#DJ kabininde yer alan herkes gerçekten de DJ mi?” sorusunu kendimize sürekli soruyoruz? Gerçekten de bu insanlar ne iş yapıyor? Hemen söyleyelim, ellerine mikrofon alıp ağız oynatıyorlar, yani #playback yapıp para kazanıyorlar. Öyle 3 kuruş paralara da değil! 2 saati 25 bin liralardan bahsediyoruz. Peki, kim bunlar? Kerimcan Durmaz ve tayfası gibi sosyal medya fenomenleri; Caner Çalışır, Samet Liçina, Hakan Kakız ve daha fazlası…

Bu durum sosyal medyalarına oldukça katkı sağlarken DJ’lik mesleğine vurdukları kara leke korkunç bir seviyede. Gel gelelim biz ne söylersek söyleyelim onlar bu durumu kabul etmiyor. Örneğin, bir kaç ay önce Durmaz katıldığı bir TV programında “Ben DJ değilim, şov adamıyım” diyor. Gerçekten de öyle mi? Her ne kadar Durmaz “Ben DJ değilim” dese de Türkiye’nin önemli mekanlarının kapısında asılı afişler ve tam donanımlı DJ kabinleri bu deyişini pek samimi kılmıyor!

Artık sosyal medyada #fenomen olmak bu işi yapabilmek için bir statü seviyesi. ‘Fenomensen bu iş olur arkadaş’ mantığından bir an önce vazgeçilmesi gerek. Zira kabinlerde Demet Akalın’ın eski kocası Okan Kurt’u bile görmeye devam edeceğiz. Bunu bir şekilde durdurmak ya da onların bu sektörle bağlarını kesmek lazım!

Müzikseverler bu durumdan dolayı müziğin kalitesinin düştüğünü fark etse de, ‘ünlü görme’ hezeyanı imitasyon sosyete DJ’lerin saltanatını devam ettiriyor. Bu gidişattan en çok muzdarip olan kesim ise tabii ki gerçek DJ’ler. Öyle ki bu durum devam ederse Mahmut Orhan’lar bile gelecekte para kazanamayacak duruma gelebilir! Daha önemlisi gerçekten yetenekli DJ’lerin hevesi kırılabilir.