Çağatay YILMAZ
@cagayilmaz3

Mistik kültür öğeleri ve masalı birleştiren rengarenk bir şov İstanbul’a geldi. 2015’te Londra’nın en prestijli tiyatrolarından London Palladium West End Theatre’da 60 kez gösterime girmesiyle Avrupa ve Orta Doğu’da birçok ülkeyi turlayan Beyond Bollywoodun son iki gösterimi 1 Aralık’ta Zorlu PSM‘de gerçekleşecek.

Hindistan’ın renkli kültürünü bir görsel şölene dönüştürürken izleyenleri büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Geleneksel ve modern Hint danslarına yer veren, Broadway tarzında düzenlenmiş en iyi Bollywood gösterileri arasında gösterilen Beyond Bollywood, kaybettiği annesinin hayalini gerçekleştirmek üzere Almanya’dan Hindistan’a doğru yola çıkan dansçı Shaily’nin hikayesini konu ediyor. Bu romantik ve destansı gösterinin müzikleri Salim Sulaiman ve sözleri Irfan Siddiqui imzasını taşıyor. Başrol oyunularından Goral Joshi sorularımızı yanıtladı.

’10 SAAT PROVA YAPIYORUZ’
ο Beyond Bollywood sizin için nasıl bir tecrübe oldu?

400 gösterinin tamamında yer aldım. Dünyanın bir çok yerinde sahnedeydik. Çok tatmin edici bir süreç oldu, hiç sıkılmadım. Normalde bu kadar uzun süren bir turne monotonlaşabilir. Her seferinde sahneden yoğun hislerle ve seyirciyle iletişim kurmuş olarak ayrılıyorum.

ο Kaç kişilik bir ekipsiniz? Ne kadar prova yapıyorsunuz?

Yaklaşık 50 kişilik bir ekibiz. Cezayir, Moskova… Çok farklı yerlerde toplam 4 turne yaptık. Yaklaşık günde 10 saat prova yapıyoruz.

ο Gösterinin oluşumu nasıldı?

Yönetmenimiz Rajeev Goswami senaryoyu da yazan kişi. Her şey onun vizyonundan ilerledi aslında. Her sahne, ters gidebilecek şeyler de düşünülerek tasarlandı. Başta, doğaçlamaya çok yer ayırdık. Goswami’nin düşüncelerinin yanı sıra oyuncuların hisleri, role katabileceklerimiz… Hepsini bir araya getirdik. ‘Bunu yapmak zorundasın’ değil, ‘kusurları düzeltmek için ne yapabilirsin’ diye düşündük yani. Gerekli gördüğümüz yerleri düzelttik ve sahneler böylece oluştu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Beyond Bollywood (@bollywoodbeyond)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘DELİ BU KADIN DER HERHALDE’
ο Seyircinin neler hissetmesini beklersiniz?

Farklı duygular aslında. Gösteride olduğu gibi. Bir sürü komedi öğesi de var, aşk da var… Ağlarken dans edilebilen bir gösteri.

ο Backstage’te neler oluyor? Ortamı biraz anlatır mısınız?

Kesinlikle çılgın bir ortam. Şakalar yapıp eğleniyoruz ama bazen de keskin bir sessizlik oluyor. Herkes rolüne odaklanıyor. Sahneden tamamen farklı bir ortam aslında. Sahneden indiğim anda değişiyorum. Biri beni görse “Başrol o olamaz, deli bu kadın” der herhalde.

ο Bu müzikalde doğaçlamaya hiç yer var mı?

Var ama yapmamaya çalışıyoruz. Her şeyin sırası ve yeri belli çünkü. Bir şeyleri değiştirirsem diğer oyuncuların dengesini bozabilirim. Kaçındığımız bir risk.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Beyond Bollywood (@bollywoodbeyond)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο Beyond Bollywood’u tekrar izleyen biri yeni bir deneyim bekleyebilir mi? Sorunun cevabı hayır gibi?

Olabilir. Londra’da üç kez gelip izleyen insanlar vardı. Beğenip başkalarını getirenler de, “Bunu izlemelisin, Hindistan, kesinlikle görmeliyim” gibi şeyler söylediler. Hatta 5-6 kez izleyen arkadaşlarımız oldu. Her seferinde farklı bir kısmı keşfettiklerini söylediler. Müzikalde bir sürü şey yakın zamanlarda oluyor, özellikle ilkinde bir sürü detayı kaçırabilirsiniz.

ο Gösteride binden fazla kostümün kullanıldığını okuduk. Kaç kişi ilgileniyor? Kalabalık olduğunu varsayarak, bu kadar büyük bir organizasyonu nasıl sürdürüyorsunuz?

Aslında küçük ama organize bir ekibimiz var, toplam 4-5 kişilik. Kostümler herkes için özel olarak hazırlandı, yeterince prova yaptık ve ekibimiz de iyi. Karmaşık görünmesini anlıyorum ama bu noktada artık bizim için büyük bir olay değil.

ο Gerçekten canlandırdığınız karakter olsanız ne yapardınız?

Çok zorlanırdım! Gerçekten çok genç yaşlarda annemi kaybettiğimi ve bilmediğim bir ülkede böyle durumlarla karşılaştığımı düşünmek bile korkutucu.