Atık kâğıtların geri dönüşümüne katkıda bulunarak arıların en sevdiği tohum toplarından hazırlayıp doğaya bir miktar katkıda bulunmaya ne dersiniz?

Arılar, tükettiğimiz gıdanın üremesine katkı sağlarken polenleri çiçekten çiçeğe taşıyorlar. Beslenmek için çiçeklere ihtiyaç duyan arıların en sevdiği şey işte bu tohum topları.

Pek çok yerde hazır satılan tohum toplarını isterseniz toprakla buluşturabilir isterseniz doğaya fırlatabilirsiniz. Bu toplardan evde hazırlayarak hem kâğıtları geri dönüşüme kazandırabilir hem de çocuklarınızla eğlenceli bir aktivite yapabilirsiniz.

Kır çiçeği tohumlarını balkonunuzdaki saksılara ekebileceğiniz gibi, bahçenize ya da gittiğiniz doğa yürüyüşünde ormanın derinliklerine fırlatabilirsiniz. Tohum toplarının
en güzel tarafı toprakla buluşmaları, gerisi de kendiliğinden oluyor.Yağmurlarla birlikte bahara kadar çatlayıp büyüyorlar. Tohum bombası olarak da bilinen bu toplar toprağı
canlandırmak için de oldukça yararlı.

Tohum topu hazırlamak için gazete ya da atık kâğıtlar, su, derin bir kap, maydanoz, aynı sefa, arı otu, karabuğday, çörek otu ya da farklı çiçek tohumları, eldiven, makas ve bitki toprağına ihtiyacınız olacak. Atık kâğıtları makas yardımıyla kesin ya da elinizle parçalayın. Bu kâğıtları derin bir kaba alın. Üzerine su dökerek yumuşatın ve istediğiniz tohumları ekleyerek hamur haline gelinceye kadar iyice yoğurun. Tohum toplarına elinizle şekil verin.
Kurumaya bırakın. Daha sonra doğayla buluşturmak için yanınıza
alın, sevdiklerinizle paylaşın.