimleyebilirsiniz.