Ece Ulusum

Pelerinli bir kahraman sazına binip sörf yapıyor, Selvi Boylum Al Yazmalım filmindeki meşhur kamyon Beşinci Element’te geziniyor, İbrahim Tatlıses yoga yapıyor ya da Seda Sayan’ın gözlerinden simli gözyaşları akıyor. Bunların hepsini görmeniz mümkün; Instagram’daki Gubarwave hesabından. Zaten başta uyarmışlar; hesabın açıklama bölümünde “Her an her şey olabilir” yazıyor.

Arabesk dünyasını synth imajlarla sentezledikleri için eğlenceli gelmiş, öyle takip etmiştim ama Gubarwave artık bir hesap olmaktan çıktı, bir çeşit platforma dönüştü. Ufuk’un merakıyla kurulan platformda şu an 4 illüstratör, 1 video artist yer alıyor. Yakın zamanda da müzik dünyasına hızlı giriş yaptılar. Biz onları Aga B’nin Muaf albümüyle tanıdık ancak Ezhel, No 1, Abkountry, Khontkar, Kalben, Farazi, Anatolian Sessions, Nova Norda, Emir Yargın gibi isimlerle de çalıştılar. Albüm veya tekli kapaklarında illüstrasyonlar, konserlerde audiovisual işler artarken bu ekibi daha sık görecek gibiyiz. Haklarında yazılı çizili bir şey bulamayınca, ekiple konuşmak ve tanışmak istedik. İşte o sohbetimizden detaylar…

❏ İnternette araştırdık ancak pek bir şey bulamadık hakkınızda. İki kişi üretim yaptığınızı öğrenmiştik. Bize biraz bu yola çıkış hikayenizden söz eder misiniz? Anonim mi kalmak istiyorsunuz?

Ufuk: Öncelikle anonim olma isteğimiz yok. Adım Ufuk, sayfanın kurucusuyum. Gubarwave’in temellerini Kocaeli’de üniversitedeyken ev arkadaşımın fotoğraflara yaptığı manipülasyonların ilgimi çekmesi neticesinde attım. Görsel sanatlar ve tasarım alanlarında eğitim almadım. Meraklı olduğum vaporwave ve synth akımlarını arabesk kültürüne ait motiflerle birleştirebildiğimi görünce yaşadığım heyecanla kendimi eğitmeye devam ettim.

Sayfayı açtığımda herhangi bir kitle oluşturma gayesi taşımıyordum. Duyguları yoğun yansıtan arabesk kültürü ve smooth lounge tarzını vaporwave ve synth kültürle harmanlayabiliyor olmak sadece şahsi doyum sağlıyordu. Dönüşler alınca da sosyal medyada yer almaya karar verdim. Daha sonra Kubilay (@xubiz), Uğur ve (@art.ub) Selin (@axstone_) illüstrasyonlarıyla, Samet (@samkrbg) ise video ve GIF’leriyle dahil oldu.

❏ Gubarwave ismi nereden çıktı?

Synth kültürüne bağlı birçok akımın ve janra isminde ‘wave’ yani ‘dalga’ kelimesi olur zaten. Biz de synth kültüre ait bir mikrojanra olduğumuz için bu kelimenin olması gerektiğini düşündüm. İşlenen tema arabesk, yaptığımız iş de underground ve kült olduğundan sentetik uyuşturucu kubar maddesinin yöresel deyiş şekli ‘gubar’la birleştirmeyi tercih ettim.

❏ Sizi ilk Aga B ile yaptığınız projelerle tanıdık. Müzik dünyasına girişiniz nasıl oldu? Bugüne kadar kimlerle çalıştınız?

Aga B de bildiğiniz üzere Ankara’da çalışmalarını sürdüren bir sanatçı. Biz de Ankara temelli bir oluşum olduğumuz için -her ne kadar büyük çoğunluğumuz artık Eskişehir’de yaşasa da- bazı tesadüfler ve ortak arkadaşlar vasıtasıyla kendisiyle tanıştık. Kubilay ve bize destek olan Berke (@berkebey) Muaf albümünün tasarımlarını yaptı. Berke, Aga B’nin tasarımlarını yapmaya devam ediyor.

❏ Bir müzisyenle çalışacağınız zaman nelere dikkat ediyorsunuz?

Kubilay: Eğer sanatçının kafasında bir imge varsa bunu karşı tarafa tam olarak ifade etmesi gerek. Hiç olmasa tasarımı tasarımcıya bırakması makul olur. Kapağın üzerine yazılacak tipografik öğeleri de vermeli.

