Marvel Studios‘un gişe rekorları kıran ilk kadın kahraman yapımı Captain Marvel hakkında ilginç bilgiler ortaya çıktı. 8 Mart’ta vizyona giren ve dünya genelinde müthiş bir gişe yakalayan filmin perde arkası da bir o kadar macera dolu.

 

Bu filmin arkasından da Marvel’ın kahramanına dönüşen biri var. Üstelik erkek egemenliğindeki sektörde çiçek gibi açan bir kadın: Debbie Berman. Marvel dünyasına katıldığından beri 3 filmin editörlüğünü yapan Berman, Spider-Man, Black Panter ve Captain Marvel’da yer aldı. Eline geçen tüm senaryoları fazlasıyla değiştirmesiyle de ün kazandı. Ancak aldığı bu riskler onu başarıya götürdü.

Güney Afrika doğumlu Berman, Yahoo Entertainment‘a “Dünyanın en şanslı insanı gibi hissediyorum. Örümcek Adamı yeniden eve getirmek, Marvel’in bir parçası olmak ve Black Panther olağanüstü bir deneyim. Marvel’in ilk kadın liderliğindeki filminde yer almaktan fazlasını isteyemezdim. Her film kendi tarzında bir hediye oldu bana” diyor. İşte Marvel dünyasından birinin ağzından Captain Marvel’ın bilinmeyenleri! Ancak dikkat, cayır cayır spoiler var.

SİZCE FİLMİN DAĞITIMI HANGİ OYUNCU YÜZÜNDEN GECİKTİ?

• Filmin ilk metnine göre Carol yalnız başına uçup gidecekti. Bu sahne çekildi de… Ancak Bergman bunu fazla yalnız ve görsel açıdan zayıf buldu.

• Sizce filmin en çok çekilen sahnesi hangisi olmuştur? Zorlu bir dövüş sahnesi ya da uçuş sahnesi? Cevap, hiçbiri! En çok tekrar çekilen sahne Carol’ın AI lie yüz yüze karşılaşması olmuş. Bu sahnenin izleyiciye doğru hisleri aktarması çok önemsenmiş. Berman, “Çünkü filmdeki en güçlü an ve satır burasıydı” diyor.

• Filmin mid-credits’ini Avengers: Endgame yönetmenleri çekti. Yani filmi dikkatli izlerseniz bonus olarak Avengers: Endgame’e yapılmış bir gönderme görebilirsiniz. Hadi onu da biz söylememiş olalım!

 

 

• Filmde trendeki kovalamaca sahnesinde bir yolcu olarak yer alan Stan Lee’ye efektle bir kare daha eklendi. Ona bir gülümseme eklendi. Berman “Bu sahne hepimize bir hediyeydi” diyor.

• Carol’ın geçmişine izleyiciyi dahil edebilmek için yüzlerce çocukluk fotoğrafı çekimi yapılmış. 13 yaşındaki Carol’ı canlandıran Mckenna Grace,  6 yaşındaki Carol ise London Fulleri. İkisinin parkta, Go-Kart üzerinde, evde bir sürü fotoğrafı çekilmiş. Berman bu çalışma için, “Neyi göstereceğimizi seçmemiz için deneme yanılma yönetminden ilerledik. Tüm bunlar ana sahnede anlattığımız şeyi desteklemek içindi” diyor. İleride iyi bir koleksiyon parçası olabilir o fotoğraflar.

• Kedi sahneleri için yüzlerce kedi videosu izlendi ve o sahne 4 farklı kediyle çekildi. Üstelik Berman, ilk kedi sahnesi son dakikada değişikliğe uğramasını talep etti. Bu da Marvel’a dağıtımda 11 saatlik bir gecikmeye mâl oldu.

İzlemeyeniniz varsa koşun: