Ece ULUSUM

Bugün İstanbul basının büyük bir bölümü Disney+’ın Esma Sultan Yalısı’ndaki kahvaltılı basın toplantısındaydı.
Mavi halıdan yürüyen davetlileri Deadpool, Baby Yoda, Homer Simpson’ın donutları karşıladı. Etkinliğin şüphesiz en ilgi çeken karakteri karanlık gücü unutup Boğaz Köprüsü’ne karşı poz kesen Darth Vader ve stroomper’lardı. Her geçen aralarına girip poz veriyordu. Ben de eksik kalmadım elbet.

İş film dizi olunca, her masada konu aynıydı rakipler! Her bir sohbette aynı yorumlara denk geliyorsunuz. Bir kısmı yerli platformların bir türlü düzeltilemeyen altyapı sorunu, popüler olanın ise içerik konusunda artık yetersiz geldiği konuşuluyor. 2.5 yıl sonra Türkiye’ye gelen Disney+, 129 milyondan fazla üyesi var. Bakalım burada neler olacak…

Merakları bir nebze Türkiye Disney Ülke Genel Müdürü Cenk Soner açıklamalarıyla dindirdi. Soner, “Walt Disney teknolojinin değişimi ne kayıtsız kalamazdı. Disney+ bu çabanın bir ürünü” dedi. Soner içeriklere ve altyapıya çok güveniyor ki konuşması sırasında birçok kez “En iyi hizmeti sunacağız, çok iddialıyız” dedi ve katılımcılara fragmanlardan kesitler izletti.

RECEP İVEDİK 7 DISNEY+’TA!

Disney+’ın ilk lokal içerik denemesi Türkiye ile başlıyor. Ülkemize özel farklı portföy oluşturan platformun ilk duyurdukları yapım Engin Akyürek’in başrolde  olduğu dizi Kaçış. Tarihleri belli olmayan ilerleyen zamanlarda yayınlanacak diğer lokal yapımlar arasında  Buğra Gülsoy ve Demet Özdemir’in rol aldığı Dünyayla Benim Aramda, Timuçin Esen’in başrolde olduğu polisiye Gri ve Pınar Deniz’in yer aldığı Avcı var.

Ayrıca Şahan Gökbakar’ın Türk sinemasında yer edinen karakteri Recep İvedik, 7’nci filmi yalnızca Disney+’ta yayınlanacak.  Basın toplantısındaki video mesajında Şahan Gökbakar, “Süper kahramanların yer aldığı platformda Recep İvedik de yer almalıydı. Bilenler bilir onun da süper güçleri var” dedi. Onu bilemem ancak bu film için üyelik alacak birçok kişi mutlaka olacaktır.

Lokal yapımları henüz başlangıç aşamasında. Ancak Marvel ve Star Wars evreni, Pixar animasyonları ve daha birçok içerik izleyiciyle buluşacak.

Disney+ üyeliği için 14 Haziran’a kadar başvurursanız bir yıllık indirimli üyelik satın alabilirsiniz. İndirimi kaçırdığınızda aylık üyelik bedeli 34,99TL, yıllık üyelik bedeli 349,90TL. Detaylar için buraya tıklayabilirsin.

Bugün birçok platform, tek üyeliği onlarca kişinin kullanmasından mustarip. Bu konuda önlemleri var mı herhangi bir açıklama yapılmadı. Onu da zaman gösterecek belli ki.