Ekin TÜRKANTOS

Şifa bulmak, stresten arınmak için kapı kapı ilaç aranıyor, internette ne varsa topluyoruz. Şu sıra gastronomide popüler olan lavantayı yemeyip sürsek daha faydalı olabilir. Bunu söylemek için nedenlerim var. Doğal güzellik yöntemlerinde de, böceklerden korunmak için de, sakinleşmek için de yararlanılan bir bitki lavanta.

➡ Lavanta uçucu yağı, sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğiyle biliniyor. Uykusuzluk, baş ağrısı ve stres gibi durumlarla doğal olarak mücadele ediyor. Antiseptik, bakteri öldürücü ve ağrı kesici özelliğiyle böcek ısırıklarında, kesik ve yaralarda işe yaradığını hatırlatıyor Ecz. Nimet Özata, Fitoterapi ‘Bitkilerle Tedavi’ ve Arometerapi ‘Uçucu Yağlarla Tedavi’ kitabında.

➡ Bitkisini evinizin en sakin okuma köşesine yerleştirebileceğiniz gibi uykusuzluk sorunlarınızda da lavantalı göz bantlarından yararlanabilirsiniz. Sürekli ekrana bakmaktan yorulan gözlerin lavantalı yastıklarla daha kolay uykuya daldığı kanıtlandı. Birkaç damla yastığınızın üzerine damlattığınız uçucu yağ da aynı etkiyi yaratıyor.

Yapraklarını kışın da muhafaza eden lavantayı daha uzun süre yaşatmak için sulamasını iyi ayarlamak gerekiyor. Çünkü devamlı ıslak topraklarda uzun ömürlü olmuyor. Genellikle bahçe bitkisi olan ve yayılmayı seven bir bitki olsa da evlerde de geniş saksılarda, güneşi gören pencere kenarında bakabilirsiniz. Ondan sonra ister yiyin, ister sürün karar sizin!