AVM’ye gidelim, pişman olmayacaksınız Plastik bileziklerimizi takalım Ve grafitili cool ceketlerimizi AVM’ye gelmek bundan ibaret…

Bu sözlere ve sahneye aşina olanlar vardır, Kanadalı ergen pop dans yıldızı Robin Sparkles‘ın parçasından… Evet, How I Met Your Mother‘daki kurgusal karakter Robin Scherbatsky‘nin bilinmeyen mazisi. Kanadalı pop yıldızı Avril Lavigne‘i ise 2002 yılında Complicated‘la tanımıştık. Modanın en kötü zamanları, o da bilekliğini takmış AVM sandığımız bir mekanda şarkısını söylüyordu klipte. Yine de yaşından ve dönemin şartlarından olsa gerek müziği hoş görülmekle kalmamış, kendisini Facebook profil fotoğraflarına koyacak kadar fanatik dev bir hayran kitlesi bile edinmişti tüm dünyada.

Peki nasıl başladı hikaye? Avril, kilise korolarında takılan taşralı bir kız, bir şarkı yarışması sayesinde zamanının yerel country pop yıldızı Shania Twain‘le tanışıyor. Lavigne’nin geçici enerjisiyle piyasanın kâr güdüsü birleşiminden 2002’deki ilk albümü çıkıyor ortaya: Let Go . Spears tarzı fazla yetişkin ve şehirli pop’a karşı bir pop-punk ancak aynı fabrikanın ürünü. İlk parça Losing Grips ve hit olan parça Complicated söz ve müzikle albümün tamamını özetliyor. Ergenlik aşkıyla ayrılık ve “Nasıl cool olunur 101.” Arkada tekdüze ritimler, birkaç akustik gitar bazlı parça ve yükselen nakaratlar. 2013 yılına kadar çıkardığı albümlerdeki sesinde bir olgunlaşma hissedilse de çizgisinde büyük bir değişiklik olmuyor.

Head Above Water Sony BMG Pop 12 parça, 41′

6 yıl aradan sonra Avril, yeni bir kimlikle karşımızda: Head Above Water . Albümle aynı ada sahip açılış parçası, olgun bir şekilde kesik piyano sesiyle başlıyor ve akabinde “Fırtına öncesi sessizliği korumalıyım” diyor, muhtemeldir “Hayatım uğrunda kavga ettiğim şey, denizi yarıp ulaşamıyorum karaya” sözleriyle müzikal hayata tutunma çabasını işaret ediyor… Ya da müzikle hayata tutunuyor. Baygın teller üzerinde sesi buradayım diyor. Tell Me It’s Over‘ da açılmaya kapanmış bir ilişkiyi anlatıyor, tize çıkışlarıyla bir gövde gösterisi yaptığı Crush‘ ta ise aşkına övgüler düzüyor.

Nicki Minaj‘la düeti Dumb Blonde albümün tanıtımı için konmuş gibi gözüküyor, düetin hakkının verilmediği gün gibi ortada. Avril’ın sahalara dönüş albümü söz açısından eski basitliğin üstüne çıkamamış, müzikal olarak Taylor Swift‘imsi bir tarzla piyasaya ayak uydurma denenmiş ancak zayıf. Ayrıca albümün kapağı otoritelerce sınıfta kalmış. Anlaşılan memleketlisi Robin gibi Lavigne de geçmişinden kaçamamış.