‘ÖZGÜRLÜĞÜ YEŞİLÇAM’DA BULDUM’

❏ Yaptığınız işleri konser sahnelerine taşımayı düşündünüz mü? Audiovisiual işler gittikçe önemsenmeye başladı.

Uğur: Son dönemlerde müzik ve görsel sanatların uyumluluğu kesinlikle işlerin seviyesini etkiliyor. Canlı performanslarda da artwork’lerin kullanılması sahnenin kalitesini ve dinleyicileri olumlu etkileyecektir.

❏ Siz de müzikle ilgileniyor musunuz?

Ufuk: Evet müzikle ilgileniyorum. Uzun yıllardır yan flüt ve gitar çalıyorum. Ayrıca elektronik müziğe karşı büyük bir tutkum var. Özellikle Orta Doğu ezgileri barındıran tekno/Fransız indietronica türlerinden çok etkiliyorum. Yakın zamanda Gubarwave’den bağımsız olarak gerçekleştireceğim fakat takipçilerimizin de beğeneceğini düşündüğüm güzel bir proje duyuracağım.

❏ Arabesk dünyasından isimlerin olduğu bir seriniz oldu. Türk filmlerinden kareler kullanıyorsunuz. Sizi söz ettiğimiz dünyaya çeken ne oldu?

Bu filmlerin ve isimlerin sizdeki yeri nedir? Samet: Doğma-büyüme Mardinliyim. Arabesk şarkılarla değil, türkülerle büyüdüm. Çocukluğumda beni Atari’nin başından kaldırabilen, 99999in1 kasetlerimden uzaklaştıran tek şey, Yeşilçam filmleriydi. Arabesk sanatçıların da müziklerinden ziyade filmleriyle aklımdaydı. Başlangıçta arabesk sanatçılarının görsellerini GIF’e çevirmeye kliplerini montajlamakla başladım. Hep eğlencesineydi…

Herhangi bir duygu taşımadan yapıyordum. Ekipten farklı olarak, yaptığım iş görsel materyal gerektiriyor. Arabesk sanatçılarla ilgili materyal bulmak da benim için bir sıkıntı haline gelmeye başlamıştı. Ben de Yeşilçam filmlerini tekrar izlemeye başladım. Farkına vardım ki birçok film çocukluğumda hatırladığım şirinlikten uzaktı. İçinde şiddet, cinsellik vardı. Politik doğruculuk diye bir şeyin olmadığı bir dünyaydı. Arabeskte bulamadığım özgürlüğü, Yeşilçam’da buldum. Kullanılan çekim teknikleri, efekt ve sesler bana ayrı vizyon kattı. Ve ilk olarak eski filmlere, modern fragmanlar hazırlayarak başladım.

‘BULAMAÇ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNMÜYORUZ’
❏ Ekşi’de sizin için “Retro, synth ile saykodelik arabesk bulamacı” yorumunu okudum. Siz ne dersiniz?

Öncelikle bir bulamaç sunduğumuzu düşünmüyoruz. İnsanlara orijinal içerikler sunmaya çalışıyoruz. En güzeli sınırlarımızın olmaması. Birbirimizi köreltmek yerine, ortaya çıkardığımız işi en güzel şekilde sunabilmek adına sürekli iletişim halindeyiz. Bunun farkında olan bir kitleye sahip olmak ise muazzam bir hissiyat. Çok büyük bir kitlemiz olmasa da bizi anlayan ve her koşulda destek olan takipçilere sahip olmak harika. Sizin vesilenizle teşekkür etmek istiyoruz.

❏ Kimi işlerinizi satın almak isteyen, bazıları bastırmak istediğini söylüyor. Limited edition misali satışlar düşünür müsünüz yoksa zaten yapıyor musunuz?

Ufuk: Islak imzalı işlerimiz için bize sayfa vasıtasıyla kolaylıkla ulaşabilirler, zaten aktif olarak faaliyet gösterdiğimiz bir olay bu. Sayfaya gelen bütün mesajları okuyoruz ve aynı gün içerisinde dönüş sağlamaya çalışıyoruz.

❏ Yeni projeleriniz ve iş birlikleriniz olacak mı?

Elbette. Gubarwave sürekli büyüyen, dönüşen ve faal bir oluşum. Bu yıl da sürpriz iş birliklerle takipçilerimizi beğenisini kazanmaya çalışacağız. Ayrıca yakında yılında sayfaya ait merchandise çalışmalarımız da olacak.