İyi ki doğdun Erol Büyükburç!

Ece ULUSUM
eulusum@hayhuy.co

İçindeki rengarenk kişiliğini ve heyecanını dışına yansıtabilen, toplumu yaptıklarıyla etkisi altına alan bir ikon Erol Büyükburç. Bugün genç jenerasyon Büyükburç’u çatık kaşlarıyla “Saksı değilim!” diye bağıran haliyle hatırlıyor. Oysa pop müziğin yeşermesine, sahnede erkek solistlerin tarzlarının renklenmesine vesile olmuştur. Gazetelerde arşive düşünce öyle haberler çıktı ki karşımıza… 1960’lı yıllarda Erol Büyükburç sahnedeyken kadın hayranları ev ve arabalarının anahtarlarını fırlatırmış mesela. Hatta Büyükadalı bir hayranı ona köşkünü ve özel faytonunu armağan etmek istemiş. Bu olay gazete manşetlerine de yansımış.

HEY MÜZiK DERGiSi / 02-SUBAT-1972

Ayla Akıncı paylaştı: 16 Mart 2013 Cumartesi

Büyükburç 80’lere dek manşetlerde, dergi kapaklarında boy gösterdi. Hep cesur ve farklıydı. Onun olayı da zaten buydu. 22 Mart 1936’da dünyaya gelen Erol Büyükburç hep hareketli ve üretken. O zamandan beri hayatının amacı faydalı olmak ancak bunu da en eğlenceli şekilde yapmak olmuş.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Erol Büyükburç (@erolbuyukburc)’in paylaştığı bir gönderi ()

Askere gitmeden önce çeşitli gazete ve dergilere karikatür çizerdi. Askerden döndükten sonra müziğe bağlandı. Bir grup kurdu, sahneye ilk Atlas Sineması’nda adım attı. Müzik hayatına 1961’de Little Lucy adlı bestesini plak yaparak başladı. Her türden şarkılar söylerdi, kendisi tenordu. İngilizce ağırlık şarkıları vardı sonra Türk halk müziğini aranje ederek bir ilki başlattı. Kızılcıklar Oldu Mu şarkısını pop folk tarzıyla seslendirdi ve şarkı hit oldu. Böylece pop dönemini başlattı. Karavan Pavyon’da 1958-1960 yılında verdiği konserler gidenlerin anlata anlata bitiremediği cinsten. Keza Büyükburç gazinolarda assolistlik yapan tek pop müzik sanatçısı.

Star olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyordu, yurt dışını yakından takip ediyordu. Kendi anlatıyor Sabah‘tan Olkan Özyurt’a “Galatasaray’da terzi Sabahattin Bey vardı. Ona modeller ve kumaşlar götürdüm. Modelleri görünce ‘Bunları mı giyeceksiniz?’ diye sordu. ‘Evet’ dedim. ‘Ne derler size?’ dedi. ‘Deli,’ derler dedim. Zorlanarak dikti.” Kısa zamanda ‘deli’ tarzı popüler oldu, modada adeta devrim başlattı. “Hayatta cesur olmak gerek. İşim hayal, vizyonerlik” diyor sanatçı. Vefat etmeden önce bir kitap yazıyordu ancak ne oldu kimse bilmiyor. Keşke biri bu projeye el atsa…

20
Yer aldığı fotoroman sayısı

26
Rol aldığı film sayısı

200
Aldığı ödül sayısı

10.000
Spotify aylık dinleyici sayısı