Çiçeklerimize uzun süreli, güzel bir bakım sağlamak elimizde. Yaz aylarında birkaç ufak noktaya dikkat etmek gerekli… Evlerimizin içinde, balkonlarımızda baktığımız güzeller güzeli bitkilerimizi, yaz aylarında tatile çıkacağımız zaman ne yapacağımızı bir türlü kestiremiyoruz. Ya yakın bir komşuya rica etmek ya da varsa bahçeye bırakıp apartman görevlisinden sulamasını istemek dışında başka bir şey gelmiyordu bugüne kadar elden. Bakabileceğimiz kadarına sahip olmak elbette en önemlisi. Ancak tüm sene gözünüz gibi baktığınız bitkinizin sırf siz tatile gideceksiniz diye ölmesine göz yummak da iyi bir fikir değil.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Sansevieria kirkii. Dostlarım, sizi gelecekte mümkün bir durumdan haberdar etmek isterim. Bi’ gün iyice delirdiğimde ve paralelinde çok da zengin olduğumda birkaç dükkanım olacak. Bunların içini neye kafayı taktı isem sadece onun ile dolduracağım. Mesela Sansevieria isimli bitki ailesi ile. Dükkanlardan birinde sansevieriaların her çeşidini bulabileceksiniz. O kadar delireceğim ki başka bir dükkanı ise sadece Sansevieria kirkii ile dolduracağım. Bin tane istiyorum diyeceksiniz mesela, ben de hayhay efendim diyebileceğim size. O raddede dolduracağım. Sansevieria ailesine olan ilgimi, hayret ve hayranlığımı dile getirebildi isem memnun olurum. Sahip olunabilecek en iyi grafik bitkilerden ve en bakımı kolay kavranabilir ihtiyaçları olanlardan. Yeni başlayan, çok gezen bi tipseniz hele sansevieriaların yerlerini hazır edebilirsiniz, her nerede iseniz. Çünkü sahiden her nerede iseler gayet iyiler 🤫

greensquaremeter (@greensquaremeter)’in paylaştığı bir gönderi ()

Güzel haber şu ki, artık çoğu botanik markası ve yeni oluşumlar, bitkinizi tatiliniz süresince misafir ediyor ve bakımını üstleniyor. Bitkinizi emin ellere bırakmak da iyi bir tatil geçirmenizi sağlar kuşkusuz. Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki Nadas İstanbul bünyesindeki Green Square Meter, bitki bakımı konusunda bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir platform. Aynı zamanda bir bitki dükkânı ve danışmanlık, bitki oteli hizmetleri de sunuyor. Türkiye’nin ilk bitki hastanesi Beykoz’da yer alan Cem Botanik ise ziraat mühendisleri ve personeliyle birlikte bitkilere gereken bakımlarını yapıyor, sizin yerinize onları misafir ediyor.

Başakşehir’de yer alan Greenline Peyzaj Bitki Oteli de yine bakım hizmetleri sunuyor. Yaz sıcağı bizleri etkilediği kadar bitkilerimiz için de olumsuz koşullar doğurabiliyor. Bitkiyi güneşe bırakmak, fazla ışık almasını sağladığı için bitki strese girebiliyor. Yağmur yağdığı günlerde bitkilerin en sevdiği yağmur banyosu yaptırmanız gerektiğini söylüyor uzmanlar. Ben de şahit oldum ki, zıpçıktı çiçeklerim yağmur suyunu yiyince bir gecede coşuverdi. Bitkiler için nasıl ki sulama, gübreleme, yeterli ışık almaları önemliyse bakımı da bir o kadar önemli. Bahçede ya da balkonda baktığınız bitkilerin yaprak biti kapması olağan. Bitkinizi kaybetmemek için yarım bardak zeytinyağına sıkacağınız limon suyunun üzerine su ekleyip, karıştırıp bitlenen bitkilerinizi bir bez yardımıyla yavaşça silebilirsiniz. Ya da bir litre suya bir iki damla sıvı bulaşık deterjanı damlatıp püskürtme usulüyle bitkilerin yaprak altı kısımlarını da unutmamak koşuluyla temizleyebilirsiniz.