Fatih Güçlü

Kasım 2019 tarihinde yeni sezonu gelecek olan Rick and Morty kısa zamanda çok büyük bir fan kitlesine ulaştı. İlk olarak 2013 yılında Adult Swim kanalında yayınlanan dizi başta çok fazla ilgi görmemişti. Alkolik bir Doctor Who parodisi ve gergin torununun zaman mekânda yolculuğu olarak ele alınan dizi, zaman içerisinde yayınlanan bölümleriyle bundan ibaret olmadığını bizlere gösterdi.

rick-sanchezDizi, Dan Harmon ve Justin Roiland tarafından yaratılmış bir eser. Dan Harmon, Community dizisi izleyenler tarafından oldukça tanınan bir isim. Zaten daha önce Community izleyenler Rick and Morty’de aynı mizah tadını alabilmekteler. Dan Harmon çalışılması oldukça zor bir insan. Community döneminde dizinin yılan hikayesine dönen gidişatında Harmon ile yaşanan sorunlar büyük bir etkendi. Üçüncü sezondan sonra kovulan Harmon, dizinin onsuz sezonlarda çakılması üzerine paşalar gibi tekrar dizinin başına çağrılmış ancak onsuz sezonlarda yapılan hataları toplaması zor olmuştu.

Rick and Morty ilerlemesinde ise yine Harmon ile yaşanan bazı sorunlar diziyi etkilemekte. 2013 yılında ilk kez yayınlanmasına rağmen dizi ancak şimdiye kadar 3 sezon çıkartabilmiş durumda. Son yapılan duyurularda dizinin 70 bölüm onay aldığı haberinden sonra ise K sevenleri çıldırdı. Aslında dizinin bu yavaş ilerlemesinde Adult Swim’in de aldığı kararlar büyük sebep oldu. rick and mortyDizi yapım ekibiyle sezonluk anlaşmalar yapıp her an “topun ağzındasınız” mesajı veren kanal, bu 70 bölümlük siparişi sonrasında da yaratıcılara rahat bir soluk aldırdı. O yüzden bütün suçu Harmon’ın uyuşukluğu üzerine atamayız bu gecikmelerde. Haziran ayında gerçekleşen San Diego Comic Con’daki bir röportajda “İlk defa yaptığımız işe odaklandık ve geleceğin ne olduğunu biliyoruz. Yeni bölümlerin aynı kalitede devam etmesini istiyoruz ama bir yandan da işleri biraz hızlandırmak istiyoruz. Çok büyük bir siparişimiz var ve bence bu bizi hızlandırıyor. Artık sezonlar arası uzun aralar yapmayacağız.” diyen yapımcıların işlerini ne kadar ciddiye aldığını görebiliriz.

Peki nedir bu Rick and Morty? Her ne oldu da bizi kendine bu kadar bağlamayı becerdi? Özellikle ülkemizde yetişkin çizgi filmi kavramı çok yaygın bir olay değil. Tamam, hepimiz South Park’ı bir şekilde duymuşuzdur ama başka? Lise ya da üniversite yıllarında soluksuz izlediğimiz South Park, şu an ne durumda çoğumuz bilmiyoruz bile. Rick and Morty ise adeta bu boşluğu dolduran bir iş ile karşımıza çıktı. Bilimkurgu bir altyapısı olmasına rağmen bir anda sizi dibin dibine sokan duygusal çöküntüler yaşamanıza sebep olabilmekte.

Dizide Rick karakteri çılgın bir bilim adamı olarak karşımıza çıkmakta. Evrende gezmedik yer bırakmaması yetmemiş gibi paralel evrenlerde de fink atmaktan çekinmeyen biri. Peki bu kadar zeki ve yetenekli bir adamın derdi ne?turşu rick Şu ana kadar bunu izleyiciler olarak çözebilmiş değiliz. Zaten dizi bu konuda bizi ufak ufak yemliyor ama sonrasında “zaaa elbette böyle bir dram yaşanmadı geçmişte Rick’in çarpıtması bu” diyerek ser verip sır vermiyor. Rick’in kızı, damadı ve torunları ile yaşadığı ailevi sorunlar da ara ara verilen bilgi kırıntıları ile çözmeye çalıştığımız diğer detaylar. En basiti dizide Rick, 20 yıl ortalıkta görünmedikten sonra bir anda kızı Beth Smith ile yaşamak için geri dönüyor. Bu süre zarfında Rick evrenin hangi noktasında ne yaptı henüz bilmiyoruz ya da bu yaptıklarını hangi motivasyon ile gerçekleştirdi bunları da bilmiyoruz.

RICK’İN VİCDAN SESİ MORTY

Peki gelelim gergin torun Morty’e. Morty aslında karakter olarak direkt Back to the Future serisinde ki “Marty” karakterinden isim almakta. Zaten internette ufak bir arama sonucunda Rick and Morty öncüsü olan The Real Animated Adventures of Doc and Marthi adlı 2006 yapımı internet dizisini bulabilirsiniz. Burada hem Rick and Morty evreninde olacaklar hakkında biraz bilgi sahibi olabilir ve karakterlerin ilk hallerine göz atabilirsiniz.

Morty, 14 yaşında ergenliğin zirvesinde beyin kapasitesinin yüzde 85’ini seks üzerine harcayan bir karakter. O dönemlerde hangimiz öyle değildik ki? Okulunda kızların ilgisini çekip ortam yapacağı yaşta ise dedesi Rick’in yüzünden paralel evrenlerde türlü garip maceraya atılmak zorunda kalıyor. En ufak bir zeka parıltısı göstermeyen karakter bu açıdan oldukça gerçekçi ele alınmış. Zaten Rick’in bazı anlarda vicdanının sesi olmakla görevli diyebiliriz. Dizi ilerledikçe en çok gelişen karakterin Morty olduğunu söyleyebiliriz. İlk bölümlerdeki düz mal halinden çıkıp biraz daha evreni anlamaya başlayan biraz daha kendi hakkı için ayağa kalkabilen bir portre çizmekte. Bu noktada ufak bir bilgi verelim. Dizide hem Rick hem de Morty aynı kişi tarafından seslendirilmekte yani Justin Roiland.

rick-and-mortyBunun haricinde dizide aile karakterlerine baktığımızda günlük hayatın koşturması içerisinde kaybolmuş standart bir aile görmek mümkün. Çok parlak bir kariyeri olabilecekken daha lisede hamile kalıp düz adam Jerry ile evlenen Beth’in ara ara “ben ne yaptım hayatıma” çöküşlerini görüyoruz. Summer’ın yine okulun popüler kızlarından olma çabası çok standart yıllardır gördüğümüz hikayeler arasında…Ancak karakterlerimiz ilerleyen sezonlarla beraber evrende yol aldıkça ve Rick ile vakit geçirdikçe büyük değişimler göstermeye başladılar.

TEORİLERİN SONU YOK

Dizi günümüzde evrenin merkezine kendini koyan modern insanın algılarını tokat manyağı yapıyor aslında. Kendi küçük hayatlarımızda işi gidip gelirken, faturaları öderken ya da diğer başka gündelik işleri yaparken hepimiz kendi hikayemizin kahramanıyız. Evrene mesajlar yollayıp darlıyor. Çok süpermişiz gibi başka insanlara akıl verip hayatlarına müdahale etmeye çalışıyoruz. Aslında insanlık tarihini ve evrenin büyüklüğünü ele alırsak bir hiçiz. Toplamda ortalama 70 yıl yaşayıp yok olacağız ve bizi kimse hatırlamayacak hepsi bu. Dizi bu olguyu izleyicisine kırmadan söyleme yolunu seçmiyor. Fırsatını her bulduğunda adeta füze atarak bu çok acı ama bir o kadar doğru gerçeği yüzümüze vuruyor.

Summer’ın evden kaçmayı planladığı bir anda Morty’nin efsane bir konuşması var. En sonunda “Kimse kasten var olmuyor. Hiç kimse bir yere ait değil. Hepimiz öleceğiz. Hadi gel TV izleyelim” demesi dizinin muhteşem bir özeti. Bu beyin tokatlamaları, evrenin var olmasına kendisinin sebep olduğunu düşünen insana bazen zor gelse de aslında hayatın ta kendisi.

Dizinin fan kitlesine genel olarak baktığımızda ise ilk dönem çok ortamlarda dönmeyen bu dizi özellikle ikinci sezonundan sonra çığ gibi büyüyen bir izleyici sayısına ulaştı. Şu an ben bile bu yazıyı üstümde Rick and Morty tişörtü varken yazıyorum. Birçok insanın telefon arka planından tutan telefon melodilerine kadar girmiş durumda. Özellikle üçüncü sezon birinci bölümde eski McDonald’s sosu olan Szechuan SosSzechuan sos üstüne konuşulduktan sonra insanların McDonald’s basması, “bu sosu geri getirin” demesi bunun üzerine sosun tekrardan gelmesi dizinin etkisini göstermekte.

Dizi içindeki pek çok göndermeyle de izleyiciyi şaşkınlığa sürüklemekte. İlk seferde anlamayıp tekrar göz atılınca farklı detayları görebilmek mümkün. Üçüncü sezonda bu göndermelerin azaltılması ya da karakterlerin bir şey yaptığında “izleyici anlıyor musun bak ben bunu bundan ötürü yapıyorum” modunda bir anlatım tercih etmesi kemik fan kitlesini sinirlendirmişti. Buna rağmen bu durumun gelecek sezonlarda daha da artarak devam edeceği bir gerçek. O yüzden buna daha şimdiden hazır olmakta fayda var.

rick-and-mortyBunların haricinde dizi daha bize kendini hiç anlatmış değil. Karakterlerin ve olayların şimdiye kadar ambalajını görmüş durumdayız. Önümüzdeki sezonlarda işlerin aslını öğrendikçe çok daha büyük şoklar yaşamamız çok olası. Zaten dizi hakkında fan teorileri dağları aşmış durumda. Özellikle Evil Morty kavramı üzerine yoğunlaşan bu teorilere yazıda girmeyeceğim. Bir miktar spoiler işi olacağı için bu yazıyı okuduğunda henüz diziyi izlememişlerin canını sıkmak istemiyorum. Hoş bana kalsa spoiler’ın ömrü 3 yıldır. 3 yıl sonra ben affetmem gümbür gümbür konuşurum ama insanlar 20 sene önceki diziden ya da filmden bile bahsederken “aa spoiler yedim senin yüzünden” diyebiliyor. Ayrıca Rick and Morty’den bahsettiğimiz için de biraz iltimas geçiyorum. Çünkü dizinin bölümlerini birlikte izlediğiniz insanlar bile çok farklı şeyler anlayabiliyor ya da çok farklı noktalara takılabiliyor. Bundan ötürü teoriler hakkında konuşmadan herkesin bizzat izleyerek bu deneyimi yaşamasını isterim.

rick and morty aile“Bu devasalık içinde aslında ne kadar yer kapladığımızı bilmek ve her şeyin bizimle alakalı olamayacağını her daim akılda tutmak yaşamı bir nebze de olsa kolaylaştırabilir.” sözleriyle yazımı bitirirken göz bandımı çıkarıp kabloları göz çukuruma geri sokuyor, sırtımı size dönüp uzaklaşıyorum. Arka fonda ise Blond Redhead- For the Damaged Coda çalmakta.