Popüler işletmeci Erkan Kaya, Bodrum’un kale mekanlarından Fink‘in işletmesini üstlendi. Kaya, bu kış İstanbul’a yeni konsept mekanlar açacağını söylüyor. Merakla bekliyoruz. Kaya eğlence sektörüne dair gözlemlerini ve planlarını anlattı.

❏ Uzun bir aradan sonra eğlence dünyasına Fink’le geri döndünüz. Peki neden ara verme ihtiyacı duydunuz?
Evet, gerçekten Fink iddialı bir mekan. Çünkü 2 senedir kapalıydı ve sahalara beraber geri döndük. Zoru seviyorum. İşleyen mekanlar bana göre değil. Kendim açtığım veya yeni açılan mekanları tercih ediyorum. Bir dönemin en ünlü 4 işletmecilerinden biriydim. Emre Ergani, İzzet Çapa ve Ali Ünal ile birlikte Türkiye’ye kaliteli ve konsept eğlenceyi getiren isimleriz. Fakat Türkiye ekonomik olarak zor dönemlerden geçti, geçiyor. Eğlence bir ihtiyaç değil lüks olmaya başladı. Bence gece hayatını sevenler ve gençlerimiz şu an olduğundan çok daha kaliteli bir gece hayatını hak ediyorlar. Dünyayı gezip konseptler gördüm ve deneyimledim. Şimdi bu konseptleri hayata geçireceğim. Sektörün deneyimli ve vizyon sahibi işletmecilere ihtiyacı var.

❏ Eğlence sektörünün en büyük sıkıntısı nedir?
Türkiye artık fazla yatırımcı bulamıyor. Birçok güzel proje finansal sıkıntılar nedeniyle hayata geçirilemiyor. Hayata geçirilse bile kalifiye eleman bulmak çok zor oluyor. Biz gerekli eğitimleri veriyoruz fakat eskiden eğlence sektörü de bir meslekti. Şimdi ise bir gelen misafir ikinci geldiğinde aynı garsonu bulamıyor. Son olarak da alkol zamları ve ruhsat sıkıntıları eğlence sektörüne ciddi sekte vuruyor. Eğitim sezonu açılınca üniversitelerde verecek olduğum workshop’larda bu sıkıntılardan daha detaylı bahsedeceğim.

❏ Bu ara verme sürecinde sizin kazanımlarınız ne oldu?
Her şey çok tekdüzeydi. Farklı bir şeyler yapmak gerekiyordu. Mekanlara bir karakter ve cinsiyet katmak gerekiyordu. Dünyada eğlence hayatı ile meşhur her yeri gezdim. Muhteşem konseptler deneyimledim. Bence biz ülkece çok daha iyi şeyleri hak ediyoruz. Para harcayacaksak bile en güzel şeylere harcamalıyız, zevk almalıyız. Hizmet sektöründe misafirler, kapıdan içeri girdiklerinde ne kadar mutlularsa çıkarken de o kadar mutlu olmaları gerekir. Bu, işletmenin başarısını gösterir.

❏ Yeni projeleriniz olacak mı?
Birçok proje var. Hatta önümüzdeki yaz sezonunun planı bile belli. Altyapılarını hazırlıyoruz şu an. Kış sezonu için en az 4 farklı yeni konsepti eğlence dünyasına kazandıracağız. Canlı müzik, akustik müzik, R&B, house müzik ve bir de restoran. Bu kış İstanbul çok eğlenecek!