Borusan Contemporary, geçici sergi mekanında yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştıran sanatçı kolektifi UVA’yı ağırlıyor. Aynı zamanda Borusan Holding’in yönetim merkezi olan Perili Köşk’ün ofis katlarına yayılan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu seçkisi ise izleyicileri mimari ve çağdaş sanat arasındaki kesişim noktalarını keşfetmeye davet ediyor.

Kozmikten dünyeviye doğru bir yolculuk: UVA: Kaosun Eşiği

Borusan Contemporary, yeni geçici sergisi UVA: Kaosun Eşiği ile sanatseverleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. Britanyalı sanatçı kolektifi UVA’nın eserleriyle Julia Kaganskiy küratörlüğünde hazırlanan sergi, 17 Eylül 2022 – 27 Ağustos 2023 tarihleri arasında hafta sonları ziyaret edilebilecek.

Ağırlıklı olarak Borusan Contemporary’nin siparişi üzerine üretilen eserlerden oluşan UVA: Kaosun Eşiği, ışık, form ve hareketin iç içe geçtiği heykel, performans ve mekana özgü yerleştirmeler ile merak uyandıran, şaşırtan ya da hoşnut eden şekillerde izleyenlerin duyularını harekete geçirerek ziyaretçilerini kozmikten dünyeviye doğru bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

UVA, İstanbul’daki ilk büyük solo sergisi ile astronomi, kuramsal fizik, doğa olayları, sayısal kültür ve insan psikolojisi gibi çeşitli konuları baştan başa katederek, insanın bilişsel kapasitesinin yapay zekâ yoluyla git gide daha çok artırıldığı bir çağda, bilgi ve anlam üretiminin sınırlarını araştırıyor.

Borusan Contemporary, sergilerin ilk gününe özel etkinlikler düzenliyor

Borusan Contemporary, yeni sergileri UVA: Kaosun Eşiği ve Hibrit Mekanlar için sergilerin ziyarete açıldığı ilk gün sanatçı ve küratör eşliğinde sergi turları düzenleyecek.

17 Eylül Cumartesi günü saat 13:00’te ilk olarak UVA’in kurucusu Matt Clark eşliğinde UVA: Kaosun Eşiği sergi turu düzenlenecek. Ardından, saat 14:30’da küratör Necmi Sönmez eşliğinde Hibrit Mekanlar sergi turu gerçekleştirilecek. UVA: Kaosun Eşiği sergi turu İngilizce, Hibrit Mekanlar sergi turu ise Türkçe olacak ve her iki etkinlik sırasında ardıl çeviri yapılacak. Etkinlik kontenjanı 60 kişi ile sınırlı olup katılımcılar info@borusancontemporary.com e-posta göndererek etkinliklere kayıt yaptırabilecek.